Evropská rozvojová banka zlepšila výhled české ekonomiky pro rok 2023. HDP vzroste o 0,1 procenta

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zlepšila výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) se letos v Česku zvýší o 0,1 procenta, zatímco v květnu předpovídala, že o 0,1 procenta klesne. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok nicméně banka zhoršila na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 2,9 procenta. Uvedla to ve svém hospodářském výhledu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezičtvrtletní růst spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí signalizuje, že zmírňování inflace pomáhá vytvářet podmínky pro postupné oživení české ekonomiky (ilustrační foto) | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

Odhad letošního růstu ekonomiky ve všech zemích, ve kterých působí, Evropská banka pro obnovu a rozvoj proti květnu zlepšila o dvě desetiny procentního bodu na 2,4 procenta. Výhled na příští rok naopak o dvě desetiny procenta snížila, nyní tak v příštím roce očekává růst o 3,2 procenta.

Banka upozornila, že v letošním prvním pololetí tempo růstu zpomalilo na 1,7 procenta z 3,3 procenta v celém loňském roce, protože vysoká inflace měla negativní dopad na kupní sílu domácností.

Jednání o rozpočtu se blíží ke konci. Navýšení ve svých resortech chtějí hlavě Piráti a Starostové

Číst článek

„Ceny plynu v Evropě zůstávají téměř čtyřikrát vyšší než ve Spojených státech amerických a předpokládá se, že během zimy ještě vzrostou,“ uvedla banka.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj byla založena v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Nyní působí v téměř čtyřech desítkách zemí v Evropě, Asii a v Africe.

Předloni v březnu se banka na žádost české vlády rozhodla, že po třináctileté pauze začne opět investovat v České republice.

Banka ve své zprávě uvedla, že česká ekonomika se nadále potýká s negativními dopady vysoké inflace.

„Ačkoliv se ekonomika vyhnula technické recesi (dvěma čtvrtletím poklesu za sebou), HDP se v prvním pololetí meziročně snížil o 0,6 procenta,“ upozornila. „Pokles byl způsoben slabou domácí poptávkou,“ dodala.

Postupné oživení ekonomiky

Banka rovněž uvedla, že mezičtvrtletní růst spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí signalizuje, že zmírňování inflace pomáhá vytvářet podmínky pro postupné oživení české ekonomiky. Zároveň však poukázala na mezičtvrtletní pokles exportu, který podle ní odráží možný útlum v budoucnu.

Růst o 1600 nebo 2100 korun. Minimální mzda by se podle ministerstva měla od ledna ‚skokově‘ zvýšit

Číst článek

„Oslabování zahraničí poptávky je klíčovým rizikem pro (letošní) výhled,“ dodala.

Odhad letošního růstu slovenské ekonomiky banka zhoršila na rovné jedno procento z dříve předpokládaných 1,4 procenta. V Polsku letos očekává růst HDP o 0,6 procenta, zatímco maďarská ekonomika podle ní o 0,2 procenta klesne.

Banka nyní předpokládá, že ruská ekonomika v letošním roce vykáže růst o 1,5 procenta, zatímco v květnu předpovídala, že o 1,5 procenta klesne. Na příští rok počítá banka se zpomalení hospodářského růstu v Rusku na jedno procento.

HDP Ukrajiny se letos podle banky zvýší o jedno procento po loňském propadu zhruba o 29 procent, za kterým stála ruská vojenská invaze. V příštím roce podle banky růst ukrajinské ekonomiky zrychlí na tři procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme