Dopady vládního balíčku: rodinné rozpočty zasáhne zrušení slevy na školkovné i nepracující manželku

Rodiče se budou zřejmě muset obejít bez slevy na daních za školkovné. V současnosti si můžou náklady na školku pro dítě odečíst až do výše 17 300 korun. Kabinet Petra Fialy z ODS chce ale tuto daňovou slevu úplně zrušit. Mimo to vláda oznámila také například zrušení slevy na nepracujícího manžela anebo slevy na studenta.

Život k nezaplacení Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sdružení soukromých škol se obává, že přibude rodičů, kteří se budou snažit dostat děti do obecních školek (ilustrační foto) | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

V současnosti si jeden z rodičů, kteří mají dítě ve školce nebo dětské skupině, může o výši školkovného snížit daň z příjmu. Pokud dítě chodí do takzvané státní školky, která třeba v Praze 7 vyjde na 850 korun za měsíc, tak si rodič za rok odečte většinou 8500 korun. O tuto slevu teď rodiče zřejmě přijdou.

Když byli na jejich místě, mluvili jinak. Postoje ke zvyšování daní měnila jak dnešní vláda, tak opozice

Číst článek

Nejvyšší částka, o kterou si rodič může daň snížit, je 17 300 korun. A to i v případě, že dítě chodí do soukromé školky, která stojí třeba 11 tisíc korun měsíčně.

Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska se obává, že se nyní rodiče budou o to víc snažit dostat dítě do obecních školek. Asociace provozovatelů dětských skupin však tyto obavy nesdílí.

„Ptala jsem se například jednoho člena asociace v Domažlicích, kde mají školkovné 2500 korun. Paní ředitelka uvedla, že za tento rok vystavovala z 50 rodičů potvrzení ke slevě pouze deseti,“ říká Radiožurnálu Daniela Celerýnová, předsedkyně asociace.

Dopady na rodiny

Z ostatních plánovaných změn v daňových výjimkách se rodin dotkne také zrušení slevy na nepracujícího manžela nebo manželku. Tu dnes může uplatnit daňový poplatník, jehož choť má roční příjem do 68 tisíc korun hrubého. V tom případě si může ten druhý snížit daň z příjmu až o 24 840 korun. Nově by to mělo platit jen u manželů, z nichž jeden pečuje o dítě mladší tří let.

Dopady vládního balíčku: stavební práce za 100 tisíc korun mohou zlevnit o 2500, vypočítává ekonom

Číst článek

Konsolidační balíček počítá také se zrušením slevy na studenta. „Pro studenta, pokud studuje opravdu denně a studiu se věnuje, je těžké vydělávat víc než 200 tisíc ročně, což pokrývá sleva na poplatníka. Chápu argumenty vlády, že by to u studentů asi nemělo tak velký dopad,“ tvrdí daňová expertka Lenka Nováková ze společnosti KPMG.

Vláda také navrhuje zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. Vést by to podle některých odhadů mohlo k jejich zrušení – jde třeba o stravenky nebo permanentky do posiloven a podobně.

„Pakliže budou benefity odbourané, je třeba to vynahradit něčím jiným – buďto financemi, nebo něčím jiným,“ tvrdí prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Podle něj jsou benefity velmi poptávané.

Zaměstnavatelé teď vypočítávají, na kolik by je zrušení daňové výjimky na benefity přišlo. A chtějí o tom jednat s vládou i poslanci.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme