Loňský zisk společnosti ČEZ by měl stát použít na vykoupení menšinových akcionářů, říká Kolovratník

Zisk elektrárenské společnosti ČEZ meziročně stoupl, a to o celých 80,7 miliardy korun. Stát, který je většinovým akcionářem a ve firmě vlastní 70procentní podíl, podle poslance Romana Bělora z vládního hnutí STAN prostředky použije na pokrytí části schodku státního rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý.

RANNÍ PLUS Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČEZ (ilustrační foto)

Čistý zisk ČEZ loni osminásobně vzrostl na 80,7 miliardy (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Prostředky budou také použity na kompenzaci odběratelům energií. Státu se budou peníze hodit,“ míní Bělor. Poslanec Martin Kolovratník (ANO) upozorňuje na to, že stát by částku mohl využít k vyplacení minoritních akcionářů ČEZ, a stát se tak stoprocentním akcionářem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Martina Mašková

Vláda už totiž vloni v červnu uvažovala o tom, že by ČEZ zestátnila a minoritní akcionáře vykoupila. Podle Kolovratníka byli na jednání s vládou připravení i minoritní akcionáři, přesto dodnes nedošlo k žádnému posunu.

„Zisk z loňského roku by tak stát mohl použít právě na to, aby se opět stal stoprocentním akcionářem ČEZ, ale bohužel v této věci zatím nekoná,“ říká Kolovratník.

Oddělení jaderné části

Podle menšinového akcionáře společnosti ČEZ Michala Šnobra vláda promeškala i příležitost, kdy mohla oddělit jadernou část firmy.

„Zisky vládě dál porostou a tím poroste i hodnota ČEZ. A pro stát bude tato operace čím dál víc složitější. Myslím si, že v tomto směru vláda přecenila své možnosti a teď se dokonce může stát, že neudělá vůbec nic, čímž by značně zkomplikovala rozvoj jaderné energetiky,“ míní Šnobr.

Nárůst zisku ČEZ? ‚Je to způsobeno extrémně nízkými čísly předešlých let,‘ tvrdí akcionář Šnobr

Číst článek

Podle Bělora však nelze jednoznačně říci, že vláda promeškala správný okamžik. Argumentuje totiž tím, že při vykupování menšinových podílů je potřeba nabídnout určitou cenu, která by v důsledku pro stát znamenala náklady v řádu stovek miliard korun.

Výhody stoprocentně státní firmy

Podle Kolovratníka však existují možnosti, jak může vláda postupovat, aby se vyhnula případným komplikacím.

„Samozřejmě že by stát nemohl zaplatit okamžitě. V jeden moment ale může používat jak nerozdělený zisk z minulých let, tak ten aktuální. Zároveň si může ze svých prostředků půjčit, peníze za akcie zaplatit a poté je v čase splácet,“ říká Kolovratník.

Hlavním argumentem, proč by měl stát vykoupit od minoritních akcionářů ČEZ, je především energetická krize a vysoké náklady na energie.

„Zvýšené náklady na výkup ČEZ by se v následujících letech státu vyplatily v tom, že by mnohem lépe fungovala ekonomika v Česku, firmy by byly v mnohem lepší kondici, odváděly by daně, bylo by vyšší HDP atd.,“ vysvětluje Kolovratník.

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu výše. Moderuje Martina Mašková.

Martina Mašková, arych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme