Je to kampaň! Volby vládu uvrhly do paralýzy. Stabilitu společnosti by za hlasy voličů měnit neměla

Sobotní demonstrace na Václavském náměstí, které se podle odhadů účastnilo něco mezi 50 a 70 tisíci lidí, je pro vládu Petra Fialy prvním důrazným varováním, ale i důležitou zpětnou vazbou. Na začátek je třeba říct: Ano, akce byla pořádána proruskými trolly, jejichž zájem neleží v kritice vlády, ale v rozkladu české společnosti a obrácení hněvu lidí vůči příchozím uprchlíkům i obětem Putinovy krvavé agrese obecně. To je jedna stránka věci.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na Václavském náměstí proti vládě Petra Fialy

Demonstrace na Václavském náměstí proti vládě Petra Fialy | Foto: Jana Stuláková | Zdroj: Český rozhlas

Ta druhá je, že rostoucí problémy související s masivním zdražováním a ohrožujícím nárůstem cen elektřiny a plynu nejenže děsí, ale především zásadně ovlivňují životy významné části české společnosti. Není to zdaleka jenom o strachu, ale o kritické proměně každodennosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Je to kampaň! Blížící se komunální volby uvrhly vládu do paralýzy

Můžeme si dokolečka opakovat, že na Ukrajině zuří válka, Rusko páchá zločiny proti lidskosti a vydírá nás plynem a že všichni zchudneme. Když už něco takového premiér ale říká, měl by alespoň umět rozlišit, že na každou sociální skupinu dopadají krize různě. Rostou-li výdaje o pár tisíc měsíčně jemu, je to náročné, ale rozhodně ne nezvladatelné.

Musí-li platit za bydlení o dva tisíce více chudá rodina, nebo nedejbože sólo rodič či osamělý senior, dostáváme se do úplně jiné kategorie zchudnutí a také do jiných strategií, jak situaci zvládat. Jenže stagnující mzdy v kombinaci s rostoucími cenami vytváří nebezpečný koktejl.

Naše vláda se vymlouvá

Tváří v tvář nepříznivým vyhlídkám není překvapivé, že se už tak fragmentarizovaná společnost dále štěpí. Jsou to právě sociální problémy, které mají přímou souvislost s úpadkem demokracie – a především jejím vnímáním – u nás. Politickou reprezentaci to ale, zdá se, moc nezajímá. Je až příliš zaměstnaná kampaní k blížícím se komunálním volbám.

Václavské varování aneb kdo přijde příště?

Číst článek

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka jedné z vládních koaličních stran Markéta Pekarová Adamová navíc ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál uvedla: „Jsem si jistá, že vláda udělala (v rámci pomoci lidem) maximum už nyní.“ Tato slova nenapovídají, že by si vládnoucí strany uvědomovaly závažnost situace.

Neustále omílané skutečnosti, že za problémy může Vladimir Putin nebo Andrej Babiš, které nám vládní představitelé opakují s železnou pravidelností, navíc nejsou tak úplně pravda. Analýzy ukázaly, že na roztočení inflace měl podíl jeden krok, který si ODS a ANO prohlasovaly spolu: zrušení superhrubé mzdy. Tento krok odborníci dlouhodobě kritizují jako projev krystalického populismu.

A navíc: všechny ostatní státy a jejich vlády v našem blízkém i vzdálenějším evropském okolí s inflací, rostoucími cenami i problémy ve společnosti něco aktivně dělají. Jen ta naše se vymlouvá a tvrdí, že vlastně dělá dost. Na rozzlobené i třeba jen nešťastné a zoufalé lidi to musí působit jako červený hadr.

Že problémy neřeší a vyhýbá se jim z důvodu vedení politické kampaně, se v covidovém období vyčítalo hlavně Babišovi. Všichni jsme nevěřícně sledovali, co všechno dokáže směnit za volební vítězství. Teď se předvolební déjà vu opakuje, jen s jinými politickými figurami. Vláda, která se tak ráda nazývá „demokratickou silou“, by ale volební úspěch za stabilitu země měnit neměla.

Autorka je komentátorka serveru A2larm.

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme