Slovenskou vládu paralyzuje spor mezi ministrem financí a ministrem hospodářství

Když bylo na Slovensku krátce po posledních parlamentních volbách a rodila se současná vládní koalice, ozývali se už tehdy skeptici, kteří nevěřili, že spojení čtyř různých politických subjektů vydrží celé volební období. Čas ukázal, že měli v něčem pravdu. Fungování slovenské vlády od začátku naráží na živelnost Igora Matoviče, šéfa nejsilnějšího koaličního hnutí OĽANO.

Komentář Bratislava / Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský ministr financí Igor Matovič | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zatímco ve volbách dosáhl velkého osobního úspěchu, když se prokroužkoval z posledního místa kandidátky, jeho důvěryhodnost od té doby poklesla a je v současné době na 11 procentech.

Dalo by se říct, že bez ohledu na to, jaký úřad Matovič zrovna zastává, tak cokoli udělá, vyvolá u ostatních minimálně pochybnosti, pokud ne hned koaliční krizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kamila Pešeková: Slovenskou vládu paralyzuje spor mezi ministrem financí a ministrem hospodářství

Tak tomu bylo už před rokem na jaře, když tehdy ještě jako premiér na vlastní pěst objednal ruskou vakcínu Sputnik a narazil s tím do koaliční zdi. Vláda se mu začala rozpadat a koalici zachránil až tím, že ustoupil stranou. V rámci rekonstrukce vlády přenechal místo premiéra uhlazenějšímu Eduardu Hegerovi a on sám převzal vedení ministerstva financí.

Už tenkrát byl jeho hlavním protivníkem ve vládě ministr hospodářství a předseda liberální strany SaS Richard Sulík. Byl to konflikt mezi dvěma politiky, kterým nikdy nebyl cizí populismus, kteří se ale zároveň už léta znají a vzájemně potýkají. Matovič kdysi začínal se svým hnutím obyčejných lidí na kandidátce Sulíkovy strany a záhy po zvolení z klubu spolu se svými souputníky odešel.

Fico jako hrozba

Od chvíle, co se Matovič spolu se Sulíkem ocitli před dvěma lety ve společné vládě, se začali přít o tvrdost covidových opatření i výši podpor podnikatelům. Teď mají oba nový spor, který se týká Matovičem zavedených protiinflačních opatření.

Konkrétně to znamená balíček pro rodiny – zvýšení dětských přídavků, daňový bonus na dítě a takzvané kroužkovné, tedy podporu služeb pro děti. Sulíkova strana to považuje za příliš drahé a má také pochybnosti o tom, z jakých zdrojů bude hrazen. Konzervativní a prorodinné kruhy na Slovensku jásají, že pokud by Matovičovy návrhy prošly, zařadilo by se Slovensko na stejnou úroveň jako sousední Maďarsko a Polsko, případně jako Francie.

Matovič prezentoval své návrhy jako obvykle chaoticky a příliš se nezdržoval tím, aby pro ně předem získal podporu v koalici. Takže Sulíkovi lidé se teď mohou cítit uraženi. Reálně ale moc možností, jak tomu zabránit, nemají. Pokud by to zablokovali, byla by to zřejmě poslední rána současné koalici a výsledkem by byly předčasné volby.

Čili úplně stejná situace jako před jedenácti lety, kdy SaS odmítla schválit euroval na záchranu eurozóny a vláda tehdejší premiérky Ivety Radičové musela odstoupit. Byly nové volby, které vyhrál Robert Fico. On i jeho lidé se pevně drželi moci následujících osm let, a pokud jde o klientelismus a korupci, Slovensko se z tohoto období dodnes ještě neprobralo.

I teď hrozí, že by nové volby vyhrál Fico nebo jeho jemnější verze v podobě Petra Pellegriniho. Jsou to neradostné vyhlídky. Jestli skutečně nastanou, mají v rukou právě Matovič se Sulíkem.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme