Teď už je opravdu čas na adresnou pomoc postiženým domácnostem

Nezbývá než doufat, že vláda využila několika vypjatých týdnů kolem volby prezidenta, aby v klidu připravila adresnou pomoc lidem postiženým dramatickým růstem inflace. Po plošných opatřeních proti dopadům vysokých cen energií ve druhé polovině loňského roku by teď měla být prioritou kabinetu Petra Fialy péče o skupiny lidí, které přese všechno propadly do existenční krize.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růst cen energií (ilustrační snímek)

Růst cen energií (ilustrační snímek) | Zdroj: Shutterstock

Energie sice na trzích zlevnily a někteří dodavatelé už nabízejí části zákazníků ceny pod vládním stropem, ale byl by omyl hodit pomoc ohroženým skupinám za hlavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Teď už je opravdu čas na adresnou pomoc postiženým domácnostem

Nové údaje z dlouhodobého projektu agentury PAQ Research a Českého rozhlasu Život k nezaplacení ukazují, že ekonomická situace domácností se na přelomu roku nezhoršovala, ale za bydlení platí stále víc. Je to 31 procent příjmů a spolu s potravinami vydávají celorepublikově 48 procent příjmu. Ovšem v chudších regionech je to víc – na severozápadě Čech 51 procent, v Moravskoslezském kraji 52 a na střední Moravě 53 procent.

Náklady na bydlení stále výrazně zatěžují každou čtvrtou domácnost, v listopadu 2021 to byla každá šestá. V krizi jsou zejména chudší rodiny s dětmi. Dvě třetiny z nich totiž z příjmů nic neušetří, nebo jim dokonce nestačí na zaplacení výdajů.

Nové druhy pomoci pro chudší domácnosti?

„Velmi špatně na tom jsou také samoživitelé s dětmi, větší nebo stejné výdaje jako příjmy hlásí 60 procent z nich, před rokem to bylo 41 procent. Těmto skupinám hrozí zadlužení, protože mívají přinejlepším tenké úspory,“ stojí ve zprávě z výzkumu, v němž se agentura pravidelně ptá 1600 domácností.

Pokud se velkým bankám v eurozóně podaří inflaci zkrotit, tak se s tím svezeme, míní ekonom Lízal

Číst článek

Díky valorizacím penzí se zlepšila situace samostatně žijících důchodců – v příjmové chudobě je 19 procent z nich, vloni v listopadu to bylo 30 procent. I když se zdá, že Česko vrchol krize přežilo, neplatí to obecně.

Česká národní banka aktuálně zhoršila odhad inflace na letošek na 10,8 procenta (v listopadu předpovídala 9,1) a teď v lednu čeká výrazné zrychlení, zejména kvůli konci úsporného tarifu a zvýšení cen elektřiny a plynu na vládní stropy a kvůli tradiční lednové úpravě ceníků.

Ano, vláda vylepšila klíčovou dávku – příspěvek na bydlení – a zjednodušila přístup k ní, ale stále to nestačí i s ohledem na zahlcené úřady práce. Ano, zvýšil se přídavek na dítě a opět i životní a existenční minimum. Důchodci se dočkali další valorizace i příplatku 500 korun za každé vychované dítě.

Ale pro desítky tisíc domácností je plošná státní pomoc příliš daleko, příliš složitá nebo příliš nízká. Teď je už opravdu čas na pomoc zcela adresnou.

Experti vládě navrhují sociální tarif na energie, odpuštění některých poplatků, slevy na daních a další nové druhy pomoci pro chudší domácnosti. Odpověď? Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL nová data z projektu komentoval: „Takovou potřebu v tento okamžik úplně nevnímáme.“

To je ovšem vážná chyba. Těžko pochopitelná i proto, že cílená pomoc pro některé skupiny by nebyla ani drahá. A tyto domácnosti jsou známé – popisuje je i projekt Život k nezaplacení. Pokud bude vláda váhat, přiveze jí z regionů seznam potřebných i s adresami a čísly bankovního spojení – zvolený aktivní prezident Petr Pavel.

Autor je zástupce šéfredaktora deníku Právo

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme