Tak špatně ještě nebylo, říká analýza

„Procházíme nejprudším propadem reálných mezd ze zemí OECD i v dosavadní samostatné historii,“ ohlásila veřejnoprávní tisková agentura ČTK a citovala přitom analytika finanční společnosti Cyrrus Víta Hradila. Analytik se dokonce neváhal pustit na tenký led sociologie a politiky.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedostatek peněz (ilustrační foto)

Nedostatek peněz (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Náhlý propad ve mzdách způsobí v příštích dvou letech „růst počtu krádeží, nárůst rozvodů, zhoršení vnímaného zdravotního stavu, přibývání sebevražd, zvýšení podílu mladistvých mimo školu i zaměstnání, vyšší spotřebu alkoholu a snížení důvěry ve vládu,“ napsal analytik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Tak špatně ještě nebylo, říká analýza

Skutečně, s takovou vyhlídkou je nejlepší utlumit vědomí s pomocí návykových látek a pak jít vymlátit okna na vládu.

Na obdobné zprávy si už člověk zvykl reagovat nevěřícím úsměvem a mávnutím ruky. Někdy ovšem nastává čas uvést věci na pravou míru. Česko tedy neprochází příjmovou katastrofou historických rozměrů, jak tvrdí analytik Cyrrusu, tisková agentura a po ní vlivná internetová média.

Je sice pravda, že pokles reálné mzdy ve třetím čtvrtletí letošního roku proti třetímu čtvrtletí roku 2021 hledá těžko srovnání mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci i v historii České republiky. Na druhé straně však platí, že ve třetím čtvrtletí minulého roku rostly mzdy nejrychleji ve srovnání s celým OECD i s českou historií.

Půjčku na vánoční dárky by si letos vzala jen tři procenta Čechů, ukazuje průzkum

Číst článek

Víc než zločin

Dobrá zpráva se sice týká čisté mzdy, která se zvýšila díky zrušení superhrubé mzdy, ovšem z pohledu zaměstnanců jde o čistou mzdu v první řadě.

Po sečtení dvou posledních let jsme tedy někde na průměru ostatních vyspělých států i své historie a v tomto kontextu se vlastně nic nestalo. Přesto informace publikovaná bez vědomí souvislostí může šířit děs a hrůzu. Je to víc než zločin nebo fake news, je to chyba – dalo by se říct s využitím citátu Napoleonova ministra zahraničí Talleyranda.

Uvádět společnost do deprese se stalo populárním sportem. Není to dlouho, co v médiích proběhly titulky, podle kterých energie v Česku zdražují nejrychleji v Evropě. To ovšem platí pouze ve srovnání letošního jara s jarními měsíci minulého roku.

Pokud si ovšem člověk opatří od Eurostatu data z letošního října a srovná je s rokem 2020, tedy s obdobím, kdy ještě energie nezačaly zdražovat, pak zjistí, že náklady na energie pro domácnosti vyrostly v Česku nejpomaleji z Evropské unie, samozřejmě také díky započtení úsporného tarifu. O tom však dosud jediný článek neinformoval. Tak by se dalo pokračovat.

Hrát si s čísly je zábava a docela snadno lze s jejich pomocí vyrobit titulek, pokud možno katastrofický, aby ho bylo možné prodat vyděšeným čtenářům. Pokud výrobci titulků sledovali cíl, aby se Češi v uplynulých krizových letech stali ze všech Evropanů největšími pesimisty, pak dosáhli svého.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme