Sto miliard měsíčně. Nová laťka státního dluhu

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dokáže o stovkách miliard hovořit se stejně ledabylým šarmem, jako mnozí jeho předchůdci. To se projevilo, když informoval o šokujících číslech, která popisují stav státního rozpočtu na konci února. „Únorové hospodaření státního rozpočtu je tradičně deficitní,“ podotkl a připustil, že situace je horší než jindy, protože „růst příjmů zatím nedokáže kompenzovat nové výdaje“.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbyněk Stanjura v Poslanecké sněmovně

Zbyněk Stanjura v Poslanecké sněmovně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O to víc podle ministra potřebujeme, aby se dotáhla debata o úsporných opatřeních, která probíhá na úrovni vládních stran. Výsledkem bude „konsolidační balíček“, který sníží deficit o desítky miliard.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Holub: Sto miliard měsíčně. Nová laťka státního dluhu

Celé to zní nevinně, nezajímavě, trochu jako oznámení instalatéra, co bude ještě třeba udělat, aby se opravil odpad umyvadla. Přitom tak otřesné a katastrofické poselství z ministerstva financí ještě nikdy nedorazilo.

Za pouhé dva měsíce převýšily příjmy státní pokladny výdaje o 120 miliard korun. To je 40 procent schodku, který rozpočet připouští pro celý rok 2023, a jehož úroveň bude, jak se zdá v této chvíli, překročena o astronomickou částku.

Existuje třetí možnost

Za samotný měsíc únor vyrostl schodek rozpočtu o 113 miliard a v rychlosti zadlužování tak suverénně překonal i nejhorší měsíce covidových let. Zřejmě jsme v mnohem horší situaci, než jsme mysleli, a těžko říct, jak dokáže ministr Stanjura tváří v tvář takovým číslům udržet chladnou hlavu.

Vysvětlením může být, že se nejedná o katastrofu, ale o určitý optický klam. Daně se vybírají bez potíží, dokonce o něco lépe, než předpokládá schválený rozpočet.

Sněmovna projedná penzijní novelu zkráceně. Babiš mluvil takřka tři hodiny. SPD si vzalo přestávku

Číst článek

Do výdajů se ovšem započetlo pár mimořádných položek, konkrétně výplata speciálních dluhopisů, podpora energetikům na úhradu ztrát způsobených zastropováním cen elektřiny a plynu, předfinancování výzkumných projektů na univerzitách, předčasné výplaty dotací pro sociální služby, vyšší dopravní investice než v minulých letech.

Pokud by se tyto položky odečetly, dvouměsíční schodek by se zmenšil na 60 miliard, tedy částku, která se normálu úplně nevymyká.

Kdo by v úvahách tímto směrem pokračoval, tak by mohl ministra či celou vládu podezírat, že chtějí katastrofickými čísly postrašit, aby jim sněmovna schválila konsolidační balíček, který se ovšem týká až rozpočtu na příští rok.

V únorovém rozpočtovém hlášení může jít o mrazivou zprávu, že se rozpočet zase jednou vymkl vládní kontrole, anebo o účelové sdělení s cílem dosáhnout určitého politického cíle. V obou případech to je důvod pro zneklidnění daňových poplatníků a voličů.

Naštěstí existuje třetí možnost. Účetní na ministerstvu financí zapsali pohyby na státních účtech bez postranního úmyslu a náhodou jim vyšel rekordní schodek. Poprask okolo je vůbec nezajímá, protože dobře vědí, že za měsíc se všechno zase srovná.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme