Problémy Evropy se proměňují, ale dilemata, která to přináší, se mění pozoruhodně málo. Filmy Jean-Pierra a Luca Dardennových tak zatím takřka nestárnou.
Polský film v režii Agnieszky Hollandové o uprchlících z Běloruska budí v polské veřejnosti silné emoce. Podle některých politiků je protipolský, prezident prohlásil, že do kina na něj chodí prasata.
Září je v Paříži tradičně měsícem designu. Tento rok do francouzského hlavního města přijela rekordní delegace českých designérských firem, které své výrobky představily na české ambasádě.
Slavný spisovatel zemřel v červenci v 94 letech v Paříži a jeho manželka Věra vyjádřila přání, aby jeho ostatky jednou spočinuly v rodném Brně. Kdy se tak stane, zatím není jasné.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahájí koncertní řadu Klasika v Rudolfinu s Maríí Dueñasovou. Společně oživí Koncert Ericha Wolfganga Korngolda, poté zazní Mahlerova První symfonie.
Výstavu Století českých zednářů připravili sami členové lóží. A možná k další takové výstavě dojde až za sto let, neboť ne všichni zednáři mají rádi pozornost a dovolí své rituální předměty ukazovat.
Scenáristé se mají vrátit ke své práci během středy. Sami ještě budou hlasovat o ratifikaci dohody, ale odvolání stávky jim umožní během tohoto procesu pracovat, uvedl odborový svaz.
Soud ve Varšavě v úterý zakázal ministrovi spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi, aby se vyjadřoval k osobě i dílu režisérky Agnieszky Hollandové a používal přitom přirovnání ke zločinným režimům.
Rozhlasoví symfonikové zakončili festival klasické hudby Dvořákova Praha. Na koncertě v Rudolfinu oslavili také sto let od začátku pravidelného rozhlasového vysílání.
Do českých kin vstupuje polský Chléb a sůl. „Nikdo není vůči násilí imunní. Rádi si to o sobě myslíme, ale není to tak,“ přibližuje snímek v rozhovoru pro Radiožurnál jeho režisér Damian Kocur.
Odbory požadují od hollywoodských studií zlepšení finančního ohodnocení scenáristů a také stanovení pravidel pro používání některých nových technologií, například umělé inteligence.
Pod tíhou osobní situace a na naléhání svých přátel začala Božena Němcová psát Babičku, která vyšla poprvé ve čtyřech sešitech v roce 1855, v autorčiných 35 letech.
Herec Marek Vašut se poprvé objevil ve filmu, když mu bylo pět let. Zahrál si i v několika zahraničních snímcích. Jak se za ta léta v showbyznysu změnil jeho přístup k herectví?
„Naše sklárna je obklopena divokou přírodou Lužických hor. V Herbariu jsme chtěli tuto divokost zachytit, aby si každý mohl domů odnést kousek krajiny,“ vysvětlila designérka Mária Čulenová.
Doma v Polsku, kde se schyluje k parlamentním volbám, film Hranice Agnieszky Hollland čelí tvrdé kritice. Tamější ministr spravedlnosti film přirovnal k nacistické propagandě.
17 amerických spisovatelů podalo se Sdružením autorů žalobu na OpenAI. Nechtějí, aby ChatGPT využíval jejich texty. 10 000 amerických autorů podepsalo otevřený dopis proti technologickým gigantům.
Italská hudební skupina Il Volo vystoupí na začátku října v pražské O2 aréně. „Snažíme se naši hudbu šířit do celého světa a jít tak po stopách našich velkých idolů,“ říká člen skupiny.
Blíží se slavnostní vyhlášení letošního ročníku divadelních Cen Thálie. Pro skláře v Lindavě to znamená, že musí skleněné tavenině dát podobu divadelní masky navrženou designérem Bořkem Šípkem.