Hollywoodští scenáristé se mohou vrátit k práci, odbory odvolaly stávku. Herci ale pokračují v protestu

Odborový svaz scenáristů WGA oznámil konec své téměř pětiměsíční stávky, členové jeho představenstva schválili před pár dny dosaženou dohodu s hollywoodskými studii. Informovala o tom v noci na středu agentura AP. Herci, kteří se ke scenáristům přidali, podle ní nadále stávkují a jednání nejsou zatím na obzoru, ale mezi některými z nich zavládl optimismus.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hollywood se ke svému normálu zatím plně nevrací. Odborové sdružení herců SAG-AFTRA, které se k protestu scenáristů přidalo v červenci, ve stávce zůstává | Foto: Mario Anzuoni | Zdroj: Reuters

Scenáristé se mají vrátit ke své práci během středy. Sami ještě budou hlasovat o ratifikaci dohody, ale odvolání stávky jim umožní během tohoto procesu pracovat, uvedl odborový svaz v e-mailu zaslaném členům. WGA zároveň poskytl dohodu scenáristům, ti totiž s podrobnostmi zatím nebyli seznámeni. Hlasovat o ní budou mezi 2. až 9. říjnem.

Podepsaná figurka Hulka nebo večeře s Odenkirkem. Výtěžkem z aukce podpoří herci stávkující scenáristy

Číst článek

O uzavření dohody informoval v neděli ve společném prohlášení svaz WGA, který zastupuje 11 500 filmových a televizních scenáristů, a sdružení AMPTP, které hájí zájmy velkých studií, streamovacích služeb a produkčních společností. Kompromisu se podařilo dosáhnout po pětidenním maratonu obnoveného intenzivního vyjednávání, jehož se v některých fázích účastnili i ředitelé studií.

Ani jedna ze stran zatím nezveřejnila podmínky dohody. WGA popsal dohodu jako mimořádnou s tím, že tvůrcům přinese významné záruky.

Kvůli stávce v Hollywoodu jsme propustili 1700 lidí, říká majitel Prague Studios

Číst článek

Agentura Reuters píše, že tříletá dohoda zřejmě zajistí scenáristům zvýšení platů, zvýšené zdravotní a penzijní příspěvky nebo ochranu ohledně používání umělé inteligence. List The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje napsal, že hollywoodská studia si podle předběžné dohody zřejmě ponechají právo trénovat modely umělé inteligence na základě práce scenáristů.

Hollywood se však ke svému normálu zatím plně nevrací. Odborové sdružení herců SAG-AFTRA, které se k protestu scenáristů přidalo v červenci, ve stávce zůstává. „Vědomí, že alespoň jeden z nás dostal dobrou nabídku, dává velkou naději, že i my získáme dobrou dohodu,“ reagovala nicméně podle AP herečka Marissa Cuevasová.

Stávka do značné míry ochromila hollywoodskou produkci. Protest scenáristů pozastavil například vznik nových řad oblíbených seriálů The Last of Us stanice HBO či Stranger Things streamovací služby Netflix a chystaných filmů jako Deadpool 3 nebo Superman: Legacy. Udělování televizních cen Emmy, které se mělo konat 18. září, bylo kvůli stávce odloženo na leden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme