Dům na vlnách změn. Nová kniha přibližuje noblesu sídla brněnského rozhlasu, bývalé České banky Union

Budovu brněnského rozhlasu, jejího tvůrce i rozhlas jako takový přibližuje unikátní výpravná publikace. Dostala symbolický název Dům na vlnách změn. Kniha začala vznikat poté, co s rokem 2021 skončila historicky největší obnova budovy někdejší České banky Union. Právě v ní brněnské rozhlasové studio od roku 1950 sídlí. Obsah knihy tak mimo jiné na detailních fotografiích zachycuje i návrat prostor k noblese, s níž dům vznikal.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Dům na vlnách změn | Foto: Ludmila Opltová | Zdroj: Český rozhlas

Obnova znovu odhalila ušlechtilé materiály, originální přístup i netradiční detaily, se kterými budovu navrhl architekt Ernst Wiesner. V době dokončení stavby v roce 1925 mu bylo teprve 35 let a měl před sebou vytvoření řady obdivovaných staveb nejen v Brně (včetně vily Stiassni či brněnského krematoria). V budově banky uplatnil tehdy nevídaná řešení – zeleň na střeše nebo obří světlík nesoucí denní světlo do prostor, kam se nedostalo okny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak na Ernsta Wiesnera vzpomíná architekt Mojmír Kyselka, který jej v roce 1965 v rámci studijní cesty navštívil v Liverpoolu a neplánovaně s ním strávil několik dní

Symbolické je i datum, kdy publikace Dům na vlnách změn vyšla. Stalo se tak v předvečer 133. výročí narození Ernsta Wiesnera.

Místo, kde se odráží historie

Kniha přináší informace jak o Wiesnerovi, tak o rozhlasu jako takovém. A řadu fotografií současných i historických, z nichž některé jsou takto k vidění úplně poprvé. Dává budovu také do kontextu doby, protože byla odrazovým můstkem pro vlnu funkcionalismu.

Nápady a materiály, které se Wiesnerovi osvědčily v budově banky Union, uplatnil i ve svých dalších stavbách. Sídlo rozhlasu je ale výjimečné v tom, že se velké množství detailů zachovalo téměř sto let v autentické podobě.

Klik, kování oken nebo třeba zábradlí honosných schodišť se dotýkal jak Wiesner, tak pozdější movití klienti banky (včetně členů rodin Löw-Beer, Tugendhatů nebo Stiassni), ale poté také lidé spojení s kulturními tradicemi Moravy i celého Československa. A dnes pracovníci, hosté a návštěvníci Českého rozhlasu Brno.

Kde knihu získat?

Kniha Dům na vlnách změn je reprezentativní publikací a je určena znalcům a zájemcům o téma. Nebude tedy v běžných knihkupectvích. Zájemci si ji mohou pořídit v Hroznové ulici v Brně v pokladně vily Stiassni, která je také dílem Ernsta Wiesnera. Památka je pro návštěvníky přístupná i v zimě. Písemně si ji lze koupit u vydavatele, spolku Obecní dům Brno. Cena je 460 korun.

I historické prostory mohou sloužit moderně

„Jsme rádi, že to vše teď můžeme ukázat i v této podobě, ukázat, jak se podařilo propojit prvorepublikovou noblesu s potřebami moderního rozhlasového provozu,“ dodává ředitelka Českého rozhlasu Brno Hana Ondryášová.

Rozšířit balkony, zvětšit pokoje i výhled do zahrady. V Hostivaři vylepšili panelák a místní to nestálo moc

Číst článek

Architekt Miloš Klement z Ateliéru Tišnovka, který obnovu budovy zajišťoval, dodává, že tvorba knihy se podobala rekonstrukci budovy. „Pokaždé se podařilo objevovat další a další detaily. Tvůrci knihy každou chvíli docházeli s dalšími doplněními, která dávají tu trojici budova-Wiesner-rozhlas do vzájemného propojení,“ uvedl.

Budovu ocenili odborníci i tisíce lidí

Knihu vydává spolek architektů Obecní dům Brno jako součást edice připomínající mimořádnou pozici Brna na světovém architektonickém poli.

Jeden z nestorů tuzemské architektury Mojmír Kyselka (*1933), který se s Wiesnerem setkal v roce 1965 v Anglii, tento týden připomněl, jak mimořádně si budovy její autor v kontextu své tvorby cenil. „Připomínal návštěvu Le Corbusiera v ní v roce 1928. A to, jak jí byla tato architektonická legenda překvapena,“ svěřil se Kyselka.

Rekonstrukce budovy banky Union (a nyní rozhlasu) patří k nejoceňovanějším pracím svého druhu na Moravě. Uspěla v soutěži o nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje a při prohlídkách a dnech otevřených dveří ji jen za rok 2022 obdivovaly tisíce návštěvníků.

U příležitosti uvedení knihy mají premiéru i tyto kouzelné záběry z opravené budovy, které pořídil Tomáš Pancíř.

Miloš Šenkýř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme