‚Papouškovaná kultura není náhradou lidského umění.‘ Americké Sdružení autorů žaluje OpenAI

Skupina 17 prominentních amerických spisovatelů se přidala k žalobě Sdružení autorů (Authors Guild) na OpenAI, firmu provozující jazykový model ChatGPT s prvky umělé inteligence. Autoři tvrdí, že společnost nelegálně využila jejich dílo, když jejich texty využila k „učení“ svého systému, aby produkoval lidštější texty. O případu píše web stanice CNN.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více než 10 000 autorů letos podepsalo otevřený dopis adresovaný technologickým gigantům jako Meta, IBM, Microsoft nebo OpenAI (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Mezi 17 spisovateli je například autor fantasy série Písně ledu a ohně (1996 až 2011) George R. R. Martin, autorka titulů Až na konec všech dní (1998) nebo Čas odejít (2014) Jodi Picoultová a John Grisham, autor populárních románů z právního prostředí.

Autoři v podání u okresního soudu v New Yorku uvádějí, že systémy OpenAI přímo narušují jejich schopnost získat důstojnou mzdu a ohrožují budoucnost jejich profese.

„Současné generativní systémy umělé inteligence produkují materiály, které jsou odvozením již existující tvorby. Kopírují větnou strukturu, hlas, vyprávěcí postupy a kontext z knih a dalších textů, kterými byly nakrmeny. Jejich výstupy jsou jen směskami bez přidané hodnoty lidského hlasu. Papouškovaná kultura není náhradou lidského umění,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka sdružení Mary Rasenbergerová.

Mluvčí OpenAI podle agentury Reuters ve středu reagoval, že společnost respektuje práva autorů a „vede produktivní rozhovory s mnoha tvůrci po celém světě včetně Sdružení autorů“.

Právní krok sdružení zdaleka není prvním, který se autoři nejen psaných textů rozhodli podniknout proti technologickým společnostem vyvíjejícím generativní modely.

Otevřený dopis

Více než 10 000 autorů letos podepsalo otevřený dopis adresovaný technologickým gigantům jako Meta, IBM, Microsoft nebo OpenAI, v němž je vyzývali, aby před použitím uměleckých děl k učení jazykových modelů žádali o souhlas autorů a za souhlas je náležitě finančně odměnili.

Vývojem a potenciální regulací umělé inteligence se častěji zabývá také americký Kongres; letos v červenci se zákonodárci sešli se zástupci kreativního byznysu, včetně Sdružení autorů, aby v senátní komisi prodiskutovali potenciální tvorbu zákonů, které by technologickým firmám ukládaly povinnost být transparentní ohledně vývoje jejich modelů.

Tento měsíc pak v Kapitolu na neveřejném jednání umělou inteligenci s více než 60 senátory řešili šéfové největších amerických technologických firem, například Mark Zuckerberg, Elon Musk nebo Bill Gates.

Rozhodnutí senátorů vlivné podnikatele pozvat vyvolalo kontroverzi; zatímco někteří iniciativu vítali jako „historickou“, jiní senátoři si stěžovali, že Kongres umožňuje technologickým miliardářům „lobbovat za zavřenými dveřmi“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme