Senát schválil zákon o podpoře kinematografie

Filmová obec se dočkala. Nový zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie schválila v únoru vláda, a dnes ho beze změn schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Státní fond kinematografie by mohl na podporu výroby filmů dostávat až 300 milionů korun ročně. Polovinou, minimálně 150 miliony korun, mají od příštího roku do fondu přispívat komerční televize.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natáčení filmu Posel

Natáčení filmu Posel | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Celkových 300 milionů korun je podle ředitelky odboru médií, audiovize a státních fondů ministerstva kultury Heleny Fraňkové maximální možný propočet:

„Můžeme se bavit o tom, že do fondu přijde od příštího roku 220 milionů korun. Jednoho krásného dne možná přijde těch 300 milionů, rozpočtovat ale budeme 220 milionů, abychom pak nebyli překvapeni.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O kinematografickém zákonu mluvily na Rádiu Česko ředitelka České filmové komory Helena Uldrichová a ředitelka odboru médií, audiovize a státních fondů ministerstva kultury Helena Fraňková

Zákon zpoplatňuje jedním procentem vstupenku, přispívat budou komerční televize, kabelové a satelitní televize a internetové videopůjčovny.

Fond se nově stane samostatným subjektem. Rozšíří se množství okruhů, na které je možné podávat žádosti. Dosud například nebylo možné podporovat vývoj díla.

„Aby vznikl dobrý film, musí se nějak podpořit scénárista, který bude sedět, nerušeně psát a domlouvat se s režisérem o konceptu filmu,“ říká Fraňková.

Dále se bude podporovat studium a vzdělávání – jak profesionálů, tak normálních občanů ve smyslu filmové výchovy. Naopak se bude bojovat proti audiovizuálnímu pirátství.

Návrh, aby 150milionovou částku, kterou posílají komerční televize, posílal do fondu i státní rozpočet, podporu nenašel. Senátor ODS Jiří Obefalzer možnost vyčlenění těchto peněz ze státního rozpočtu kritizoval s tím, že by podobnou podporu potřebovaly i další oblasti, ne jen film.

„Já jsem také fanda filmů, hrozně přeji filmařům, ale tady se musíme dostat do nějakých relací vůči ostatním společenským rezortům. Je tady armáda milionů a milionů lidí, kteří by také potřebovali navýšit své prostředky.“

Senát schválil novelu, která zakazuje hlasité vysílání televizní reklamy

Číst článek

Senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) je přesvědčena, že by ale cílené směřování peněz ze státního rozpočtu na podporu filmů mělo smysl:

„Je to pouze specifikace dotace, která tam stejně jde. Já si myslím, že by to byly peníze daleko účelněji, efektivněji a daleko lépe investované než to, že jdou desítky a stovky milionů na reklamu na věci, které jsou naprostou samozřejmostí.“

Podle ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09 a Starostové) si ale i tak česká kinematografie finančně polepší:

„Tyto peníze by neměly jít na úkor jiných akcí, které jsou v rámci kultury jako takové. Že je potřeba kulturu podporovat, samozřejmě všichni víme. Ke kultuře také patří film. A nemůžeme ho úplně vyčlenit. Když nebudeme mluvit jen o filmech, které točí soukromé subjekty, tak je tady spousta jiných oblastí. Oblastí kinematografie, které podporu zasluhují a potřebují, ať už je to digitalizace.“

Václava Marešová, Michaela Vydrová, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme