Do slovenských voleb zbývá už jen pár týdnů. Někteří politici se snaží jitřením emocí otrávit atmosféru v zemi. V posledních dnech sáhli po tématu ilegálních uprchlíků pronikajících na Slovensko.
Podle posledních dat předvolebních preferencí se Progresivní Slovensko ocitlo na druhém místě hned za Ficovým Smerem. Míří na mladé moderní voliče a zdůrazňuje svoje ekologické uvažování.
Navzdory společným tématům, které Fico a Mečiar mají, platí jedno. Jestliže za Mečiara bylo Slovensko izolované a nemělo šanci být přijato do euroatlantických struktur, nyní je v nich pevně zakotveno.
Nejnovější verdikt přinesl znovu nečekaný výsledek. Alena Zsuzsová dostala trest 25 let, Marian Kočner nebyl shledán vinným. Přitom právě on měl být tím, kdo měl vybudovat korupční systém.
Pellegrini se velmi snaží působit dojmem slušného a moderního levicového politika, na tom ostatně už v minulosti sbíral politické body. Občas se ale ani on nezdráhá zabrnkat na populistickou strunu.
Čaputová přišla do štábu Petra Pavla ještě dřív než český premiér. Její výlet do Prahy je možné chápat i jako první náznak toho, že se bude za rok v tuhle dobu ucházet o své druhé pětileté období.
Rozdělení federace nebylo před rokem 1993 doprovázeno referendem. Bylo by zajímavé vidět, jaká část slovenské i české společnosti tehdy skutečně chtěla samostatnost.
Bylo jen otázkou času, kdy menšinová vládní koalice narazí na větší překážku, kterou nebude schopna překonat. Za odvolání vlády hlasovalo 78 poslanců, jen 20 jich chtělo vládu udržet při životě.
Na Slovensku má bohužel stále víc lidí sklon uzavírat se do vlastní názorové bubliny a postoje ostatních naopak buď ignorovat, shazovat, nebo je rovnou nenávidět.
Parlamentní volby v roku 2020 a jejich výsledky, které odstavily Fica a celý jeho systém od moci, tak mohly být příslibem na lepší vyhlídky do budoucna.
Odchodem Sulíkovy strany z koalice by současná slovenská vláda mohla fungovat pouze jako menšinová. Je otázkou, jak dlouho by jí to vydrželo a jestli by časem Slovensku nehrozily předčasné volby.
Politik musí ctít pravidla demokracie, jinak by zavládla anarchie, anebo diktatura. Politici mají sloužit občanům, kteří je zvolili – na zájem Slovenska jako by předseda hnutí OĽANO už úplně zapomněl.
O co větší bylo odhodlání vládní koalice korupci vymýtit, o to složitější se ukázala pak realizace tohoto ušlechtilého úmyslu. Pokud se má po dvouletém úsilí udělat první bilance, bude hodně smíšená.
Na Slovensku po oznámení miliardové investice do výstavby továrny na elektroauta Volvo znějí hlasy, že by fabrika mohla zastavit odchod Slováků do zahraničí. Problém je ale zakořeněný jinde.
Rozhodnutí prezidentky, která je povoláním právnička, se všeobecně očekávalo. Čaputová totiž dlouhodobě kritizuje, že vláda nechává schválit zákony ve zkráceném řízení.
Dalo by se říct, že bez ohledu na to, jaký úřad Matovič zrovna zastává, tak cokoli udělá, vyvolá u ostatních minimálně pochybnosti, pokud ne hned koaliční krizi.