Pražskému půlmaratonu znovu vládli Keňané. Z českých běžců nejrychlejší Vebr a Stewartová

Pražský půlmaraton skončil počtvrté za sebou dvojnásobným keňským triumfem. Roncer Kipkorir Konga ve větrném počasí jako jediný pokořil hodinovou hranici časem 59:43 a favorizovaná Irine Jepchumbaová Kimaisová proběhla cílem za 1:06:00. Nejlepšími Čechy byli Patrik Vebr, který při premiérovém startu časem 1:05:42 obsadil celkově jedenácté místo, a národní rekordmanka Moira Stewartová, jež doběhla sedmá za 1:12:43.

Praha (Aktualizováno: 15:27 1. 4. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irine Kimaisová.

Irine Kimaisová. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: Profimedia / ČTK

Kipkorir Konga rozhodl trhákem na čtr“ náctém kilometru a zvítězil s náskokem 23 sekund před Maxwellem Kortekem Rotichem z Ugandy, třetí skončil o pět sekund zpět další Keňan Geoffrey Kimutai Koech. Se snahou o třetí triumf v české metropoli neuspěl další reprezentant běžecké velmoci Benard Kimeli, vítěz z let 2018 a 2019 doběhl šestý téměř minutu po vítězi.

Vítěz Pražského půlmaratonu podváděl. Keňan Renju si k triumfu pomohl dopingem a byl potrestán

Vebr, český šampion na dráhové pětce, pro sebe rozhodl souboj s úřadujícím domácím mistrem v půlmaratonu Jiřím Homoláčem, kterého porazil o sekundu. Třetím českým běžcem v cíli byl Tomáš Křivohlávek (1:07:59).

„Bylo to avizované jako rychlá trať, což věřím, že ano, když jsou dobré podmínky. Dnes ale docela dost foukalo a přišlo mi, že tam bylo spousta táhlých kopců. Jsou to sice kopce jen na most a pod most, ale dávalo mi to docela zabrat. Nepřišla jsem úplně fit, takže to bylo dnes takové na morál,“ okomentovala svůj výkon pro Radiožurnál Sport nejrychlejší česká běžkyně Stewartová.

Vedoucí žena letošních světových tabulek Jepchumbaová Kimaisová zvítězila s náskokem 42 sekund před krajankou Janeth Chepngetichovou a navázala na únorový triumf v půlmaratonu z Barceloně, kde dosáhla času 1:04:37. Třetí v Praze skončila Ftaw Zerayová Bezabhová z Etiopie (1:07:15).

Stewartová neuspěla s útokem na hranici 72 minut, ale potvrdila pozici české jedničky s náskokem 24 sekund před Terezou Hrochovou. Celkově devátá doběhla o dalších patnáct sekund zpět Barbora Macurová.

Pražský půlmaraton:
Muži: 1. Kipkorir Konga (Keňa) 59:43, 2. Kortek Rotich (Ug.) 1:00:06, 3. Kimutai Koech 1:00:11, 4. Kiplimo 1:00:13, 5. Kibiwott 1:00:14, 6. Kimeli (všichni Keňa) 1:0:40, ...11. Vebr 1:05:42, 12. Homoláč 1:05:43, 16. Křivohlávek (všichni ČR) 1:07:59.

Ženy: 1. Jepchumbaová Kimaisová 1:06:00, 2. Chepngetichová (obě Keňa) 1:06:42, 3. Zerayová Bezabhová 1:07:15, 4. Mebratuová Tadesseová (obě Et.) 1:08:45, 5. Jepletingová (Keňa) 1:10:04, 6. Lewetegnová Hailemichaelová (Et.), 7. Stewartová 1:12:43, 8. Hrochová 1:13:07, 9. Macurová (všechny ČR) 1:13:21.

jam, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít