Lotyši vybojovali v posledním utkání skupiny postup do čtvrtfinále. Češi si zahrají s USA, Slováci končí

Hokejisté Lotyšska dokázali na mistrovství světa ve svém posledním utkání skupiny porazit Švýcary 4:3 v prodloužení a slaví postup do vyřazovací fáze. Na turnaji v Rize tak končí Slovensko, které ve skupině B spadlo na páté místo. Češi jdou do play-off po úspěchu domácího mužstva ze čtvrtého místa a utkají se tak v Tampere s USA.

Aktualizováno Riga (Aktualizováno: 22:05 23. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavící hokejisté Lotyšska

Slavící hokejisté Lotyšska | Foto: Ints Kalnins | Zdroj: Reuters

Lotyši se do čtvrtfinále podívají po 5 letech, přes tuto fázi turnaje nikdy v historii nepřešli. Češi se po pádu na čtvrté místo budou přesouvat do Tampere, kde se ve čtvrtek v 15.20 utkají s Američany. Vítěz skupiny A je jediným neporaženým celkem turnaje.

Mistrovství světa (PLATNÉ K 23. 5. 2023)
8. Slovinsko 7 0 0 0 7 9:27 0

Gólové hody začaly v aréně v Rize až ve druhé třetině. Ralf Freibergs vyslal na bránu přesnou a silnou ránu, která se zastavila až v levém horním rohu švýcarské brány. Joren van Pottelberghe na ni byl krátký. Zaplněná lotyšská hala bouřila.

Pytel s góly se roztrhl, v 26. minutě dokázal za Švýcary srovnat po vyhraném buly Kevin Fiala, ale odpověď domácích přišla takřka bleskově. Rodrigo Abols probruslil hřiště po pravé straně, pokryl si puk a s notnou dávkou štěstí ho procpal za brankáře van Pottlebergheho.

Lotyšsko v tu dobu drželo mimo jiné výsledek, který by vytlačil české reprezentanty na čtvrté místo tabulky a Slováky vyřadil z šampionátu. Štěstí ale hrálo roli i při další vyrovnávací brance Švýcarů ve třetí třetině. Odražený puk po hezké akci uklidil do brány Marco Miranda.

V jednu chvíli se zdálo, že se oba týmy spokojí s nerozhodným stavem, pak ale přišel další zvrat. Už několikátá krásná švýcarská kombinace totiž skončila na hokejce Ambühla a veterán ho tvrdě poslal do šibenice.

Horská dráha emocí ale pokračovala - Kaspar Daugavinš měl po příhře Abolse už lehkou práci a aréna v Rize opět skákala radostí. Remízu slavili diváci jako výhru.

V prodloužení dostali Lotyši možnost přesilovky 4 na 3 a i díky ní udělali za zápasem sladkou tečku. Rudolf Balcers vstřelil čtvrtou branku svého týmu a posunul Lotyše na třetí místo ve skupině. Ve čtvrtfinále se utkají se Švédy, stejně jako před pěti lety.

Švýcarsko - Lotyšsko 3:4 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Fiala (Corvi), 48. Miranda (Riat, Corvi), 54. Ambühl (Fiala, Corvi) - 22. Freibergs (Indrašis), 27. Abols (Balcers, Freibergs), 55. Daugavinš (Abols, Balcers), 63. Balcers (Balinskis, Jaks). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), MacFarlane (USA) - Mackey (Kan.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 9178.

bac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít