Kiptum v Londýně zaběhl druhý nejrychlejší maraton všech dob. Hassanová proměnila debut ve vítězství

Keňský maratonec Kelvin Kiptum vyhrál Londýnský maraton ve druhém nejlepším čase historie 2:01:25 a za světovým rekordem Eliuda Kipchogeho zaostal o šestnáct sekund. Při maratonském debutu zazářila dvojnásobná olympijská vítězka na dráze Sifan Hassanová, která vyhrála v čase 2:18:33.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňský maratonec Kelvin Kiptum zaostal za světovým rekordem Kipchogeho o pouhých šestnáct vteřin | Foto: Andrew Boyers | Zdroj: Reuters

Třiadvacetiletý Kiptum je maratonským objevem posledních měsíců. V prosinci ve Valencii při debutu na této distanci zvítězil v čase pod dvě hodiny a dvě minuty a zařadil se na třetí místo historických tabulek. Nyní nebyl daleko od překonání světového rekordu.

V Londýně naprosto dominoval, když po třicátém kilometru utekl soupeřům a postupně navyšoval náskok. Výkon ze Španělska při druhém maratonu v životě zlepšil o 28 sekund a čas 2:01:25 je druhým nejlepším historie.

Druhý Geoffrey Kamworor na něj ztratil bezmála tři minuty a proběhl cílem za 2:04:23. Třetí skončil Etiopan Tamirat Tola (2:04:59). Poslední maraton v životě běžel domácí Brit Mo Farah, jenž obsadil devátou příčku v čase 2:10:28.

Všestranná běžkyně Hassanová, která na předloňských olympijských hrách v Tokiu ovládla závody na 5000 a 10 000 metrů a získala bronz na patnáctistovce, si chtěla maratonskou trať vyzkoušet před tím, než zváží plány pro olympijské hry v Paříži 2024.

Krátce před polovinou závodu odpadla z vedoucí skupiny, protože několikrát zastavila a protahovala levou kyčel. Nabrala ztrátu, ale pak ji postupně začala stahovat a po 35. kilometru se vrátila do boje o vítězství.

Ve vyrovnaném ženském závodě o něj usilovala pětice běžkyň. Nebyla mezi nimi světová rekordmanka Brigid Kosgeiová, která odstoupila už po necelých čtyřech minutách závodu.

Při náběhu do cílové rovinky zbyla v čele trojice. Třicetiletá Hassanová z ní byla nejrychlejší. Za ní a Megertuovou finišovala předloňská olympijská vítězka Peres Jepchirchirová z Keni. Obhájkyně londýnského triumfu Yalemzerf Yehualawová skončila pátá.

Výsledky Londýnského maratonu:

Muži: 1. Kiptum 2:01:25, 2. Kamworor (oba Keňa) 2:04:23, 3. Tola 2:04:59, 4. Gebresilase 2:05:45, 5. Tula (všichni Et.) 2:06:38, 6. Cairess (Brit.) 2:08:07.
Ženy: 1. Hassanová (Niz.) 2:18:33, 2. Megertuová (Et.) 2:18:37, 3. Jepchirchirová 2:18:38, 4. Chepkiruiová (obě Keňa) 2:18:51, 5. Yehualawová (Et.) 2:18:53, 6. Korirová (Keňa) 2:20:41.

rej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít