Salač se v Thajsku podruhé v kariéře dostal na stupně vítězů, v nedokončeném závodě dojel druhý

Český motocyklový jezdec Filip Salač obsadil druhé místo ve Velké ceně Thajska, kterou poznamenal déšť. Závod Moto2 byl v Buriramu kvůli nepřízni počasí předčasně ukončen, a protože jezdci nestihli absolvovat alespoň dvě třetiny vypsané vzdálenosti, obdrží za umístění poloviční body.

Buriram (Thajsko) (Aktualizováno: 10:28 2. 10. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkou cenu Thajska poznamenal hustý déšť

Velkou cenu Thajska poznamenal hustý déšť | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

Dvacetiletý pilot týmu Gresini Racing měl dokonce velmi blízko k vítězství, ale těsně před projetím cílem posledního dokončeného kola ho předjel Ital Tony Arbolino. Salač vybojoval druhé pódiové umístění v kariéře po druhém místě v loňské Velké ceně Francie ještě ve třídě Moto3. Po přestupu výš bylo jeho dosavadním maximem v Moto2 deváté místo ze Silverstonu.

Nejmladší mistr světa v historii rallye. Fin Rovanperä si titul zajistil ve dvaadvaceti letech

Pršet začalo těsně před startem a na poslední chvíli byl závod vyhlášen jako „mokrý“. Salač do něj vyrazil ze čtvrté řady, ale brzy se propracoval do popředí. Vedení se ujal ve stále houstnoucím dešti v šestém kole a vypracoval si i více než sekundový náskok.

Arbolino se na něj ale dotáhl a využil ojedinělou Salačovu chybu k předjetí, načež po projetí cílem devátého kola traťoví komisaři vyvěšením červených vlajek závod přerušili.

Pořadatelé pak neuspěli se snahou o restart. Mělo se jet ještě pět kol a jezdci se už dokonce vrátili na trať při druhém otevření uličky v boxech. Během zahřívacího kola ale opět začala hustě padat voda a ředitelství závod definitivně ukončilo.

Salače desetibodový zisk posunul o jednu pozici na 20. místo průběžného pořadí MS. V čele se udržel díky sedmému místu Španěl Augusto Fernández, ale Ai Ogura z Japonska jako šestý klasifikovaný jezdec snížil manko na 1,5 bodu.

V Moto3 vyhrál počtvrté v sezoně Ital Dennis Foggia. Suverénní lídr šampionátu Izan Guevara ze Španělska dojel pátý a má tři závody před koncem seriálu před Foggiou náskok 49 bodů.

Velká cena Thajska, mistrovství světa silničních motocyklů

Moto3:
1. Foggia (It./Honda) 37:52,331, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -1,524, 3. Rossi (It./Honda) -2,804, 4. Nepa (It./KTM) -9,414, 5. Guevara (Šp./Gas Gas) -9,527, 6. Moreira (Braz./KTM) -9,971.

Průběžné pořadí (po 17 z 20 závodů): 1. Guevara 265, 2. Foggia 216, 3. García (Šp./GasGas) 209, 4. Sasaki 194, 5. Masiá (Šp./KTM) 163, 6. Öncü (Tur./KTM) 154.

Moto2:
1. Arbolino (It./Kalex) 15:10,854, 2. Salač (ČR/Kalex) -0,251, 3. Canet (Šp./Kalex) 3,112, 4. Dixon (Brit./Kalex) -3,268, 5. López (Šp./Boscoscuro) -4,137, 6. Ogura (Jap./Kalex) -5,715.

Průběžné pořadí (po 17 z 20 závodů): 1. Augusto Fernández (Šp./Kalex) 238,5, 2. Ogura 237, 3. Canet 185, 4. Vietti (It./Kalex) 165, 5. Arbolino 150,5, 6. Acosta (Šp./Kalex) 132, ...20. Salač