Rallye Dakar začne netradičně až 5. ledna. Závodníky čeká téměř 8000 kilometrů a nová 48hodinová etapa

Dohromady téměř osm tisíc kilometrů, z toho 4727 kilometrů měřených testů rozdělených do dvanácti etap čeká na začátku příštího roku na účastníky 46. ročníku Rallye Dakar. Kompletní program legendární soutěže, která se popáté v historii pojede na území Saúdské Arábie, v pondělí zveřejnili organizátoři. Již dříve bylo oznámeno, že rallye začne netradičně až 5. ledna.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rallye Dakar začne netradičně až 5. ledna (archivní foto) | Foto: Florent Gooden | Zdroj: Reuters

„Dali jsme si za úkol, aby pátý ročník v Saúdské Arábii byl tím nejtěžším od té doby, co se rallye přesunula na Blízký východ,“ uvedl ředitel rallye David Castera na oficiálním webu.

Podobně mluvil již na začátku června na tiskové konferenci v Horoměřicích u Prahy, kde pro české účastníky soutěže prezentoval plány pořadatelů. Už tehdy prozradil, že rallye odstartuje 5. ledna v Úle a cílovou destinací bude 19. ledna Janbu u Rudého moře.

V pondělí pořadatelská organizace A.S.O. zveřejnila plánované délky jednotlivých etap i počty účastníků rallye. Napříč všemi kategoriemi je přihlášeno 778 závodníků ze 72 zemí. Ve startovním poli by mělo být 137 motocyklistů, deset jezdců na čtyřkolce, 72 posádek automobilů v hlavní kategorii nově pojmenované „Ultimate“ a 46 posádek kamionů.

Dalších 81 posádek je přihlášeno do jiných automobilových kategorií a 80 posádek se představí v kategorii Klasik. Deset účastníků bude mít nová součást rallye „Dakar future 1000“ pro vozy či motocykly s elektrickým, hybridním nebo vodíkovým pohonem.

‚Nejtěžší etapa v historii‘

Kompletní startovní listinu ještě organizátoři nezveřejnili, na sociálních sítích ale sdíleli většinu startovních čísel. Česko tak budou zastupovat například motocyklisté Martin Michek, Jan Brabec, Milan Engel, David Pabiška nebo Libor Podmol, v automobilovými jezdci nebude chybět Martin Prokop a mezi kamiony Martin Macík nebo Aleš Loprais.

K nejvýraznějším novinkám patří skutečnost, že se v příštím roce nepojede maratónská etapa, ale takzvaná 48hodinová etapa. Její trať povede čtvrtou největší pouští na světě Rub al-Chálí a každý závodník nebo posádka si sama určí, jakou část asi 584 km dlouhé trasy absolvuje první a druhý den.

Speciální test se pojede jako šestá etapa. „Je to pecka, čeká nás docela drsný Dakar. Hned od začátku se jede na jih. Chrono 48 bude asi nejtěžší etapa v historii Dakaru,“ uvedl Macík na sociálních sítích.

Posádky s českou účastí

Motocykly: Martin Michek (KTM); Jan Brabec (KTM); Milan Engel (KTM); David Pabiška (KTM); Jaromír Romančík (KTM); Dušan Drdaj (KTM); Libor Podmol (Husqvarna); Martin Prokeš (KTM).

Auta: Martin Prokop, Viktor Chytka (Ford); Tomáš Ouředníček, David Křípal (Toyota); Karel Trněný, Michal Ernst (Ford).

Kamiony: Martin Macík, František Tomášek, David Švanda (Iveco); Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml., Jiří Stross (Praga); Jaroslav Valtr st., René Kilián, David Kilián (Tatra); Martin Šoltys, Tomáš Šikola, Petr Schweiner (Tatra); Daniel Stiblík, Lukáš Kvasnica, Jiří Tomec (Tatra); Michal Valtr, Jaroslav Miškolci, Radim Kaplánek (Iveco); Dušan Randýsek, Victor Bouchwalder/Fr., Laurent Lalanne/Fr.(MAN).

Klasik: Barbora Holická, Lucie Engová (Citroën 2CV); Ondřej Klymčiw, Josef Broš (Škoda 130 LR); Ondřej Martinec, Olga Roučková (Toyota Land Cruiser); Jan Vinš, Tomáš Hovorka (Mitsubishi Pajero).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme