Jakmile si zájemce nakliká dům, o který má zájem, s umístěním na konkrétní pozemek už mu architekti pomůžou. „Proto je dům variabilní, dá se zrcadlit a natáčet,“ vyzdvihují architekti.
Úrokové sazby v posledních pěti měsících klesají, což bylo umožněno postupným poklesem tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční sazby mezi nejvyššími za poslední 20 let.
Byty by díky zapojení města měly být levnější než běžně na trhu. Na čele pořadníku figuruje asi stovka vytrvalých žadatelů z roku 2018. K nim teď magistrát dolosoval dalších zhruba 700 lidí.
„Víme, že na Krnovsku máme pořád velké množství rodin, kde děti žijí v sociálně znevýhodněných podmínkách, a přesto jejich školní výsledky jsou výrazně lepší než v jiných regionech,“ říká starosta.
Novela zákona lex Ukrajina 5 měla ukrajinské uprchlíky přiblížit k běžnému nájemnímu bydlení a trhu práce. Přinesla novela to, co si od ní vláda slibovala?
„Majitelé bytů využívají možností, které jim dává legislativa. Čerpají příspěvky a doplatky na bydlení. Je to stroj na ubytovávání těch, kteří by za jiných okolností bydlet nemohli,“ popisuje Šimáček.
Novela zákona upravující podmínky podnikání v oblasti cestovního ruchu počítá s tím, že místa pro krátkodobé ubytování se nově budou muset registrovat u úřadů a hlásit elektronicky údaje o hostech.
Dotace je 80 tisíc na rekonstrukci neobydleného domu, nebo 120 tisíc na demolici. Základní podmínkou je, že dům je neobydlený, dokončení investice je do tří let a na adrese vznikne trvalý pobyt.
„Nechci démonizovat, že dávku extrémně čerpají středněpříjmové rodiny. To je výjimka. V našich datech to jsou asi dvě procenta. Ale je to něco, kam by výdaje státu šly zbytečně,“ upozorňuje Prokop.
Nejnovější data společnosti PAQ Research ukazují, že podmínky splňuje už skoro polovina rodin s dětmi. Jenže z nich vyplývá i to, že dávku pobírá jen zlomek oprávněných.
Magistrát a organizace IQ Roma Servis spustily dva pilotní projekty, které mají pomoct 45 klientům. Aby vše hladce fungovalo, budou oběma stranám pomáhat kurátoři, kteří zajistí i garantovaný nájem.
„V roce 2016 jsme měli necelých 6000 bytů uvedených na Airbnb, dnes jich máme 14 378,“ upřesnil starosta Florencie Dario Nardella. Průměrná cena měsíčních nájmů bytů podle něj vyskočila o 42 procent.
Na opravy domů česká vláda určila desetinu z 500 miliard korun, které do roku 2030 dostane na dekarbonizaci z Modernizačního fondu Evropské unie, tedy z výnosů z emisních povolenek.
Jde o profese, kde se dlouho protest proti pracovním podmínkám moc nenosil, protože se předpokládalo, že je lidé vykonávají z přesvědčení a nadšení pro věc.
Při požáru města Lahaina shořelo dva tisíce budov a o střechu nad hlavou přišlo přes deset tisíc lidí. Ti v současné době bydlí u příbuzných nebo v hotelových pokojích, které pronajala vláda.
Ještě před třiceti lety si tento způsob života volili spíš bohémové a lidé na okraji společnosti. Teď je to přesně naopak. Pořídit si loď na okraji Paříže už může jen movitější klientela.
Důvodem negativního postoje firem k budoucnosti je hlavně absence strategických investic ze strany státu. To se v různé míře může dotknout více než poloviny firem.
Nepřekvapivě je situace nejhorší v Praze, kde získání vlastního bydlení vychází na 15,3 průměrných hrubých ročních platů. Souvisí to samozřejmě i s tím, že naše mzdová hladina je stále dost nízká.
„Legislativa tu není udělaná úplně špatně a nájemníci i pronajímatelé si jsou rovni. Praxe je ale taková, že za kratší stranu provazu tahají nájemníci,“ upozorňuje sociolog Tomáš Hoření Samec.
Odborníci po léta bijí na poplach, že vyrůstání v nekvalitním bydlení – od ubytoven po azylové domy nebo jiné formy skrytého bezdomovectví – je pro děti zdrojem traumat a na ně navázaných problémů.
V Ostravici na Frýdecko-Místecku, kde žije 2500 lidí, se staví. Do budoucna má v obci vzniknout více než 500 bytových jednotek. Většinou jde o rekreační stavby a domy s apartmánovými byty.
Vysokoškoláci už se začínají poohlížet po pronájmech na nový semestr. Studentských bytů je sice podle realitních webů víc než loni, ceny ale meziročně vzrostly někde i více než o deset procent.
Malé Březno na Mostecku patří v přepočtu na počet obyvatel mezi nejbohatší obce v Česku. Žije v něm přes 230 lidí. Teď chce radnice přilákat desítky nových obyvatel.
Firmy v současnosti postrádají 300 000 zaměstnanců a do roku 2032 by populace v produktivním věku měla podle dostupných projekcí klesnout o dalších více než 240 000.