Bachmut je jedním z ohnisek války na Ukrajině a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách.
Neutrální sportovci z Ruska a Běloruska by se mohli vrátit k soutěžení na mezinárodní scéně. Sportovním federacím to doporučil Mezinárodní olympijský výbor.
Existuje jen málo potvrzených charakteristik mobilních mezikontinentálních balistických raketových systémů Jars, poznamenává Reuters. Tyto rakety mají údajně dolet až 12 000 kilometrů.
Rusko podle Kyjeva deportovalo z Ukrajiny 19 514 ukrajinských dětí. Ruské ministerstvo obrany v polovině srpna uvedlo, že do Ruska bylo přivezeno 3,5 milionu lidí, včetně více než půl milionu dětí.
„Sociální služby jsou touto rodinou posedlé. Je to čistě z politických důvodů. Problémy rodiny začaly až poté, co dívka nakreslila protiválečný obrázek,“ řekl právník odsouzeného Alexeje Moskaljova.
Výbor zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.
Americký herec obyvatele Ukrajiny vyzývá k nalezení úkrytu skrze aplikaci Air Alert. Ta je napojená na ukrajinský systém protivzdušné obrany a varuje před okamžitým nebezpečím.
Ruské síly se snaží dobýt Bachmut dlouhé měsíce. Ukrajinští představitelé uvádějí, že se u města vedou nejintenzivnější boje z celé fronty, které si vyžádaly nespočet mrtvých na obou stranách.
„Děje se to, co vždy: nepřítel čas od času útočí na Ukrajinu šáhedy,“ řekl plukovník Jurij Ihnat v narážce na drony íránské výroby, které používá Rusko.
Obžaloba žádá dva roky vězení pro Rusa, jehož dcera namalovala obrázek na podporu Ukrajiny a nyní je v dětském domově. Rozsudek nad Alexejem Moskaljovem má padnout zítra.
Polsko už Ukrajině podle oznámení Varšavy z tohoto měsíce předalo 14 strojů Leopard 2. Na Ukrajinu podle Reuters dorazily také tři tanky Leopard 2 z Portugalska.
Silný výbuch se ráno ozval také v okupovaném Doněcku. V jihoukrajinském Mariupolu rovněž v pondělí patrně při pokusu o atentát explodoval automobil Ruskem dosazeného šéfa policie Michaila Moskvina.
Ukrajinské síly budou muset podle Institutu pro výzkum války ukázat, že dovedou to, co se Rusům nedaří – a to změnit realitu na bojišti svými válečnými úspěchy. Kyjev však své plány drží v tajnosti.
Na Ukrajině minulý týden padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Podle informací ministerstva zahraničí šlo o druhý takový případ za poslední rok.
„Ukrajina očekává od Británie, Číny, Spojených států a Francie účinné kroky, které Kremlu zamezí provádět jaderné vydírání,“ uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí.
Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce a dovoz technologií. Po roce omezení se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu.
Britové uvedli, že ruská ofenziva vázne. Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj řekl, že situaci u Bachmutu se daří stabilizovat.
Kristof Gerega začal natáčet film o třech aktivistech Euromajdanu. Protagonisté se poté stali aktivními politiky na Ukrajině a museli se vypořádat s politickou realitou.
Ruský prezident zdůraznil, že Moskva krokem neporuší žádné dohody o nešíření jaderných zbraní a podle agentur poukázal na to, že Spojené státy rozmístily jaderné zbraně na území svých spojenců.
Zelenskyj připustil, že situace na na frontě východě Ukrajiny momentálně není dobrá kvůli „nedostatku munice“. Ruské síly podle něj denně vypálí třikrát více střel než ukrajinští vojáci.
Prezidenti spolu hovořili také o zlepšení vztahů mezi Ankarou a Moskvou a Erdogan apeloval na co nejrychlejší ukončení konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou diplomatickou cestou.
Institut pro studium války uvedl, že ruské síly postoupily jihozápadně od Bachmutu, územních zisků dosáhly také severozápadně od Bachmutu a severní části města samotného.
Wagnerovci na začátku týdne oznámili, že drží 70 procent ukrajinského Bachmutu. A i když Kyjev se rozhodl město bránit i za cenu velkých ztrát, je možné, že se ruským žoldnéřům podaří jej dobýt celé.
Děti mluvily s analytikem a vedoucím zahraniční redakce Českého rozhlasu Filipem Neradem i s ministrem zahraničí Janem Lipavským. Z Ukrajiny se s nimi spojil také válečný zpravodaj Martin Dorazín.
Vitalij Manskij a Jevhen Titarenko vytvořili dokument Východní fronta, který byl zařazen do programu festivalu Jeden svět. Snímek ukazuje realitu války na Ukrajině.
O krásném novém multipolárním světě, kde nebude jedna světová mocnost diktovat všem ostatním, co mají dělat, mluvil Vladimir Putin poprvé veřejně před 16 lety.
Na frontě velitelé tanků sní o novém vybavení. „Uvědomujeme si, že zatímco naši kolegové trénují na novém vybavení, musíme vydržet,“ řekl u Bachmutu velitel, který si říká Poltava.
Žilin po vypuknutí ruské vojenské agrese na Ukrajině požádal o povolení odejít z FSO, pro kterou pracoval v jejím oddělení na Sibiři, ale federální služba jeho žádost zamítla.