Británie odmítá vrátit Etiopii ostatky zajatého prince. Oblíbenec královny Viktorie je pohřbený u Alžběty II.

Britská monarchie odmítla žádost o navrácení ostatků etiopského prince, který zemřel a byl pohřben v Británii v roce 1879 poté, co byl jako dítě zajat britskou armádou v rodné Etiopii. V úterý o tom informoval server BBC News.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaple sv. Jiří na Windsorském hradu | Zdroj: Reuters

„Chceme, aby se jeho (prince – pozn. red.) ostatky vrátily (...) protože toto není země, kde se narodil,“ řekl jeden z potomků etiopského královského rodu Fasil Minas. Dodal, že „není správné“, aby byl pohřben ve Spojeném království. Etiopie už v minulosti marně usilovala o návrat princových ostatků, píše BBC.

Pomoc proti dědičným chorobám. V Británii se poprvé narodily děti s genetickou informací tří lidí

Číst článek

Buckinghamský palác žádost odmítl. „Je velmi nepravděpodobné, že by bylo možné exhumovat ostatky, aniž by se narušilo místo odpočinku značného počtu dalších osob v okolí,“ uvedl jeho mluvčí.

Dodal ale, že bude nadále „vyhovovat žádostem etiopských delegací“ o návštěvu kaple. Královna Alžběta II., která zemřela loni v září, je jednou z mnoha členů královské rodiny, kteří jsou pohřbeni v kapli svatého Jiří na hradě Windsor.

Podle historiků zemřel princ Alemajehu ve věku 18 let v severoanglickém Leedsu na zápal plic. Do Británie byl převezen v sedmi letech jako sirotek, jeho matka během cesty zemřela. Britové prince zajali po vítězství nad etiopskou armádou v roce 1868.

Oblíbenec královny

Královna Viktorie, která si ho oblíbila a zajistila mu i vzdělání, si přála, aby byl pohřben v kapli svatého Jiří na hradě Windsor západně od Londýna. Po jeho smrti si do deníku zapsala, že je velmi smutná.

Velkolepá korunovace Karla III. není marnotratnost, ale projev národní identifikace a hrdosti, říká právník

Číst článek

„Je to příliš smutné! Úplně sám, v cizí zemi, bez jediného člověka nebo příbuzného, který by k němu patřil. Jeho život nebyl šťastný, byl plný potíží všeho druhu, byl tak citlivý a myslel si, že na něj lidé zírají kvůli jeho barvě pleti... Všem je to velmi líto,“ uvedla královna.

Británie zahájila invazi do Etiopie (tehdejší Habeš) v roce 1867, aby zachránila skupinu zajatých evropských misionářů, dobrodruhů i úředníků, včetně britského vyslance. Král Tewodros II. je nechal zadržet po sérii diplomatických rozmíšek. Vladař po porážce britskými vojsky spáchal sebevraždu.

Po bitvě Britové uloupili tisíce kulturních a náboženských památek. Patřily mezi ně zlaté koruny, rukopisy, náhrdelníky a šaty. Podle historiků bylo k odvozu pokladů, které jsou dnes roztroušeny po evropských muzeích a knihovnách i v soukromých sbírkách, zapotřebí desítek slonů a stovek mul.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme