Sochy, obrazy i letadla. Před třiceti lety přijala československá vláda zákon o dělení majetku

Rozvod bývá pro manžele snadnější, pokud se vzájemně zvládnou domluvit na majetkovém vypořádání. A nejinak je tomu v případě rozpadu státu. Přesně před třiceti lety přijalo Federální shromáždění zákon o dělení majetku České a Slovenské Federativní republiky. Počítal s tím, že si nově vznikající státy budou stamiliardový majetek rozdělovat na základě dvou principů. A i když měly být spravedlivé, spory se táhly dalších sedm let.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová budova Národního muzea, původně budova Federálního shromáždění

Budova, kde sídlilo Federální shromáždění. Na podzim 1992 schválilo zákon o rozdělení majetku Československa | Foto: Petr Merta/CNC | Zdroj: Profimedia

Na podzim roku 1992 se politici domlouvali na rozdělení majetku Československa. Potřebný zákon Federální shromáždění nakonec schválilo v pátek 13. listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Třicet let dělení majetku ČSFR. Poslechněte si reportáž Daniely Tollingerové

„Zákon prošel tak výraznou většinou, že mi to připadalo jako v parlamentu v 80. letech, kdy se hlasovalo téměř jednohlasně. Snad nikdo nebyl proti, jen občas se někdo zdržel. Připadalo mi to jako za komunistů. Bylo to nádherné,“ popisoval hlasování v pořadu Radiofórum tehdejší první místopředseda Federálního shromáždění a poslanec ODS Filip Šedivý.

Zákon počítal s tím, že si země majetek rozdělí podle územního principu, což znamená, že připadne tomu státu, ve kterém se nachází, anebo poměrem 2:1 pro Česko, tedy podle podílu počtu obyvatel.

„Z těchto principů je samozřejmě možné se výjimečně odchýlit. V těchto případech se to bude řešit buď dohodou národních rad, nebo dalším zákonem, ale dali jsme způsob a tento způsob bude v zásadě použit. Mohou k němu ale být výjimky,“ dodal tehdy Šedivý.

Armáda i umění

S dělením majetku v poměru 2:1 nesouhlasil například tehdejší lidovecký místopředseda federální vlády Antonín Baudyš.

„Za svou osobu musím říci, že tento poměr se mi pro Česko zdá značně nevýhodný s ohledem na to, jak Česká republika v minulosti přispívala, a jak čerpala z federálních zdrojů. Tento zákon má výsostně politický charakter a lze v něm jen těžko hledat něco, co by se dalo nazvat jako spravedlnost,“ vysvětloval tehdy Baudyš svůj postoj ve vysílání Československého rozhlasu.

Jednání Klause s Mečiarem zkrachovala. Před 30 lety rozhodli o rozpadu Československa

Číst článek

Rozdělit se musely státní podniky, armáda a její vybavení, kulturní dědictví jako sochy nebo obrazy, dopravní prostředky včetně letadel a vagonů nebo například zahraniční nemovitosti a finanční úvěry.

Historik Jan Rychlík již dříve pro Český rozhlas uvedl, že rozdělení podle jeho názoru dopadlo, vzhledem k okolnostem, v zásadě optimálně.

„Po rozdělení Státní banky československé zde samozřejmě zbyla část nezaplaceného dluhu ze slovenské strany, šlo o několik miliard. Když se řekne několik miliard, lidé se domnívají, že jde o hodně peněz, ale uvědomme si, že se bavíme na úrovni stovek a tisíců, kde nějaká miliarda nehraje žádnou úlohu,“ poznamenal historik.

Pokojný průběh

Poslední smlouvu o dělení majetku zástupci obou zemí podepsali v roce 1999.

„Za vlády sociálních demokratů, kdy se premiérem stal Miloš Zeman, bylo rozhodnuto tento dluh odepsat a zvolit tzv. nulovou variantu. V podstatě bylo 92 procent veškerého majetku rozděleno ještě za federace. Pokud to porovnáme s dělením majetku v obdobných případech, kdy se rozdělovaly mnohonárodnostní státy, musím říci, že to proběhlo pokojně a úspěšně,“ dodal Rychlík.

Dne 25. listopadu 1992 Federální shromáždění přijalo zákon o zániku České a Slovenské Federativní republiky a na konci daného roku přestal společný stát Čechů a Slováků definitivně existovat.

Daniela Tollingerová, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme