Před 80 lety nacisté poprvé použili Cyklon B. Do konce války jím zabili téměř tři miliony lidí

Před 80 lety – 3. září 1941 – zavraždili nacisti v Osvětimi plynem Cyklon B stovky sovětských vojáků a polských vězňů. Bylo to vůbec poprvé, co ho k likvidaci lidí použili. Našli tak nejefektivnější způsob zabíjení pro plnění takzvaného konečného řešení židovské otázky. V plynových komorách vyhlazovacích táborů zahynuly do roku 1945 téměř tři miliony lidí – převážně Židů. Celkově si holokaust vyžádal více než šest milionů židovských obětí.

Osvětim Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdné plechovky od Cyklonu B nalezené v koncentračním táboře Březinka

Prázdné plechovky od Cyklonu B nalezené v koncentračním táboře Březinka | Zdroj: Profimedia

„Najednou vidíme muže ve štráfkovaných uniformách, ti na nás křičí: ,Vidíte ty komíny s kouřem a plameny? Tam vás zaplynujou a spálej,‘“ vzpomínal na svůj příjezd do Osvětimi pro projekt Paměť národa Petr Rössler. Spolu s bratrem selekcí prošli na stranu pro práceschopné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 80 lety nacisté poprvé použili Cyklon B. Více si poslechněte v reportáži Lucie Korcové

Rodiče a sestra Dagmar Lieblové takové štěstí neměli. Do plynových komor šli hned po příjezdu do tábora: „Komíny jsme viděli, krematorium nebylo moc daleko. Takže jsme se postupně dozvídali, že jsou tam snad takhle lidi zabíjeni. A i potom tomu někteří lidé nechtěli věřit.“

S pokusy s jedovatým plynem jako prostředkem pro vraždění začal nacistický režim už na podzim 1939. Prvními oběťmi přísně tajného programu s názvem T4 byli pacienti psychiatrických klinik a mentálně postižení.

Agenty Mosadu přivedl na stopu Eichmanna německý bojovník proti nacismu. Pracoval s ním v továrně

Číst článek

„Nejednalo se ovšem o Cyklon B, ale o oxid uhelnatý, který byl uměle vyráběn firmou IG Farben a v tlakových lahvích převážen do šesti vybraných psychiatrických klinik v Německu a Rakousku – tedy tehdy už v třetí říši,“ připomíná pro Radiožurnál historik z Historického ústav Akademie věd Vojtěch Kyncl.

Po přepadení Sovětského svazu v létě 1941 začali nacisté s uskutečňováním svého plánu na přestavbu celé východní Evropy. Celkem počítali s likvidací přibližně 50 milionů Židů a Slovanů.

„Takže od podzimu 1941 hledaly nacistické špičky formy bezkontaktního vraždění, které by umožňovalo zabít najednou velké množství lidí s co nejmenším počtem personálního obsazení. Proto přišli s nápadem využití Cyklonu B,“ popisuje Kyncl.

Látka k hubení hmyzu

Plyn vyráběly tři továrny firmy IG Farben – v Německu, Francii a protektorátu Čechy a Morava. Před válkou se používal jako účinná látka k hubení hmyzu. Za druhé světové války dováželi nacisti bedny se smrtícím plynem do koncentračních táborů, kde plyn používali k vraždění lidí.

Autobiografie 99leté přeživší romského holokastu vychází v českém překladu. I s unikátní rozhovorem

Číst článek

„Například v Mauthausenu byly nalezeny plechovky ještě s českým popiskem z protektorátní výroby,“ dodává historik.

První zprávy o vraždění civilistů za použití Cyklonu B přinesl britský deník Daily Mail v roce 1942. Informace se přes vysílání BBC rozšířila i do protektorátu.

„Ve své době si nikdo neuměl představit nic takového, jako je vraždění lidí v nástavbách vozů, kam je vyveden výfukový plyn, anebo dokonce plynové komory. Bylo to natolik neuvěřitelné, že tyto informace nechtěl nikdo brát jako stoprocentní,“ vysvětluje Kyncl.

Chaos a dezerce. Sloužili v Rudé armádě, během ústupu na východní frontě padli do německého zajetí

Číst článek

„Svět o Osvětimi věděl. Dva slovenští vězňové utekli z Osvětimi a přesně popsali, že je to továrna na smrt. Nestalo se nic,“ vzpomínala pro Paměť národa Erika Bezdíčková. V říjnu 1944 byla s matkou a otcem deportována do Osvětimi. Rodiče naposledy viděla na osvětimské rampě.

„Svět tomu nechtěl uvěřit. I četné zprávy o ukrutnostech v koncentračních táborech, o utrpení Židů – braly se na vědomí, ale lidská obraznost byla příliš slabá, aby si je uvědomila jako strašnou skutečnost,“ popisovalo vysílání tehdejšího Československého rozhlasu.

Existenci plynových komor a krematorií potvrdili až západní spojenci a Sověti při osvobozování vyhlazovacích táborů.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme