Byli bychom příliš krutí, kdybychom Rudolfa II. označili za pouhého podivína, myslí si historička

Když v roce 1951 natočil Martin Frič film Císařův pekař a Pekařův císař, dostal se Rudolf II. Habsburský do povědomí širšího publika. Popisuje tam jeho zálibu v umění, ezoterice a okultních vědách. Rudolfínská Praha je pak přímo pojem, kterým dodnes označujeme období, kdy bylo hlavní město centrem evropského dění. Byl ale Rudolf II. jen nějaký podivín, nebo se zasloužil o rozvoj celého císařství?

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rudolf II. ve své laboratoři

Rudolf II. ve své laboratoři | Zdroj: Profimedia

„16. a 17. století je věkem Habsburků, kteří ovládli téměř celou Evropu. Vedle rakouských zemí, pak i českých a uherských se sňatkovou politikou dostávají k držení Nizozemska a pak i Španělska a Kastilie,“ popisuje historička Eva Doleželová pro pořad Jak to bylo doopravdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Jak to bylo doopravdy Ivany Chmel Denčevové

Zároveň připomíná vzdělání našich budoucích panovníků, kteří byli posílání k těm nejprestižnějším dvorům. Stejně tomu bylo u Rudolfa, který žil od svých 12 do 19 let na španělském dvoře.

„Tam získal opravdu exkluzivní vzdělání v přírodních vědách, dvorské etiketě a lingvistice.“ Problémy měl ale v diplomacii, politice a ve schopnosti starat se o věci veřejné. Souviset to mohlo s jeho psychikou, protože měl sklony k melancholii a depresím, navíc později onemocněl syfilis, které se dřív říkalo francouzská, galská nebo uherská nemoc.

V roce 1572 – rok po návratu ze Španělska – získal Rudolf II. uherskou královskou korunu, o tři roky později královskou korunu českou.

„V té době zřejmě o Praze příliš nevěděl, byť ji znal. Záhy si k městu vytvořil vřelý vztah, což tehdy bylo překvapivé. Byl prvním a jedním z posledních panovníků, kteří v Praze sídlili. Dokonce se pokusil vytvořit habsburskou hrobku v katedrále sv. Víta – a dnes je tam sám pohřben,“ říká historička Doležalová.

Podivín, nebo inovátor?

Byl ale podivín, což ho v očích ostatních provázelo celý život. Zřejmě to souviselo s Rudolfovým zaujetím pro vědy, které překračovaly tehdejší konvence.

Kde se vyráběl všelék a kov proměňoval v čisté zlato. Vydejte se magickou Prahou po stopách alchymistů

Číst článek

Doležalová připomíná: „Dnes nám některá z témat mohou znít bizarně, například kvadratura kruhu nebo hledání kamene mudrců, ale tehdy se tím vědci opravdu zabývali.“

Taky proto na Rudolfově dvoře pobývali a bádali lidé jako John Dee, Giordano Bruno nebo Edward Kelley.

Zvláštní bylo, že se císař Rudolf II. nikdy neoženil, měl ale mnoho levobočků. Minimálně u jednoho syna pak jde říct, že si s sebou také nesl psychické zatížení, které vyvrcholilo vraždou v Českém Krumlově.

„Film Císařův pekař a Pekařův císař je alegorií a parafrází skutečného Rudolfa II. Odráží se v něm dobová chápání mocnářství a Habsburků na českém trůně. Rozhodně víc než to, jak Rudolf skutečně vypadal.“

Rudolf II. v muzeu voskových figurín Grevin v Praze | Foto: Anton_Ivanov | Zdroj: Shutterstock

Na konci života měl císař už velké psychické i fyzické problémy, propukl ale i konflikt uvnitř dynastie s bratrem Matyášem.

Spravoval ostrov, kde si nechal postavit podzemní observatoře. Jaký byl život Tycha Brahe?

Číst článek

Matyáš se nejdřív stal vládcem uherských zemí, po Rudolfově abdikaci a vpádu Pasovských v roce 1611 vládnul i českým zemím. Rudolf zemřel jen o rok později v roce 1612 ve věku nedožitých 60 let.

Na otázku pořadu Jak to bylo doopravdy, zda byl Rudolf II. pouze podivínem na českém trůnu, historička Doležalová odpovídá: „Nebyl, byli bychom příliš krutí, kdybychom ho označili jen za podivína. Musíme v něm vidět muže, který byl mimořádně vzdělaný a podporoval skutečnou vědu a umění. Nesmíme zapomínat i na jeho podporu Praze, která se v jeho době stala skutečným centrem Evropy.“

Pořad připravila Ivana Chmel Denčevová, víc si poslechněte v audiu na začátku článku.

Ivana Chmel Denčevová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme