Hitlerova tužka půjde do dražby. Dostal ji od partnerky Evy, odhadovaná cena je až 80 000 liber

Postříbřená tužka, která údajně patřila nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, se bude příští měsíc dražit v severoirském Belfastu. Podle odhadů by se mohla prodat za 50 000 až 80 000 liber (asi 1,36 až 2,18 milionu korun), informoval zpravodajský server The Guardian.

Belfast Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tužka Adolfa Hitlera

Součástí prodeje bude také originál podepsané Hitlerovy fotografie | Zdroj: Bloomfield Auctions

Předpokládá se, že nacistickému diktátorovi ji darovala jeho dlouholetá partnerka Eva Braunová k 52. narozeninám 20. dubna 1941. Na tužce, kterou původně zakoupil sběratel na aukci v roce 2002, je napsáno „Eva“ a iniciály „AH“.

Součástí prodeje rozsáhlého souboru historických předmětů, který se uskuteční 6. června v aukční síni Bloomfield Auctions ve východním Belfastu, bude také originál podepsané Hitlerovy fotografie a vzácná ručně psaná milost královny Viktorie z roku 1869 pro irské povstalce odsouzené za velezradu.

Zájem z celého světa

Karl Bennett, výkonný ředitel aukčního domu, uvedl, že očekávají zájem z celého světa. „Význam Hitlerovy osobní tužky spočívá v tom, že pomáhá odhalit skrytý kus historie a poskytuje jedinečný vhled do Hitlerových osobních vztahů, které před zraky veřejnosti úzkostlivě tajil,“ řekl.

V rodném domě Hitlera se budou vzdělávat policisté ohledně lidských práv. Původně měl být zdemolován

Číst článek

„Velká část Hitlerovy osobní přitažlivosti během jeho diktatury vycházela z jeho pečlivě budované identity otce německého národa, který odmítal osobní vazby ve prospěch loajality ke své zemi. Projev lásky v podobě osobní tužky od Evy k jeho narozeninám pomáhá odhalit klam, který se skrýval za Hitlerovou veřejnou fasádou,“ dodal.

Bennett uvedl, že pečlivý průzkum a diskuse s prodejcem předmětu o tom, kde byl předmět získán, ho „ujišťují, že to, co lidem o předmětu říká, je skutečné“. Dodal, že chápe, proč mohou mít lidé výhrady k prodeji a sbírání předmětů patřících Hitlerovi.

„Pro mě jako pro špičkového sběratele vojenských memorabilií uchovávají kus naší minulosti a mělo by se s nimi zacházet jako s historickými předměty bez ohledu na to, že historie, ke které se vztahují, byla jednou z nejtemnějších a nejkontroverznějších v zaznamenané historii lidstva,“ řekl Bennett.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme