Svahy kolem Thermalu spásají vzácné kozy. Budou atrakcí i pro návštěvníky karlovarského festivalu

Filmový festival v Karlových Varech je za dveřmi. Kromě filmů by se návštěvníci letos měli také zaměřit na strmé svahy kolem hotelu Thermal a pozorně je sledovat. Pohybují se tam totiž vzácné kozy walliserské.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kozy walliserské spásají neschůdné svahy mezi karlovarským hotelem Thermal a bazénem (snímek z 23. června 2023) | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

Jejich chov zajišťuje městská organizace Lázeňské lesy a parky. Zvolila vzácné plemeno, které na rozdíl od běžně chovaných druhů spásá akát, píše server Ekolist.

„Skalnaté svahy kolem hotelu jsou těžko dostupné pro naše zaměstnance i techniku, takže je náročné zajistit zde pravidelnou údržbu zeleně. Proto jsme se rozhodli zapojit do péče o pozemky, které máme ve správě, zvířecí pomocníky,“ uvedl ředitel Lázeňských lesů a parků Stanislav Dvořák.

Princezna nevěsta ve Varech. Na festival přijede Robin Wrightová, o zakončení se postarají Šampioni

Číst článek

Dvě kozy a dvě kůzlata narozená v únoru ale budou také zpestřením pro turisty a návštěvníky filmového festivalu.

Výběr vhodného plemene nebylo podle Stanislava Dvořáka nic jednoduchého. Svahy zarůstají křovinami, nebylo tak možné zvolit ovce, které k obživě upřednostňují trávu.

Vybrali proto nakonec vzácné plemeno kozy walliserské. Tato zvířata se obratně pohybují po strmých svazích. Nepotřebují ubytování v chlévě, stačí jim přístřešek. V zimě je chrání hustá dlouhá srst a potřebují pouze trvalý přístup k vodě. Pastvu doplní seno, obilí nebo mrkev.

Plemeno kozy walliserské pochází ze Švýcarska. V polovině minulého století mu hrozilo vyhynutí. Přestože zbývalo posledních 440 kusů, podařilo se ho Švýcarům znovu obnovit. V roce 1980 se dostalo do Německa. V České republice se chová v zoologických zahradách a několik jedinců také u soukromých chovatelů.

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech startuje 30. června. Na 57. ročník zavítají hvězdy z Česka i zahraničí. Účast už přislíbili herci Russell Crowe, Ewan McGregor, Alicia Vikander a Robin Wright.

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme