Angalifu rozšířil naději. Projekt záchrany nosorožců severních bílých už má k dispozici 12 embryí

Projekt na záchranu nosorožců severních bílých slaví úspěch. Má k dispozici už 12 embryí. Významný podíl na tom má Safari park Dvůr Králové. Největší část genetického materiálu prochází právě od dvorských zvířat samičky Fatu a samečka Suniho. O dalším důležitém kroku v plánu umělé reprodukce ohroženého druhu nosorožců informoval vedoucí oddělení mezinárodních projektů a komunikace dvorského safari parku Jan Stejskal.

Dvůr Králové nad Labem Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narození samice nosorožce bílého severního Fatu ve Dvoře Králové nad Labem se před 20 lety stalo senzací. Do té doby jinde na světě nikdo v chovu tohoto zvířete neuspěl. Od roku 2000 se nenarodilo žádné další mládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projekt záchrany nosorožců severních bílých už má k dispozici 12 embryí

V roce 2009 odcestovala Fatu do keňské rezervace Ol Pejeta v naději, že se jí tam podaří přivést na svět mláďata. Dnes odborníci vědí, že matku Fatu Nájin není možné využít pro metody umělé reprodukce a tak se Fatu přesto, že sama už nemůže zabřeznout, stala klíčovým zvířetem v projektu záchrany severního bílého nosorožce.

Embrya, která se podařila odborníkům vytvořit, vznikla z oplozených vajíček této samice.

Mimořádného výsledku dosáhli vědci na konci května 2021, kdy se v německém Hodenhagenu podařilo odebrat 12 vajíček, z nichž specialisté vytvořili v laboratoři hned čtyři embrya a celkový počet embryí tak stoupl na devět.

Další úspěch v záchraně ohrožených nosorožců. Vědci vytvořili další čtyři nová embrya

Číst článek

O prázdninách 2021 přibyla tři nová embrya a odborníci tak mají nyní k dispozici celkem 12 embryí nosorožce severního bílého.

Velkou výhodou je, že jedno z embryí vzniklo ze spermií severního bílého samce Angalifu, který žil nejprve v Chartúmu v Sudánu, později v San Diegu a pocházel z odchytu ve volné přírodě.

Kolekce embryí tak získala díky tomuto samci širší genetickou informaci, protože předchozí embrya vznikla výhradně díky zmrazenému spermatu samce Suniho. Suni se narodil ve Dvoře Králové nad Labem a stejně jako Angalifu uhynul v roce 2014.

Teď vědci usilují o to, aby se podařilo embrya úspěšně vložit do děloh náhradních matek - jižních bílých nosorožců.

Dana Voňková, Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme