Papoušek kakadu uspěl v šimpanzím testu. Na potravu si bral více nástrojů

Papoušek kakadu Goffinův prokázal velkou šikovnost při používání nástrojů. Uměl si poradit velmi dobře v situaci, kdy se měl dostat ke kešu ořechům. Většina papoušků pochopila, že aby to zvládli, budou potřebovat víc nástrojů, které musí použít ve správném pořadí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kakadu Goffinův

Kakadu Goffinův | Zdroj: Shutterstock

Vědci na tento druh ptáků tentokrát vyzkoušeli test, v jakém se osvědčili někteří šimpanzi. Ti se odmalička učí, jak se dají vybírat termiti v termitišti. U zvířat je to výjimečná dovednost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké nářadí umí použít papoušci při cestě za potravou? Poslechněte si celou Laboratoř Martiny Maškové

„Papoušci používali více nástrojů naráz. Pořadí volí podle toho, co řeší,“ říká ornitolog David Hořák. Přirovnává to k návštěvě instalatéra v bytě. Studie vyšla v časopise Current Biology.

Papoušek se snažil dostat k ořechu v krabici. Aby se k němu dostal, musel předtím prorazit papírovou membránu. „Oříšek si pak podával přepůleným brčkem,“ vysvětluje vědec.

Brčko samo o sobě nedokázalo protrhnout membránu, bylo proto potřeba ho použít až jako druhý nástroj v pořadí.

Podobně šimpanzi v původním pokusu museli pochopit, že nejdřív se jim hodí tlusté dřívko, aby si udělali díru do termitiště, a pak teprve tenké, aby vytáhli termity, které konzumují.

Rozdílné výkony

Někteří ptáci se v tomto testu jevili jako obzvlášť šikovní, jeden s přezdívkou Figaro, se k ořechu dostal už za 35 sekund.

„Mezi ptáky se začaly objevovat rozdíly. Někteří problém řešili rychleji, snáze se učili, a dokonce se naučili nosit více nástrojů pohromadě,“ popisuje biolog Petr Svoboda.

O téměř 170 netopýrů se musí postarat záchranná stanice Zoo Hluboká. Noční savce přinesli stavbaři

Číst článek

Pokus bylo nutné dělat s papoušky v zajetí, venku se podobné dovednosti těžko demonstrují. Kakaduové si ale s pomocí klacíků vyndávají semena z plodů i v přírodě.

Podle vědců zvířata dokážou plánovat dopředu a uvědomují si důsledek současného jednání. Učí se od rodičů i vrstevníků,“ říká David Hořák.

„Bude zajímavé zjistit, zda to, co se naučili, budou zapomínat, jakou roli hraje náhoda a jakou plánování,“ uvažuje dál Petr Svoboda.

Podle něj by teď badatelé mohli zkusit ověřit, zda se vlohy pro podobné používání nástrojů dědí, případně otestovat geny, kterých se to týká.

Jaké nářadí používají papoušci kakadu? Proč kuře ohrožuje svého předchůdce kura bankivského. Co lze vyčíst z peří mořských ptáků? Poslechněte si celou Laboratoř v audiozáznamu, který najdete na začátku článku.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme