Posledních osm let bylo nejteplejších v historii měření. Rok 2022 byl výjimečný i extrémním počasím

Posledních osm let bylo podle dat Světové meteorologické organizace nejteplejších v historii měření. Loňský rok byl podle stejné analýzy průměrně víc než o jeden stupeň teplejší než před začátkem průmyslové revoluce. Loni svět navíc zasáhl obrovský počet případů extrémního počasí, jako jsou sucha, záplavy nebo lesní požáry.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánské úřady prolomily hráz jezera Mančar, voda kvůli dešťům začala nebezpečně stoupat

Pákistánské úřady prolomily hráz jezera Mančar, voda kvůli dešťům začala nebezpečně stoupat | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Loňský rok sice nebyl nejteplejším v historii měření, patřil ale na přední příčky - podle analýzy je asi na pátém až šestém místě. Ale když se zaměříme jen na Evropu a Asii, tak pro ty byl rok 2022 druhý nejteplejší ve zdokumentované historii, přičemž Evropa zažila zatím vůbec nejteplejší léto.

Po vlně extrémního počasí čekají Kalifornii další deště, prezident Biden tam vyhlásil stav katastrofy

Číst článek

Nejzásadnější zpráva, která ale vyplývá z dat Světové meteorologické organizace, je ta, že posledních osm let je souhrnně nejteplejších v dějinách. Potvrzuje to varování vědců a ekologů před rychlým globálním oteplováním.

Očekává se, že trend bude pokračovat i letos, ostatně ukazuje to i aktuální počasí. Hned první letošní den byl nejméně v osmi evropských zemích vůbec nejteplejším 1. lednem v historii. A jednou z těch zemí je i Česká republika, kdy v Javorníku meteorologové naměřili skoro 20 stupňů Celsia.

Před tímto trendem varuje nejen Světová meteorologická organizace, ale i NASA nebo evropský program pro dálkový průzkum Země Copernicus. Ten právě uveřejnil analýzu případů extrémního počasí za loňský rok.

Rok extrémního počasí

Z této analýzy vyplývá, že rok 2022 byl vlastně rokem extrémního počasí. Téměř všechny státy světa hlásily závažné až rekordní sucho, na mnoha místech světa zase lidé bojovali se záplavami - například ničivé povodně v Pákistánu, které zaplavily prakticky třetinu celé země. Zemřelo při nich víc než 1700 lidí.

Evropa loni zaznamenala druhý nejteplejší rok v historii měření. Teplota roste nejvíc na světě

Číst článek

Evropu zasáhly rozsáhlé a těžko zvladatelné lesní požáry, podle Evropské informační služby o lesních požárech shořelo do 17. prosince minulého roku jen v Evropské unii více než 786 000 hektarů půdy. Služba zaznamenala víc než 2700 lesních požárů. Pro kontext plocha spálená v roce 2022 je více než dvakrát větší než průměr v období mezi lety 2006–2021.

Analýza sleduje také zalednění a stav ledovců. V červnu a červenci dosáhl rozsah antarktického mořského ledu nejnižší měsíční hodnoty za 44 let záznamů satelitních dat. Alarmující trend pokračoval po celý rok.

Podle některých odborníků je navíc tání ledovců už v mnoha případech neodvratné. V září vydali věci v časopise Nature Climate Change studii, podle které se v důsledku tání ledu jen z Grónska zvýší hladina moří minimálně o 27 centimetrů.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme