Ve Španělsku má vzniknout první farma na chov chobotnic. Vědci projekt označují za týrání zvířat

Vědci varují před plánovaným vybudováním historicky první farmy na chov chobotnic. Zařízení, které má do obchodů dodávat milion chobotnic ročně, bude podle nich zvířata týrat. Za nevhodný vědci považují i způsob, jakým se mají hlavonožci na této farmě zabíjet.

Tento článek je více než rok starý.

Kanárské ostrovy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chobotnice

Vědci varují před plánovaným vybudováním historicky první farmy na chov chobotnic (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | ©

Záliv u Kanárských ostrovů, ve kterém stojí dvoupatrová budova, která má tisíc nádrží, voda do nich se čerpá přímo z moře, kam se následně taky vypouští. Takhle má podle firmy Nueva Pescanova vypadat první farma na chobotnice.

Tato společnost přišla v roce 2019 na způsob, jak v zajetí rozmnožovat chobotnice. Dokumenty o tom, jak probíhala výstavba farmy, bude vysílat britská BBC.

Slon je inteligenčně na úrovni čtyřletého dítěte a dokáže se leknout i maličkosti, popisuje chovatel

Číst článek

Celým provozem má ročně projít milion chobotnic - to dělá asi 3000 tun masa. 

Podle vědců ale takový chov nebude bezproblémový. V první řadě kritizují držení chobotnic v nádržích, jelikož tito hlavonožci jsou solitérní zvířata. Žijí o samotě a v noci, jsou velmi teritoriální. 

V nádržích má ale 10 až 15 chobotnic sdílet metr krychlový vody, přičemž budou částečně pod světlem.

Problematické bude také krmení, protože chobotnice jsou velmi aktivní lovci, na farmě ale plánují podávat jenom prefabrikované krmivo. 

Celou situaci ztěžuje také fakt, že vědci považují chobotnice za stejně inteligentní jako kočky, navíc tihle vodní tvorové také dokáží prožívat bolest a radost. 

Proti zřízení farmy hovoří i kalkulace firmy, která odhaduje, že předčasně zemře 10 až 15 procent všech chobotnic, což je na zvířecí chov vysoké číslo.

Tím to však nekončí, skepsi vzbuzuje také zapůsob zabíjení zvířat. Firma chce chobotnice podchlazovat ledovou vodou, která má minus tři stupně Celsia. Takto se v současnosti zabíjejí i ryby, podle vědeckých studií jde o pomalou a bolestivou smrt. Dnes už ale i některé společnosti takto zabité ryby odmítají odkupovat.

Experti se shodují na tom, že u chobotnic je lepší způsobit smrt současnou, i když trochu drastickou, rybářskou variantou - silným úder do hlavy. 

Přes veškerou kritiku je v tuto chvíli chov legální. Žádná jiná podobná farma ještě nikdy nevznikla, a proto právní regulace zatím neexistuje.

Nicméně pravidla pro chov zvířat teď přehodnocuje Evropská komise a americký stát Washington chce farmy s chobotnicemi zakázat. 

Jakub Lucký, gen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme