Vlk je v Krkonoších už zase doma. Jedna smečka se pohybuje na české straně hor, druhá na polské

Správa Krkonošského národního parku potvrdila výskyt vlků v nejvyšších horách Česka. Jedna smečka se vyskytuje na polské straně, druhá na české. Pravděpodobně jde o polsko-saskou populaci vlků. Potvrdil to genetický rozbor krve vlčice, která se před čtyřmi lety pohybovala ve středních Krkonoších. Ta byla nalezena v polovině roku 2018 u Vrchlabí.

Krkonoše Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlk, vlci

Krkonoše se staly dalším vlčím teritoriem v Česku | Foto: Thomas Bonometti | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Setkání s vlkem není pro návštěvníky hor nebezpečné, uklidňuje Správa Krkonošského národního parku. Pokud by člověk vlka potkal, má dát zvířeti prostor pro únik, k zahnání by pak mělo postačit zvýšit hlas, zakřičet, případně i mávat rukama – jednoduše řečeno vlka vyplašit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krkonoše se staly dalším vlčím teritoriem v Česku, jsou tam zřejmě dvě smečky

Krkonoše se tak staly dalším vlčím teritoriem v České republice. Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl již dříve potvrzen na Broumovsku a také v Orlických horách.

„Vlk byl v Krkonoších vyhuben v první polovině 19. století, ale od roku 2018 se sem opět začal vracet. Nejprve se jednalo o výjimečná pozorování. Od loňského roku je pozorování tolik, že můžeme s jistotou říci, že vlk se v Krkonoších opět usadil,“ uvedl mluvčí krkonošské správy Radek Drahný.

Vlčí smečku zoologové dlouhodobě sledují v polské části Krkonošského národního parku. Na české straně hor jsou v poslední době pozorování také častá, a to od Harrachova po Žacléř.

Lesníci opakovaně zaznamenali nedaleko Písku vlka, podle ekologů hledá nové teritorium

Číst článek

„Pobytové stopy nacházíme po celých Krkonoších. Jsme si jistí jednou smečkou na polské straně hor. Je dost pravděpodobné, že druhou máme usazenou na české straně Krkonoš. Kolik vlků v Krkonoších je, nelze ještě nyní odhadnout,“ dodal Radek Drahný.

Podle něj se vlci do Krkonoš rozšířili zřejmě z polsko-německého pomezí. Zástupci Správy KRNAP dosud nezaznamenali informace, že by vlci v Krkonoších napáchali větší škody na hospodářských zvířatech.

Stabilní populace vlků na Broumovsku doprovázejí útoky na hospodářská zvířata, zejména ovce. Někteří farmáři proto požadují odstřel vlků. Podle ochranářů ale vlci plní v naší přírodě důležitou roli, pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy.

Smečka čtyř vlků obecných zachycená fotopastí v hřebenové oblasti středních Krkonoš | Zdroj: Michal Prouza, Správa KRNAP

Jakub Vik, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme