Jaký je na dotek největší evropský brouk? Pražská botanická zahrada otevírá výstavu bezobratlých

Dorůstá délky až sedmi centimetrů a jeho larvy se vyvíjejí ve starých dubech. Řeč je o největším brouku Evropy roháči obecném. Naživo ho spolu s dalšími 250 druhy živočichů můžete vidět v Botanické zahradě Na Slupi v Praze. Znovu po pěti letech se tu otevírá Velká výstava bezobratlých.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velké výstavě bezobratlých v Botanické zahradě v Praze Na Slupi

Velké výstavě bezobratlých v Botanické zahradě v Praze Na Slupi | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

„Roháči se vyvíjí v dubech, takže když máte na zahradě nebo u školky starý dub, tak v něm se i několik let vyvíjí larvičky a až potom vylezou,“ vypráví Klára Daňková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy skupince předškolních dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o velké výstavě bezobratlých v Botanické zahradě v Praze Na Slupi si můžete poslechnout v audiozáznamu.

„Má velká kusadla, ale zaútočí s nimi jen na jiného roháče. Na člověka nikoliv, jenom bychom ho museli vyprovokovat,“ doplňuje kolega Petr Šípek z katedry zoologie téže fakulty a České entomologické společnosti. Na výstavě si totiž návštěvníci mohou na živočicha i sáhnout.

„Lidé si myslí, že to je hrozně vzácné zvíře, ale ono je relativně běžné, jenom má skrytý život,“ vysvětluje Šípek, který tradici velkých výstav bezobratlých založil a udržuje.

„V Praze máme populace na Petřínech a v Riegerových sadech. V teplejších částech České republiky na ně narazíme plošně,“ popisuje lokace.

„Roháčů je u nás relativně dost, ale potřebujeme chránit pařezy a staré odumírající stromy. To, co si lidé většinou myslí, že nemá cenu, tak je naopak pro ně strašně důležité místo, kde můžou žít,“ doplňuje Šípek.

„V sekci listorohých brouků máme třeba zlatohlávky, nosorožíky, chrousti nebo je různé koprofágy, které se živí trusem,“ doplňuje Dominik Vondráček, entomolog Národního muzea v Praze.

Sovy mezi paneláky. V České Lípě si největší sídliště vybral k hnízdění pár kalousů ušatých

Číst článek

Vyhynulý hmyz

Speciální obydlí – kombinované akvárium a terárium – tu má i střevlík mřížkovaný. V něm má živočich písek i vodu s kamínky a kouskem mechu.

„To je zvíře, které u nás žilo, ale bohužel je pro Českou republiku už vyhynulý druh. Je schopný plavat, ponořovat se a lovit i pod vodou,“ popisuje entomolog.

„U nás byl na jižní Moravě jen na jednom místě v lese, kde se postavila obrovská přehrada. Tím se les úplně zatopil a biotop pro střevlíka zmizel, a tudíž bohužel s ním zmizel i brouk,“ vypráví.

Podle entomologa Dominika Vondráčka hmyz ve střední Evropě postupně ubývá. „Běžné druhy, které jste vídali všude na různých květech: denní motýli, menší broučci... počty jejich jedinců rapidně klesají a je dost těžké je najít,“ konstatuje a varuje:

„Hmyz skutečně potřebujeme. Je potřeba ho chránit a chránit především místa, v nichž žije.“

Výstava bezobratlých je v Botanické zahradě Na Slupi otevřena do neděle 11. června. Všední dopoledne jsou určena pro školáky, o víkendech a od 13 do 18 hodin může přijít kdokoli.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme