Bývalá osobnost roku. Svět změnil názor na podnikatele Elona Muska poté, co letos koupil Twitter

Mezi nejsledovanější příběhy předešlých měsíců patří bezesporu dění okolo Twitteru. Časopis Time vyhlásil loni podnikatele a vizionáře Elona Muska osobností roku. Letošek se oproti tomu stal spíše rokem, kdy svět změnil na Elona Muska názor poté, co miliardář koupil Twitter.

Tento článek je více než rok starý.

Příběhy roku 2022 Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk

Elon Musk | Foto: Michele Tantussi | Zdroj: Reuters

Začalo to v dubnu, kdy hodnota akcií Twitteru vzrostla náhle o 27 procent. Bylo to tím, že Elon Musk, tehdy podle žebříčku Forbes nejbohatší muž světa, koupil přes devět procent akcií této sociální sítě a získal tím nad ní zásadní vliv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Časopis Time vyhlásil loni podnikatele a vizionáře Elona Muska osobností roku. Letošek se oproti tomu stal spíše rokem, kdy svět změnil na Elona Muska názor. Další díl cyklu Příběh roku si můžete poslechnout zde.

O pár dní později Musk vystoupil na konferenci TedEx, kde prozradil svůj záměr koupit platformu celou.

„Myslím, že je zásadní, aby tu byla otevřená platforma pro svobodu slova. Twitter se stal de facto prostorem veřejné debaty. Je přitom opravdu důležité, aby lidé měli obojí – jak realitu, tak pocit, že mohou mluvit svobodně bez omezení, ale v mezích zákona,“ vysvětlil miliardář na konferenci.

Musk nabídl za Twitter 44 miliard dolarů, to je v přepočtu více než jeden bilion korun, a akvizice roku se mohla začít chystat.

Miliardář rozhovory novinářům téměř neposkytuje. Vše důležité komunikuje skrze sociální síť, na které je, zdá se, nepřetržitě.

Když mezi sebou začali uživatelé šířit vtipy o tom, co všechno může ještě koupit, neváhal se zapojit do diskuse a přisadil si třeba tím, že koupí Coca-Colu, aby do ní mohl vrátit zpět kokain.

Propouštění z Twitteru? ‚Vždy je pár lidí, kteří jsou nepostradatelní a zvnějšku nejsou vidět,‘ míní Šlerka

Číst článek

Legraci ale záhy ukončil další z pověstných a obávaných Muskových obratů. Oznámil, že od koupi Twitteru ustupuje. Jeho management mu údajně neposkytl pravdivé informace o fungování sítě a počtu falešných účtů.

„Těžko říct, jestli je to obchodní taktika, snaha manipulovat s cenou akcií, anebo jenom výstřednost svérázné osobnosti Elona Muska, který si bez velkého přemýšlení o důsledcích dělá absolutně, co chce,“ komentoval možné skutečné důvody Petr Koubský, publicista z Deníku N.

Vedení Twitteru se obrátilo na soud s tím, že chce přinutit Muska akvizici provést, nebo ho alespoň přimět zaplatit pokutu za nedodržení smlouvy ve výši jedné miliardy dolarů. I když se zakladatel Tesly bránil, pomalu mu začalo docházet, že tentokrát nemusí vyhrát.

Den před zahájením dlouho očekávaného líčení tak znovu obrátil a na koupi sítě za původní sjednanou cenu kývnul.

,Lidé promluvili.‘ Twitter obnoví nedávno pozastavené účty několika novinářů, oznámil Musk

Číst článek

Změny po akvizici

Zaměstnanci tušili, co přijde. Musk první týden propustil okolo čtyř tisíc lidí. Následně začal vracet uživatele, které původně twitter zablokoval za nenávistný obsah. Mezi nimi byl i bývalý prezident Donald Trump, který ale zatím s návratem na tuto síť nijak nechvátá.

Obavy, že se na platformě začne sílit nenávistný obsah a takzvaná hate speech, začínají být na místě. I proto už twitter opustila řada inzerentů v podobě velkých firem a odcházejí i některé známé osobnosti.

Musk stihl dočasně zablokovat několik předních amerických novinářů a vyhlásit také zákaz citování jiných sociálních sítí, který vzápětí zrušil.

Naposledy také vyhlásil anketu, v které měli uživatelé hlasovat, zda by měl být v čele platformy někdo jiný než on. Lidé hlasovali pro Muskovo odstoupení. Musk tak hledá nového generálního ředitele, ale majitelem firmy chce být i nadále.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme