Občanka v mobilu: Obavy nejsou na místě. Kdyby nás stát chtěl sledovat, může to dělat už teď, říká Koubský

Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku a další úřední průkazy v mobilním telefonu. Na mobilní aplikaci eDokladovka, která to má umožnit, začne pracovat nová státní Digitální a informační agentura, která má digitalizaci státu na starosti. Vláda teď schválila usnesení, které start prací na prototypu umožní. I když ještě nejsou schváleny potřebné novely zákonů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psaní sms zpráv, mobil

Psaní sms zpráv, mobil | Foto: terimakasih0 | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

E-doklady mají být alternativou k fyzickým průkazům totožnosti, které bude stát vydávat i nadále. Uživatelé budou mít možnost pořídit si do mobilu jejich digitální kopii, kterou pak bude možné zkontrolovat pomocí speciální státní aplikace. Ta by měla fungovat přes Bluetooth a i v případě, že bude zařízení odpojené od internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad Online Plus Davida Slížka v audiozáznamu

Do budoucna stát počítá také s tím, že se české e-doklady budou dát propojit i s plánovanou evropskou digitální peněženkou.

„Ani ta plastová kartička nadepsaná občanský průkaz, kterou nosíme v peněžence, de facto není tím samotným dokladem. Tím je záznam v databázi, ke kterému ta kartička odkazuje. A jestli tuto funkci plní plastová karta nebo aplikace v mobilu, je úplně jedno,“ nastiňuje redaktor Deníku N Petr Koubský.

České úřady začínají vydávat nové občanské průkazy. Součástí budou i dva otisky prstů

Číst článek

Pro spoustu lidí to podle něj bude pohodlnější a příjemnější, pro ty, co tuto možnost nebudou chtít využít, zůstane zachována varianta plastových karet. „Alespoň jsem tedy neslyšel, že by je někdo chtěl zrušit.“

V různých internetových debatách se začaly objevovat obavy, zda když budeme mít občanský průkaz v mobilu, nás stát nebude potom moci sledovat.

„Stát a kdokoli jiný, kdo disponuje takovými technickými možnostmi, nás bohatě může sledovat už teď. To je prostě vlastnost života v digitálním prostředí. Existují zákony a pravidla, která to vymezují, a můžeme si potom povídat o tom, jestli se dodržují, jsou vymahatelné, dají se beztrestně porušovat apod. Ale v zásadě na našem právu na soukromí a na ochraně soukromí na té úrovni, na jaké je dnes, se tímto nic nemění,“ dodává Koubský.

Magazín Online Plus dále rozebírá obří pokutu za porušení pravidel na ochranu osobních údajů udělenou v Evropě. Vysvětlí, kdy skončí cookies třetích stran, které sledují například reklamy nebo obrázky. A rozebere zákaz čínské sociální sítě TikTok v americkém státě Montana. Moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

David Slížek, Karolína Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme