Čeští vědci vyvinuli senzor pro analýzu chůze. I drobné odchylky mohou lékařům pomoct v diagnóze

Královéhradečtí neurologové vymýšlí unikátní způsob vyhodnocování lidské chůze. I nepatrné odchylky totiž můžou hodně napovědět o zdravotním stavu lidí s roztroušenou sklerózou nebo s Parkinsonovou chorobou. Vědci se svojí prací uspěli v soutěži Czech DIGI@MED Award, která oceňuje české inovátory v medicíně.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá černá krabička o velikosti zhruba tři krát dva centimetru. Tak vypadá pohybové čidlo. „Obsahuje akcelerometr, gyroskopické čidlo a magnetometr,“ popisuje zařízení neurolog z Fakultní nemocnice Hradec Králové Oldřich Vyšata. Čidlo se přikládá za krk a pak stačí pár kroků na chodbě – necelá minuta chůze – a na mobilu už vidíte výsledky, jak na tom aktuálně jste.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o novém senzoru na měření chůze

„Výchylky v předozadním a bilaterálním směru máte v normě. Na horní hranici normy máte frekvenci kroků, šel jste poměrně rychle,“ analyzuje výsledky ze zkoušky senzoru lékař.

I nepatrné odchylky v chůzi, pouhým okem téměř nepozorovatelné, však mohou lékařům hodně napovědět.

„Sledování chůze je důležité v neurologii, protože nejčastější neurologická onemocnění, kterými je třeba roztroušená skleróza nebo ikty, mají poruchy chůze u více než 85 % pacientů. Zaprvé je to velký problém pro pacienta, zadruhé je to také významný indikátor zlepšování nebo zhoršování stavu pacienta,“ vysvětluje přínos zařízení Vyšata.  

Neurolog Oldřich Vyšata | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Analýza chůze v mobilu

Vyšata není v uvozovkách jen neurolog. Má také doktorát z technické kybernetiky. Na této metodě vyhodnocování chůze pracuje se svými studenty z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a s kolegy z hradecké nemocnice. Vyřešili už například to, kam přesně senzor nejlépe umístit, a pak také jak přesně data analyzovat.

„Máme přesnost 95 až 98 % u Parkinsonovy choroby a u roztroušené sklerózy. Ale teď testujeme širokou škálu neurologických onemocnění. Testovat budeme do června příštího roku a potom bude konečná aplikace pro mobilní telefony i pro ordinace lékařů, specialistů a praktických lékařů,“ dodává neurolog.

I nepatrné odchylky v chůzi, pouhým okem téměř nepozorovatelné, můžou lékařům hodně napovědět | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Vyvíjená mobilní aplikaci by jednou mohla sloužit i pacientům přímo doma. „Pacienta může varovat před nebezpečím pádu. Pokud se mu zhoršuje chůze, může sledovat úspěch rehabilitace nebo léčby a také ho může varovat před zhoršující se chůzí, která vyžaduje vyšetření lékařem. To znamená, že ho podstatě ta aplikace pošle k lékaři,“ říká Vyšata.

Patentování algoritmů

Jiří Mošna z Centra transferu biomedicínských technologií královéhradecké fakultní nemocnice ukazuje veliký diplom ze soutěže Czech DIGI@MED Award, ve které tuto analýzu chůze ocenila odborná porota v kategorii pro sběr a analýzu dat. Součástí byla i výhra 100 tisíc korun. 

Vědci se svojí prací uspěli v soutěži Czech DIGI@MED Award. Na snímku Jiří Mošna z Centra transferu biomedicínských technologií královéhradecké fakultní nemocnice | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

„Máme na to podanou i celosvětovou a patentovou přihlášku a čekáme, že zřejmě algoritmy, které jsou schované za touto technologií, budou patentovány. Tím pádem bude potvrzena celosvětová novost řešení,“ nastiňuje další možné budoucí úspěchy Mošna.

Před vědci je ale ještě spousta práce. Aktuálně stále sbírají data a také hledají komerčního partnera, který by pomohl s certifikací metody, aby mohla sloužit jako zdravotnický prostředek. Podle odhadů by to mohlo být hotové do dvou let.

Ondřej Vaňura, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme