Nová metoda testování psychoaktivních látek pomáhá k zjišťování neznámých otrav pacientů

Povzbuzující psychoaktivní látky se dají koupit na internetu a mají nás takzvaně nakopnout. Mohou ale poškodit zdraví, jejich složení totiž nikdo nekontroluje. Nově je teď zkoumají odborníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Řeší i účinek látek na lidský organismus. To může pomoci při případném předávkování.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemická látka (ilustrační foto)

Výsledek zpracování těchto vzorků slouží k zjištění, jak konkrétní psychoaktivní látka ovlivňuje člověka | Zdroj: Pixabay

Podle odborných odhadů se na internetu dá koupit až tisíc psychoaktivních látek nejasného složení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Evy Kézrové o tom, jak se analyzují psychoaktivní látky nejasného složení

„Jedná se většinou o deriváty katinonů, což jsou látky, které bych mohl přirovnat k amfetaminu. Další velkou skupinu tvoří náhražky konopí nebo syntetické kanabionoidy opiáty, halucinogeny a dále velká skupina látek, které se dají jen těžko zařadit,“ vysvětluje Martin Kuchař z Laboratoře forenzní analýzy biologicky aktivních látek Vysoké školy chemicko-technologické.

Využití při otravě pacienta

Znát složení internetových látek, které nejsou pod žádnou kontrolou a především jejich vliv na člověka považuje Kuchař za důležité především z hlediska případné otravy nebo předávkování.

„Někdo přijede do nemocnice, evidentně intoxikován, v bezvědomí, odebere se krev, moč a dále se musí nějakým přibližným screeningem zjistit, čím je intoxikován. Což je jedna z našich úloh,“ popisuje Kuchař.

Kratom v mnohém připomíná alkohol. Neměl by být kontrolován jako třeba heroin, říká odborník

Číst článek

„Tato skupina látek je poměrně málo farmakologicky prozkoumaná. Jsou to látky, které byly před mnoha lety připraveny jako výzkumné chemikálie. Rekrutují se z nich nové psychoaktivní látky, které se dostávají na trh. Neprošly však sítem klinických testů a ukázalo se, že mají některé nežádoucí účinky,“ vysvětluje Martin Kuchař hlavní problém internetových náhražek amfetaminu nebo konopí.

Proces analýzy

V laboratoři pracují se vzorky z klecanského Národního ústavu duševního zdraví, kde látky zkoušejí na potkanech. Výsledek zpracování těchto vzorků slouží k zjištění, jak konkrétní psychoaktivní látka ovlivňuje člověka.  

Čeští vědci vyvinuli látku, díky které mohou být diagnostické testy účinnější. Zájem ve světě je veliký

Číst článek

Proces analýzy krevního séra z potkanů přibližuje Lucie Janečková ze stejné laboratoře: „Nejprve musím tekutinu přenést do mikrozkumavky a zde pomocí srážení proteinů oddělím potřebné látky od zbytku séra. Bílkoviny se vysráží a s rozpuštěnými látkami mohu dále pracovat.“

Příprava jednotlivých vzorků je důležitá, protože dále se samotná analýza odehrává v automatizovaných přístrojích. „Celý vzorek dáme do kapalinového chromatogramu, a pak už jenom softwarově ovládáme analýzu a můžeme ji později vyhodnocovat,“ komentuje postup Janečková. 

Standardně se musí analyzovat více vzorků s časovým odstupem, a proces tak trvá vědcům až několik měsíců, přičemž český výzkum je teprve na začátku.

Odborníci budou také zjišťovat, jestli se na internetových psychoaktivních látkách může vytvořit závislost. 

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme