Proč reaguje každý člověk na jídlo jinak? Americký projekt o výživě chce zjistit podrobnosti

Obecné rady ohledně zdravé výživy známe všichni. Přibývá ale důkazů, že na stejné jídlo reagují lidé odlišně. Americký Státní zdravotní ústav se o tom chce dozvědět víc. Zahajuje proto pětiletý projekt s názvem Výživa pro personalizované zdraví.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

děti

Cílem pětiletého projektu, je studie o tom, jaké jsou varianty individuálních reakcí na výživu (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Projekt je založený na tom, že pokud pět lidí sní stejné jídlo, tak odezva každého těla je jiná. Každý z nich má jinou hladinu glukózy, inzulinu nebo triglyceridů, což jsou drobné tukové částice, které putují krví do tukových buněk, pro tělo zdroj energie. Ty rozdíly už ukázaly dřívější studie.

‚Umělá sladidla nelze považovat za bezpečná.‘ Podle francouzské studie zvyšují riziko mrtvice a infarktu

Číst článek

Cílem nové vědecké práce, pětiletého projektu, je studie o tom, jak tělo reaguje, jaké jsou varianty individuálních reakcí na výživu. Studie je součástí iniciativy „My všichni“ (All of Us) a v jejím rámci chtějí vědci použít data milionů účastníků a zjistit víc o tom, jak naše zdraví ovlivňují rozdíly v životním stylu, reakce na léky, prostředí, kde žijeme – a tedy i výživa.

Vědci se domnívají, že na tom mají podíl genetika, stav střevní mikroflóry, životní styl, environmentální faktory typu znečištění. Píše o tom server amerického rozhlasu National Public Radio (NPR). A jak uvádí, ty rady o zdravé výživě jsou většinou obecné. Takže výzkumný projekt míří k personalizované výživě vhodné pro konkrétního člověka, „ušité na míru“.

Použijí k tomu umělou inteligenci a budou se snažit vyvinout algoritmy, které dokážou předvídat, jak jednotlivec na určité jídlo nebo druh stravy zareaguje. Uvedla to koordinátorka toho projektu Holly Nicastrová ze Státního zdravotního ústavu, z oddělení pro výzkum výživy.

Vyšetření dobrovolníků

Projek teď začíná nabírat dobrovolníky z různých sociálních vrstev. Můžou se hlásit celkem ve čtrnácti výzkumných centrech v různých částech Spojených států – zapojily se do toho Kalifornská univerzita v San Diegu, Havajská státní univerzita, vojenská akademie ve West Pointu, Chicagská univerzita a další.

Denně zachrání před vyhozením desítky obědů. ‚Rozvážíme je seniorům i matkám samoživitelkám‘

Číst článek

Někteří dobrovolníci budou dva týdny pod dohledem a vědci jim budou dávat tři různé typy výživy. Budou sledovat jejich hmotnost, hladinu cukru v krvi, tlak. Účastníci projektu absolvují běžná vyšetření, vědci jim odeberou vzorky jako u lékaře.

Stanice NPR odkazuje na velkou globální studii, která vyšla před čtyřmi lety v časopise Lancet. Vyplývá z ní, že nemoci spojené s nevhodnou výživou mají za následek předčasná úmrtí. Dokonce je to podle studie horší hrozba než obezita a kouření.

A podle stanice NPR zemře ročně ve Spojených státech víc než milion lidí na nemoci spojené s nevhodným stravováním, jako jsou třeba kardiovaskulární onemocnění, cukrovka a určité typy rakoviny. Ve starší studii skončilo Česko mezi zeměmi, kde měla špatná strava v roce 2017 za následek až přes tři stovky úmrtí na každých sto tisíc obyvatel.

V té skupině byly taky Polsko, Albánie, Chorvatsko a několik zemí z Afriky a jihozápadní Asie. Nejzdravěji dopadly Izrael, Španělsko, Andorra, Jižní Korea, Japonsko a Švýcarsko. Nejhorší byl Uzbekistán.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme