Věda pro děti: Barvy nás ovlivňují víc, než si myslíte. Proč modrá potlačuje chuť k jídlu?

Už naši předci byli přesvědčeni, že barvy mají vliv na duši a umí i léčit. Ne každá barva působí na každého stejně, ale v různých kulturách se jim postupem času začaly přiřazovat různé významy a účinky. Někdy si ani nemusíme uvědomit, že na naší špatnou náladu má vliv právě nějaká barva. Přesto ale neexistují dobré a špatné barvy, spíš je třeba je umět správně použít. 

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modrá barva potlačuje chuť k jídlu

Modrá barva potlačuje chuť k jídlu | Zdroj: Shutterstock

Dnes jsme obklopeni takovým množstvím barev, že už si jejich vliv často ani neuvědomujeme. Někdy se necítíme nejlépe, ale že by za to mohla barva, nás ani nenapadne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barvy nás ovlivňují víc, než myslíte. Proč modrá potlačuje chuť k jídlu a kde se nosí bílá na pohřeb?

Samozřejmě, ne každá barva působí na každého stejně, ale na základě psychologických studií i kulturních zkušeností se ustanovilo, že určité barvy nesou určitý význam a vyzařují nějakou energii. Zároveň i u barev platí, že všeho moc škodí, a i vystavování se určitým barvám by mělo být vyvážené.

Dokonce i nevidomí dokážou barvy vnímat. Při pokusech se jim v červeně natřené místnosti zvýšil pulz a tělesná teplota. V modré tomu bylo zase naopak.

Modrá a chuť k jídlu

Modrá má uklidňující účinek, přináší mír, spokojenost je symbolem věrnosti a důvěry, snižuje tlak, zpomaluje pulz i frekvenci dechu. Je to barva odpovědnosti a moudrosti.

Věda pro děti: Je čokoláda zdravá, nebo byste se jí měli vyhnout? Jak si správně vybrat?

Číst článek

Různé studie také prokázaly, že modrá barva potlačuje chuť k jídlu. V modře osvětlené místnosti toho lidé méně snědí. Modře obarvené potraviny nikoho nelákají.

Proč? Podle vědců si člověk modrou barvu už od pradávna spojoval spíše s něčím jedovatým, plesnivým nebo nejedlým. Proto má automaticky i k modře obarvené potravině odpor. Přirozeně navíc v přírodě modrých potravin moc není, takže jsme této barvě nebyly v souvislosti s jídlem příliš vystavováni. Proto je chytré neužívat modrou barvu ani k výmalbě kuchyně.

A co další barvy?

Bílá je symbolem čistoty, nevinnosti, chrání a posiluje. Zároveň opticky zvětšuje prostor, působí, rozjasňují tím dojmem. Je chladivá, uklidňuje a symbolizuje světlo. Je spojovaná se začátkem života, ale také s koncem. V západní kultuře je využívaná při svatbách, protože je barvou nevinnosti a čistoty. V Orientu symbolizuje naopak smutek a je barvou pohřební.

Se začátkem a koncem se pojí i černá barva. Je to základní mystická barev a spojovaná s tajemstvím. Ochraňuje a symbolizuje pevnost a stálost.

Věda pro děti: Proč prdy smrdí a kolikrát denně je vypouštíme?

Číst článek

Červená je zase symbolem životní síly, aktivity, pohybu. Značí touhu a lásku, zlepšuje náladu, zahřívá, dodává energii. Jde o barvu krve a ohně. Červená krev obětních zvířat měla chránit před neštěstím a onemocněním. Nosily se i červené amulety, ale zároveň byla červená i barvou násilí a válečníků. Má tedy také částečně dvojí význam stejně jako bílá a černá.

Zelená barva je pak symbolem přírody, svěžesti, klidu a naděje. Od pradávna je spojována s růstem, regenerací, novou silou. Je to barva harmonie a plodnosti.

A ještě žlutá barva, ta zahřívá, rozveseluje, povzbuzuje, je pozitivní. Jde o barvu rozumu a inteligence. Tato barva se na rozdíl od modré na výmalbu kuchyně hodí. Navodí pozitivní atmosféru, místnost prohřeje.

Podobně kladně bude v kuchyni fungovat i červená nebo oranžová, nebo spíš doplňky s těmito barvami. Obě totiž povzbuzují chuť k jídlu.

Další díly podcastu Zvídavec najdete na webu Rádia Junior.

Eva Sinkovičová, kpe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme