Astronaut čekatel se jako druhý Remek necítí. Je na to ještě čas, říká

Zájemců bylo přes 22 tisíc. Do záložního týmu astronautů si ale Evropská kosmická agentura vybrala jenom 17 lidí. Mezi nimi je i Čech Aleš Svoboda.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Svoboda

Aleš Svoboda | Foto: Anna Boháčová | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Aleš Svoboda momentálně čelí velkému mediálnímu ohlasu. „Předpokládám, že v následujících měsících se to trochu zvolní. Ze strany agentury jsme byli seznámeni s tím, jak to vypadalo při minulém výběru a co následovalo. Dostali jsme velice kvalitní mediatraining. Problém mi nedělají ani rozhovory v angličtině,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zásadní rozdíl mezi panem Remkem a mnou je v tom, že pan Remek už kosmický let absolvoval a já ještě ne, usmívá se Svoboda

Nejtěžší byl začátek

Mezi zástupy uchazečů byste napočítali kolem 200 Čechů. Do kontaktu s nimi ale Svoboda nepřicházel, maximálně v diskuzních fórech na internetu. Výběr astronautů trval rok a půl a měl šest částí. „Nejtěžší byl začátek, kdy byla největší selekce. Zbylo nás pak necelých 1 400. Celé se to odehrávalo v době pandemie, takže byly potřeba i negativní covidové testy.“

Prvním a zatím jediným československým kosmonautem byl v 70. letech Vladimír Remek. „Zásadní rozdíl mezi panem Remkem a mnou je v tom, že pan Remek už kosmický let absolvoval a já ještě ne. Vždycky když přijedu někam do zahraničí, cítím od lidí obrovský respekt k tomu, že země z prostředka Evropy, co zrovna nepatří mezi největší, je historicky třetí na světě, která vypravila člověka do vesmíru.“

Elitní pilot

Svoboda bydlí na Pardubicku a pracuje v Čáslavi na 21. základně taktického letectva. Od roku 2016 létá na stíhačkách JAS-39 Gripen. „Předtím jsem létal s celou řadou jiných typů. Tenkrát to představovalo vyvrcholení mého dosavadního snažení. Právě to, že jednou budu létat s Gripenem, bylo i jedním z důvodů, proč jsem vůbec šel do armády.“

Expert Spratek: Svoboda je ideální kandidát. Možnost, že nový český astronaut poletí do vesmíru, je ale malá

Číst článek

Letectví a vesmírný program ho prý vždy hodně inspirovaly. Dnes už má doktorát z letecké a raketové techniky na Univerzitě obrany. Na Univerzitě Pardubice se zase věnoval dopravnímu inženýrství. Zkušenosti nabral v USA, Švédsku a v Pobaltí, kde střežil vzdušný prostor. Sloužil jako operační pilot a velitel Pohotovosti rychlé reakce NATO.

Práce bojového pilota s prací astronauta dost souvisí. „První kosmonauti se prakticky výlučně vybírali z komunity zkušebních a bojových pilotů. Určitá operační zkušenost tam velkou roli hraje, ale člověk by měl být univerzální, s mnohem širším záběrem.“

Turisti jsou jiná liga

Na cestu kolem Měsíce se chce s osmi členy posádky vypravit i japonský miliardář Jusaku. Mezi se ně se dostal taky český umělec, producent a choreograf Yemi. Oblast vesmírné turistiky ale nikdy nebyla středem zájmu Aleše Svobody. „Vždycky jsem sledoval spíš tradiční kosmický program zaměřený na vědu, výzkum a rozvoj technologií. Je to podobné jako kdyby komerční firma nabízela zážitkové lety stíhačkou.“

Odstartovala Muskova raketa Falcon 9. Pět měsíců poletí na Měsíc, kam nese lunární vozítko Rašíd

Číst článek

Přesto podle možného budoucího astronauta i tyhle aktivity mají svůj přínos. „Jde o propagaci kosmických aktivit, vesmíru jako takového a vesmírná turistika je zároveň alternativním zdrojem příjmu pro společnosti jako SpaceX. V konečném výsledku z toho může profitovat třeba Evropská kosmická agentura. Vytváří se tak tlak na snížení cen nosných raket a nosných prostředků.“

Ohledně svého případného letu do vesmíru nemá Svoboda naplánováno vůbec nic. Mluví o komplexní záležitosti, do které vstupuje celá řada faktorů.

Jakub Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme