Mise Artemis I se dostala daleko za oběžnou dráhu Měsíce. Drží rekord mezi loděmi pro lidskou posádku

Mise Artemis I vytvořila rekord ve vzdálenosti od Země mezi vesmírnými loděmi určenými pro lidskou posádku. Ve svém nejzazším bodě dosáhla vzdálenosti 430 tisíc kilometrů od domova. Jak se vyvíjí mise, která by v příštích letech měla dopravit lidi i na povrch Měsíce?

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mise NASA Artemis

Mise NASA Artemis | Zdroj: Reuters

O misi Artemis se hodně mluvilo kvůli problémům, které provázely její start, teď už je ale všechno nominální, jak se říká u NASA. To znamená, že se všechno chová, jak by se podle plánu chovat mělo.

Skoro by se dalo říct, že je to docela nudná mise, kdyby to nebyl tak zásadní projekt. V průběhu první poloviny letu se objevil jediný drobný zádrhel.

„Zaznamenali jsme pouze anomálie v chování přístroje na sledování polohy podle hvězd, kde se v jednu chvíli objevily chybné údaje. Dospěli jsme k závěru, že přístroj pracuje, jak má a podezřelé údaje byly výsledkem okolního prostředí,“ zhodnotil ředitel mise Artemis Mike Serafin.

NASA totiž v minulých dnech testovala citlivost přístroje na okolní teplotu a na to, jak ji ovlivňují zážehy motorů. Příčinou chybných údajů bylo právě ono okolní prostředí. Zásadní je, že to nebyla závada na samotném přístroji.

Kromě toho testy zatím neodhalily žádné problémy - naopak, systémy vlastně fungují lépe, než inženýři předpokládali.

„Výsledky všech systémů jsou stále vynikající, solární panely vyrábějí o 20 procent víc energie, než ve skutečnosti potřebujeme. Máme větší rezervy paliva v nádržích, než jsme očekávali, a všechna měření vycházejí velmi dobře,“ oznámil Howard Hu, ředitel programu Orion, tedy ředitel vývoje nové vesmírné lodi, pro lidskou posádku. Tentokrát v ní ale sedí jen figurína vybavená senzory.

Hladký průběh

Na otázku, zda když všechno půjde tak, jak má, dojde k urychlení plánované mise s lidskou posádkou, vedení NASA nechtělo dát jasnou odpověď. Podle něj bude ještě třeba analyzovat všechna data. 

Plány tak zatím zůstávají při starém, čili první let s posádkou v květnu 2024 a první přistání mise Artemis na Měsíci v roce 2025.

Dosud hladký průběh mise ale přesto přináší určité výhody, umožní třeba udělat víc testů, než se původně plánovalo.

„Přidali jsme dalších sedm věcí, které budeme testovat a které se týkají kontroly teploty a pohonných systémů. Díky tomu budeme ještě lépe připravení na příští let s posádkou,“ upřesnil ředitel mise Mike Serafin.

Testování vesmírné lodi Orion a jejích systémů obsahuje několik stovek položek, takže přidání sedmi dalších je jen nepatrné rozšíření původních cílů mise.

Zůstává ale ještě jedna část letu, která bude pro úspěch, nebo neúspěch mise zcela zásadní, a to je přistání. Je plánované za necelé dva týdny a přípravy na něj už jsou v plném proudu.

Ondřej Himmer, gen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme