Nejhlubší pohled do vesmíru. První fotka z Webbova teleskopu ukazuje miliardy let staré světlo z galaxií

Prezident Spojených států amerických Joe Biden odtajnil první z fotografií mlhovin, galaxií a planet, které pořídil vesmírný teleskop Jamese Webba americké vesmírné agentury NASA. „Možnost definuje Ameriku, jsme země možností,“ uvedl Biden při odhalení snímků. V úterý odpoledne jej bude následovat série dalších plně barevných snímků. Na projektu se podílejí také Evropská kosmická agentura (ESA) a kanadská agentura CSA.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 9:11 12. 7. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První fotografie dalekého vesmíru pořízená Webbovým teleskopem

První fotografie dalekého vesmíru pořízená Webbovým teleskopem | Zdroj: NASA

Na jediném zatím zveřejněném snímku z Webbova teleskopu je zachycen nejhlubší pohled do vesmíru, na kterém unikátní dalekohled zvěčnil světlo z galaxií z období před miliardami let. K vidění je vzdálený vesmír SMACS 0723 s mlhovinami, galaxiemi a vzdálenou exoplanetou. Tato zákoutí pozorovali vědci z NASA posledních šest měsíců.

NASA během dne představí ještě další čtyři snímky. Má jít například o snímky, na kterých je vidět, jak se rodí a zanikají hvězdy.

Webbův teleskop je dosud nejvýkonnějším vesmírným dalekohledem. Dohlédnout by měl do počátků existence našeho vesmíru, kdy se před 13,5 miliardy let formovaly první hvězdy a galaxie. Může ale zároveň pozorovat i velmi blízký vesmír, jako je naše Sluneční soustava. Má celkem sedmnáct pozorovacích režimů.

Americký prezident zveřejní první snímek z Webbova vesmírného teleskopu. V úterý přijde série dalších

Číst článek

„Teleskop ztělesňuje, co Amerika dokáže vést v oblasti výzkumu. Připomíná, že Američané dokážou dělat velké věci. Můžeme jít do míst, kde ještě nikdo nebyl,“ řekl Biden při odhalování prvního snímku.

Webbův teleskop úspěšně odstartoval z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně 25. prosince 2021. Do vesmíru jej vynesla raketa Ariane 5, přičemž se teleskop od rakety bez problémů odpojil 27 minut od startu.

Teleskop se pohybuje ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od naší planety, v bodě, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce. Náklady na misi Webbova teleskopu představují v přepočtu 223 miliard korun.

Webbův dalekohled podchladil poslední senzor, začíná několikaměsíční kalibrace

Číst článek

Vesmírná observatoř nese jméno bývalého šéfa NASA z let 1961 až 1968 Jamese Edwina Webba. Americká vesmírná agentura ji chtěla původně vypustit už v roce 2007, ale termín musela postupně posouvat.

První série snímků z Webbova dalekohledu zachycuje vzdálený vesmír: mlhoviny, galaxie a vzdálenou exoplanetu. NASA sérii fotografií, která navazuje na uvedení prvního snímku, zveřejní v úterý v šestnáct hodin a třicet minut středoevropského letního času.

hav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme