Zpravodajský podcast Českého rozhlasu. Každý všední den od 6.00 jedno aktuální téma v souvislostech.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také v podcastových aplikacích. Máte nějaký tip? Psát nám můžete na vinohradska12@rozhlas.cz.
Vinohradská 12 – poslouchejte, kdykoli se to hodí vám
Zpravodajský podcast je veřejnoprávní služba pro všechny, které zajímá domácí i světové dění a chtějí kontext, podrobné informace a pochopit souvislosti. Záleží jen na vás, kdy se chcete do tématu ponořit – po cestě z práce, při běhu, ranní kávě nebo kdykoli jindy. Stačí jakýkoli počítač nebo chytrý telefon a dvacet minut pro jednu epizodu.
Podcast připravuje od března 2022 tým rozhlasových novinářů pod vedením Matěje Skalického.
Samota. Někteří ji vyhledávají, jiní se s ní musí vypořádat, i když nechtějí. Mladí, staří. V Česku je lidí žijících o samotě čím dál víc. Proč? O čem to vypovídá?
Bělgorod. Městečko na rusko-ukrajinském pomezí. Ale už ne na Ukrajině, ale v Rusku. Vzplály tam boje. Jenže - mezi kým, proč a jaké to může mít důsledky?
Kam mizí české léky. Velká investigativní analýza novinářů Českého rozhlasu Artura Janouška a Jana Bočka. Proč přeprodáváme léky jinam? Kdo na tom vydělává?
Šance na změnu slábne, průzkumy se „sekly“. Povede Turecko i v dalších letech neporazitelný Erdogan? Co to pro velký stát na rozhraní Evropy a Orientu znamená?
Proč má ruská ambasáda „uši“? Možná proto, aby nás lépe slyšela. Mezinárodní investigace zjišťovala, co dělají na střechách ruských velvyslanectví v Evropě tajemné budky.
Přišel čas prezidentky Čaputové. Vzniká první úřednický kabinet na Slovensku. To už byla vláda tak rozdrobená, že to dál nešlo? I když jsou za rohem předčasné volby?
Ze zchátralého hotelu gigantické kasino. Velký projekt a velký příběh, kterým žije městečko Rudná u Prahy. Kolem výstavby se ale motá někdo z podsvětí.
V Česku se zčistajasna rodí málo dětí. Přitom ještě nedávno jsme byli v porodnosti evropská špička. Takže - co může za dramatický propad? A jak jsou na tom jinde ve světě?
Kde jsou nejpečlivější zubaři, kde vám nejlépe vymění koleno a jakou vybrat porodnici. Co kdyby na tohle existovaly žebříčky zdravotní péče v ČR? Možná se jich dočkáme.
Ruský prezident je válečný zločinec, říká uprchlý kapitán ruské Federální ochranné služby - Gleb Karakulov. Muž, který pracoval přímo pro Vladimira Putina.
Analytický podklad plný kalkulací a změn kolem DPH, ale návrh - ten to není. Ministerstvo financí dostalo nápad, který nakonec nápadem být nemusí, ale může.
Vymítači ďábla, exorcisté, kazatelé, samozvaní apoštolové - co dělali v Praze? Kde se vzali, co jsou zač? Je to ještě náboženství? Nebo prosté divadlo?
Staronová debata: mají mít dospívající právo volit? Prezident Petr Pavel je pro. Věkovou hranici by snížil z 18 na 16 let. Jenže mezi politiky se názory různí.
Kam až sahají čínská chapadla v Česku? Spolupracuje čínský státní rozhlas s českými rádii Hey a Color? A znamená to tedy, že tato rádia u nás šíří čínskou propagandu?
Papež v bílé péřovce, kus kódu pro programátory, překlad textu a odpověď snad na všechno. Je umělá inteligence atomovou bombou 21. století? A proč je potřeba jí lichotit?
Screenagers nebo taky generace Alfa. Jaký mají na děti vliv sociální sítě? Jak se o nich s nimi bavit? A proč v americkém Utahu sociální sociální sítě zakazují?
Naše srdce zažila 33 báječných let. Zjistili jsme, že nemusíme umřít v šedesáti a že úmrtím „na srdíčko“ jde předcházet zdravějším životním stylem i modernější léčbou.
Šéfka vlády proti šéfce opozice. Šéfka Bratrů Itálie proti šéfce italské Demokratické strany. Giorgia Meloniová proti Elly Schleinové. Kdy ji vyzve na souboj?
Paralyzovaná Francie. Opakovaně stávkují dispečeři, popeláři, učitelé… Nelíbí se jim pozdější odchody do důchodu. Ale Emmanuel Macron je neoblomný. Nezlomí mu to vaz?
Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav?
Už jsou zase tady. Ruští gauneři. Ruští mafiáni. Proč se vrací do Česka? Co chtějí, co tu dělají? Bude to tu vypadat zase jako v devadesátkách? A zajímá to policii?
BBC pod palbou kritiky. Sportovní moderátor se pustil do vlády a BBC ho na čas stáhla. Teď se řeší, kdo byl v právu. Příběh je to ale trochu komplikovanější.
Děkan Ševčík už nemusí být děkanem. Vysoké škole ekonomické, kde působí, se totiž dlouhodobě nelíbí jeho vystupování. Bude, nebo nebude Ševčík odvolán?
Díky internetu a moderním technologiím dnes řada lidí získává informace primárně ze sociálních sítí. S tím přichází i rozvoj podcastů. O Vinohradské 12 mluví jeho autor Matěj Skalický v rozhovoru.
Židé jako obětní beránci. Kvůli covidu, kvůli válce, kvůli ekonomické krizi. V Česku roste počet nenávistných antisemitských projevů. Je v nás nenávist zakořeněná?
Vlekař, lovec, kancléř. Vratislav Mynář. Stejně jako Miloš Zeman i on končí na Pražském hradě. Jaká politická kultura spolu s ním odchází? A co byl jeho největší hřích?
Guvernér bez prověrky, centrální banka bez guvernéra? Je na stole odvolání Aleše Michla novým prezidentem Petrem Pavlem? Proč Michl nejvyšší stupeň prověrky stále nemá?
Dny i noci s kartáčky a spacáky. Poslanci se ve Sněmovně přou o důchody. Než schválili program schůze, trvalo to přes 30 hodin. Otázka zní: Patří obstrukce do politiky?
Čtyři žádosti o informace během pouhých tří týdnů. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS má eminentní zájem na údajích ze živé kauzy, která se ho samotného týká.
Pašeráci drog. Pašeráci lidí. A spousta uprchlíků. Jak to chodí na americko-mexické hranici? Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba byl přímo na místě.
Stávka docentů. A nejen jich. I takový scénář akademici zvažují. Mají totiž málo peněz. Proč politici zapomněli na vysoké školy? A co se s tím dá dělat?
Rok bolesti, strachu, lží, hlouposti, krutosti a zvěrstev. Ale taky rok naděje, hrdosti, nezdolnosti. Rok odvahy. Rok, který změnil Ukrajinu i celou Evropu.
Jaké to je žít rok ve válce? Přijel se na to podívat i americký prezident. O symbolech, naštvání, smíchu, strachu i o ukrajinské odvaze mluví filozof Volodymyr Jermolenko.
Tým Jorge. Izraelská skupina kyberšpionů a hackerů. Manipulují volby na počkání a inkasují tučné poplatky. Teď je odhalil mezinárodní tým investigativních novinářů.
Miliony pro advokáta Nespalu. Co všechno pro Miloše Zemana dělal? Kolik to dohromady stálo? A proč je tak složité zjistit, na co přesně veřejné peníze šly?
V hlavě i srdci vím, že přišel čas. Slova skotské premiérky Nicoly Sturgeonové. Vždy se bila za samostatnost Skotska. Proč teď odchází? Kdo ji nahradí?
Umí psát bakalářky. Ví, kdy zemřel Napoleon. Ale taky prozradí, jak vyrobit heroin. Nebo sepíše dezinformační mail. Umělá inteligence. Co všechno zvládne?
Poslední zahraniční cesty, posledních pár projevů, poslední měsíc na Hradě. Miloš Zeman už za několik týdnů nebude prezidentem republiky. Jaké Česko předává svému nástupci?
Asi 15 procent Čechů má nakročeno k rizikovému pití. Víc se alkohol popíjí doma, škodlivému a nebezpečnému pití teď čím dál častěji propadají ženy. Proč?
Na východní frontě peklo. Zpravodaj ČT Andreas Papadopulos ho viděl na vlastní oči. Procházel zákopy na Donbasu, byl u příjmu těžce raněného vojáka v polní nemocnici.
15 minut, které prolomily diplomatické tabu. Ve světě řeší telefonát nově zvoleného prezidenta Česka a prezidentky Tchaj-wanu. Startujeme novou éru vzájemných vztahů?
Volby jsou ve finále. Česko vybírá nového prezidenta. Dvě reportérky nespustily Babiše a Pavla posledních 14 dní z očí. A teď přišla chvíle se zeptat, jaké to bylo.
Výhružky, nadávky, pískání, nenávist. A dále lži, manipulace, taktika, kompromitující materiál. A taky kočky a kocouři. Co všechno má v prezidentské kampani místo?
Dva američtí prezidenti, jeden - na první pohled - stejný problém. Donald Trump i Joe Biden měli u sebe doma tajné dokumenty. Téma pro amerikanistu Jana Beneše.
Většina Čechů chce podle průzkumů za prezidenta Petra Pavla. Babiš proto musí lovit voliče tak, že sahá do nejkalnějších vod politického spektra, tvrdí politolog Miloš Gregor.
Smrt jednoho ze „Zelenského ministrů“ a odchod jednoho z jeho poradců. Jak to ovlivní chod vlády a týmu kolem ukrajinského prezidenta. Kdo v něm zbývá a kdo rozhoduje?
Korunovační klenoty jsou nejvzácnějším českým pokladem, střeženým v tajemné komnatě na Pražském hradě. Vypráví o nich reportérka Českého rozhlasu Lucie Korcová.
Nebýt voličů ANO, Pavel není vítěz 1. kola. A kdyby přišli ti samí voliči i ke kolu druhému, Pavel je zřejmě novým českým prezidentem. Co dalšího sociologové zjistili?
Andrej Babiš, nebo Petr Pavel. Jeden z nich bude příštím českým prezidentem. Jakou strategii zvolit do 2. kola? Co zlepšit? A proč se tak výrazně propadla Danuše Nerudová?
Česko volí prezidenta. Nebo prezidentku. Vinohradská 12 rekapituluje, jaké má hlava státu pravomoci a jak se prezidentští kandidáti a kandidátka dívají na důležitá témata.
Nový rok, ale stále stejná válka. Rusko útočí na Ukrajinu z východu. Bojuje se o Soledar. Mezitím se Ukrajinci potýkají s tuhou zimou, výpadky elektřiny a raketovými útoky.
Hradní „vymetač" Jan Novák. Skončila pod ním už řada úředníků a archivářů. Proč? Kdo to je? Jak se na Pražský hrad dostal? A jak to s odchody a vyhazovy z Hradu bylo?
Andrej Babiš zproštěn obžaloby – zatím tedy nepravomocně. A Josef Středula odstupuje z boje o Hrad. Jak tyto události zahýbou náladou voličů pár dní do voleb prezidenta?
Ptačí chřipka v Česku. Proč se šíří? Jak zdraží vejce? Kolik slepic budou muset veterináři vybít? A dokážeme chovat drůbež tak, aby se nemoci nešířily a ptáci měli spokojený život?
They steal fridges, foreign territories and Ukrainian children. Russians militarizing and russifying them - warns Kateryna Rashevska, a legal expert at the Regional Center for Human Rights in Kyiv.
Papež mezi starým a novým světem – Benedikt XVI. Dnes je jeho pohřeb. Jak na něj bude katolický svět vzpomínat? Dokázal se vypořádat s temnými stránkami církve?
Česko předalo štafetu a dál hledá klíč do nitra Evropské unie. Po půlročním předsednictví přišla vláda s plánem obsadit vlivná místa v Bruselu, a získat tak větší moc.
Volat, psát, surfovat, sledovat, poslouchat, číst, kupovat, hrát si, fotit nebo nahrávat. To všechno pravděpodobně umí i váš mobilní telefon. Nejste na něm závislí?
Mluvit s lidmi, kteří už nejsou mezi námi. Požádat je o radu, svěřit se jim. Nemožné, říkáte si. Ale digitální klony našich nejbližších už jsou realitou.
Diktátor Lukašenko, diktátor Putin. Oba dva nepřáteli skupiny Bělorusů, která se postavila hrozbě neosovětského impéria tím, že se chopila zbraní a vydala na Ukrajinu.
Zítra je Štědrý den, přicházejí Vánoce - jeden z největších křesťanských svátků. Jak se v Česku mění chápání víry? Co vůbec znamená věřit? A proč by Ježíš měl u tradičních křesťanů problém?
Mohutné oslavy v Argentině. Lionel Messi a spol. jsou zpátky doma. I s trofejí pro mistry světa ve fotbale. A je to jedna z mála věcí, na kterou teď mohou být Argentinci pyšní.
Zkušení stárnou a mladí nepřibývají. Proč v Česku chybí posudkoví lékaři? Jak moc to zpomaluje pomoc státu handicapovaným lidem? A bude to někdo řešit?
Pád vlády Eduarda Hegera. Na Slovensku vyvrcholila vládní krize - a teď už naši sousedé vládu s důvěrou nemají. Co bude dál? Čekají zemi předčasné volby?
Diviš zpátky ve hře, Rohanová vyřazena. Devítka prezidentských kandidátů má nové složení. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. V čem udělalo ministerstvo vnitra chybu?
Uplatil Katar politické špičky Evropského parlamentu? Měly jednat v jeho prospěch? Rozplétají vyšetřovatelé největší korupční skandál v Evropské unii za poslední roky?
Kolaps dětské psychiatrické péče v Česku. Chybí personál, chybí peníze, chybí kapacity. Dělá s tím něco ministerstvo zdravotnictví? A na koho se obracet s prosbou o pomoc?
Politický gambler Benjamin Netanjahu. Rok nebyl premiérem a už se mu stýská. Aby zase vládl, spojil se s krajní pravicí. Jak to změní Izrael? A co na to Palestinci a USA?
Odmítli zpívat hymnu a prohráli se Spojenými státy. Co čeká po návratu domů íránské fotbalisty? A jak v Íránu dopadnou už dva a půl měsíce trvající protirežimní demonstrace?
Všichni jsou už na Mastodonu - nebo aspoň část uživatelů Twitteru, kterým se nepozdává vládnutí Elona Muska. Co je Mastodon? Jak funguje? A kdo ho vlastní?
Rozporuplné reakce: na jedné straně zklamání, na druhé - aspoň částečně - radost z úspěchu. Změní se světový boj proti klimatickým změnám po summitu v Egyptě?
Polibky, objetí, slzy, dojetí a neskutečná radost. A mezitím pátrání po kolaborantech, zajišťování dodávek vody a připojování k elektrické síti. To je osvobozený Cherson.
Ukrajinci můžou být zase o krok blíž Krymu. Ruští okupanti totiž dostali rozkaz stáhnout se z jihoukrajinského Chersonu. Aspoň to tvrdí. Dá se jim ale věřit?
Lepší čočky, klouby, možná i typy operací. To všechno za poplatek, pouze pro VIP. Co všechno může být nadstandard? A proč o tom ministr otevírá debatu zrovna teď?
Slovensko jako zásobovací sklad pro ruskou armádu - třaskavá investigativa, která budí rozruch v nejvyšších patrech slovenské politiky a státní správy.
Kandidovat nebudu, nemám na to předpoklady - tvrdil před osmi lety. Teď chce a vysvětluje to tím, že vláda nepomáhá lidem. Šéf hnutí ANO Babiš a jeho boj o Hrad.
Povinné datové schránky od nového roku. Pro koho? A proč vlastně? Řeší to stát na poslední chvíli? A k čemu datové schránky jsou? Jak se do nich přihlásit, jak je používat?
Zveřejnili identitu speciální ruské jednotky, která vypočítává trasy raket mířících na ukrajinská města. Jak pracují členové investigativní skupiny Bellingcat?
Polít, přilepit, posprejovat. Klimatičtí aktivisté kříčí: Je tu problém, který neřešíte. A část světa odpovídá: Jste ekoteroristé a radikálové. Jak obě strany pochopit?
A zase ta Británie... V čele vlády nově stane Rishi Sunak. Kdo to je? S čím do Downing Street 10 přichází? A vydrží v premiérském křesle déle než 45 dní?
45 dní. Tak dlouho vydržela ve funkci britská premiérka Liz Trussová, než oznámila rezignaci. Co ji k takovému rozhodnutí vedlo? A kdo má šanci po ní křeslo získat?
Co stojí za policejními raziemi v Brně? Jaký případ detektivové řeší? Kdo všechno se do něj zapletl? Jakou roli v tom všem hrál vlivný lidovec Filip Leder?
Šetřit přírodu i energie. A zároveň začít uměle zasněžovat lyžařské sjezdovky v říjnu. Jde to dohromady? A jaká je vůbec budoucnost zimních sportů v době klimatických změn?
Nenávist jako motiv. LGBTQ lidé jako terč. Kdo za smrt dvou mladých mužů v Bratislavě nese skutečně odpovědnost? A co může tento útok na Slovensku rozdmýchat?
Zůstane Spojené království opravdu spojené? Bude Velká Británie stále velká? Rozhodne Skotsko. Chce další referendum. Co by mu dala a vzala nezávislost?
Zachytil ve svých snímcích ukrajinské noční můry. Mrtvé, zraněné, plačící. Muže, ženy, děti. Mladé i staré, vojáky a obyčejné lidi. Fotograf agentury AP Jevhen Maloletka.
Shazují hidžáby, stříhají si vlasy, šlapou po fotkách duchovního vůdce země a ukazují mu prostředníček. Statečné ženy Íránu. A nejen ty. Za co Íránci bojují?
Velký literární poklad - knihovna Milana Kundery - a jeho dlouhá cesta z Paříže do brněnské Moravské zemské knihovny. Mluvíme se zpravodajem Martinem Baluchou ve Francii.
The Russian government and soldiers as fascists and war criminals from the perspective of a well-known historian Timothy Snyder. In the exclusive interview for Czech Radio.
Recesisté zvou na pláže Královeckého kraje v Pobaltí - tedy ruského Kaliningradu. Ale teď vážně - co je ruská exkláva vlastně zač? A proč je pro Moskvu důležitá?
Protikrizový, solidární, válečný. A pořád výrazně schodkový. To bude rozpočet na příští rok. Mezitím se letošní schodek má zase prohlubovat. Kde na to Česko vezme peníze?
Vražd v Česku přibývá. Uvádějí to policejní statistiky. O kolik tedy? A proč? Daří se vraždy kriminalistům objasňovat? A pokud – kdo a proč vlastně vraždí?
Byla to sabotáž? Co se stalo na dně Baltského moře - to zatím Evropa jen odhaduje. A vyvstává další otázka - bude chtít plynovody Nord Stream vůbec někdo opravit?
Závory dolů, kontroly na hranicích se Slovenskem začínají. Důvod? Nelegální migrace, zní ze Strakovy akademie. Opravdu jde o tak velký problém? A proč právě teď?
Dvanáct let přikurtovaná na lůžko. Zásadní omezení lidských práv v české psychiatrické nemocnici. Popisují ho oficiální dokumenty, které získal Český rozhlas.
Maďarsko má problém. Může přijít o miliardy eur z evropských peněz. Kvůli čemu? Dá se tomu nějak zabránit? A nehrozí, že Brusel s Budapeští ztratí trpělivost?
Česko má za sebou další volby. Tentokrát komunální a taky ty do jedné třetiny Senátu. Kdo v nich uspěl? Kdo propadl? O kom se mluví? A o kom se už mluvit nebude?
Křížky, hlasy, lístky, komise, urny. Prostě volby. Letos hlavně ty komunální. Proč jsou tak složité? Jak se hlasy přepočítávají? A má smysl volit spíš favority, anebo celé strany?
Liz Cookman covers Eastern Ukraine as a freelancer. We speak about the exhumation of bodies in Izyum and the men who were most likely tortured before their death.
Babiš junior tvrdí, že akcie Farmy Čapí hnízdo nikdy neměl. Babiš sr. tvrdí, že obžaloba z dotačního podvodu je nepravdivá. Co dalšího se u nejsledovanějšího soudu roku stalo?
Měl blízko ke královně, ještě blíž k novému králi. Velvyslanec Spojeného království v Praze Nick Archer. Kým byla Alžběta II. pro Brity? A co všechno se změní za Karla III.?
Královské loučení. Velká Británie chystá obří státní pohřeb, kterým dá farewell své milované královně. Kdo všechno dorazí? Jaká platí bezpečnostní opatření?
Až zemřu, co bude s mým digitálním já? Zeptali jste se na to sami sebe někdy? Komu odkázat své sociální sítě? Komu dát hesla a přístup do kryptoměnových peněženek?
Městem na kole, nebo v autě? Má se zklidňovat doprava v centru Prahy? Je dopravní situace právem jedním z nejdůležitějších témat komunálních voleb v metropoli? Odpovídá dopravní expert Jan Sůra.
Konec jedné dlouhé éry. Zemřela královna Alžběta II. Spojenému království vládla 70 let. Teď na ni vzpomíná celý svět. Jak ovlivnila vývoj země a životy Britů?
300 tisíc korun - odškodnění za protiprávní sterilizace. Jenže ne pro všechny. Dosáhnou na něj jen ženy s lékařskou dokumentací o zákrocích. V čem je problém?
Zahraniční úřady zakazují školám služby od Googlu a Microsoftu. Proč? Kvůli obavám o soukromí dětí a odesílání citlivých informací do zámoří. Jak se k tomu staví Česko?
Blíží se soumrak liberální demokracie? Je možné žít napořád v míru? A jaká je teď politická atmosféra v Česku? Odpovídá uznávaný americký politolog Francis Fukuyama.
Legalizovat, nebo nelegalizovat marihuanu? Opět téma, o kterém se mluví. Změnu legislativy má vláda v programovém prohlášení, Piráti teď připravují novelu zákona.
Konec šéfa rozvědky Petra Mlejnka. Dal se očekávat? Na co ukazuje? Poškodí důvěra v Petra Mlejnka ministra vnitra Víta Rakušana? A kdo Mlejnka v čele rozvědky vystřídá?
Pracují v ní Ukrajinci, okupují ji Rusové. Záporožská jaderná elektrárna. Přes několikaměsíční ostřelování stále stojí, stále funguje. V jakém je ale stavu?
Jaké je to po desítkách let zjistit, že máte jiného biologického otce? A jaké to je přijít na to, že máte sestru? Ohrožují DNA testy anonymitu dárců pohlavních buněk?
Stále víc Čechů ustupuje od obřadů a své blízké zesnulé nechává jen zpopelnit. Je za tím jen současné zdražování, nebo se z nás vytrácí potřeba dát poslední sbohem?
Overturismus, turistický fastfood. Oblíbená města i přírodní oblasti trpí pod náporem turistů a stále častěji se snaží davy omezovat. Jak zlepšit ochranu území?
My versus takzvané primitivní kmeny. Možná se lišíme míň, než si myslíte. Všechny společnosti světa napříč prostorem i časem mají totiž 73 společných jevů, takzvaných kulturních univerzálií.
Balancujeme mezi offline a online životem. Stále častěji se v digitálním světě pohybují i malé děti. Jak je ochránit před nástrahami internetu, online her a sociálních sítí?
Hmyz. Živočišný druh klíčový pro život na zemi. Odborníci ale roky upozorňují na to, že pomalu vymírá. Co za to může? A jak dlouho by lidstvo přežilo, kdyby zmizel?
Vzácný historický objev. V Lidicích se letos našly dosud neznámé deníky. Patřily Emílii Rohlové, jedné z lidických žen. Adresovala je své pohřešované dceři Božence.
Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak?
Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Hostem Vinohradské 12 je profesor historie Igor Lukeš.
The New York Times: O tom, jak se dva muži vydali hluboko do Amazonie, aby se setkali se skupinami původních obyvatel, které hlídají prales. Pak zmizeli.
Der Spiegel přinesl rozhovor s předákem afghánského Tálibánu Anasem Hakkáním. Mluví v něm o vojenské síti, kterou řídí jeho rodina, a svém údajném zapojení do atentátů.
Příroda má na naši duši a zdraví blahodárný vliv. Věděli to už naši předkové. Teď ale vědci zjistili, že víc než zeleň naší psychice prospívá blízkost vody. Jak přesně?
Stovky až tisíce metrů pod mořskou hladinu je voda nebezpečně studená a málo okysličená. Přesto se někteří predátoři do těchto vod vydávají. Proč to dělají?
Češi v boji proti rakovině. Jak velkou zprávou je zahájení další fáze testování vyvíjeného léku? Zvyšuje se tím naděje na to, že se jednou skutečně dostane k lidem?
České Švýcarsko v plamenech. Jak velká katastrofa národní park postihla? Co rozhoduje o rychlosti šíření požáru? Jak oheň hasit? A jaká spoušť po něm na místě zbyde?
Roztěkanost, porucha pozornosti – ADHD. Nemáte ho taky? Dospělí se na něj lékařů ptají čím dál častěji, zjistila to reportérka serveru iRozhlas.cz Anna Košlerová.
Konečně. Česko bude mít po desítkách let čekání důstojné pietní místo obětí romského holokaustu. Proč jsme na demolici bývalého vepřína v Letech museli tak dlouho čekat?
Nové nadzvukové stíhačky, nová bojová vozidla pěchoty. Armáda modernizuje. Proč už nechce létat gripeny? A co dalšího by mělo ministerstvo obrany nakoupit?
Z hangáru zpátky na nebe. Masivní zájem o letní dovolené vyhnal do vzduchu odstavená superjumba, největší dopravní letadla světa. Jenže: na jak dlouho? A proč na letištích chybí lidé?
Covid na jaře, covid na podzim. A teď novinka - covid v létě. Stát kvůli tomu ode dneška spouští očkování už 4. dávkou. Proč epidemie znovu zrychluje? A máme to řešit?
Tak jasně a daleko do vesmíru ještě lidstvo nikdy nepohlédlo. Teď má tu možnost úplně každý. Dalekohled Jamese Webba totiž poslal na Zemi první fotografii vesmírných dálek.
Těžké dny pro Japonsko - loučí se s bývalým premiérem Šinzóem Abem. A Japoncům se i přes smutek dere na jazyk spousta otázek. Mezi nimi i ta, zda šlo jeho vraždě zabránit.
Svízel rodných čísel. Co všechno je z nich možné vyčíst? Čím a komu mohou ublížit? A jaký identifikátor má rodná čísla do budoucna nahradit? Odpovídá datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka.
Děkuji, odcházím. Britský premiér Johnson končí jako šéf Konzervativní strany. Jeho nástupce bude i novým předsedou vlády. Johnsonovo „goodbye“ tématem Vinohradské 12.
Úřad veřejného ochránce práv a veřejný právní problém. V čem vězí spor ombudsmana Křečka a jeho zástupkyně Šimůnkové? A mohla být zbavena svých pravomocí?
Zákaz nezákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. Jedno z hlavních témat českého předsednictví v Radě Evropské unie pokrývají Viktor Daněk a Zdeňka Trachtová.
Škola končí, po schodech se běží. Rozdává se vysvědčení a na něm dobré i špatné známky. Jsou tím nejlepším způsobem, jak hodnotit, co kdo umí a jak se kdo učí?
První lidé stíhání v korupční aféře Hlubuček a spol. začínají vypovídat. Chtějí se stát spolupracujícími obviněnými, líčí novinář týdeníku Respekt Jaroslav Spurný.
Kde se vzal nápad na převzetí klíčových elektráren v Česku? Proč chce vláda rozdělit polostátní firmu ČEZ? A jak to všechno pomůže lidem, kteří už teď nemají na elektřinu?
50 let a konec. Nejvyšší soud USA po půl století zrušil federální právo na potrat. Co všechno se teď změní? A co tahle zpráva vypovídá o Spojených státech 21. století?
Pauza pro Metrostav. Jak velkým trestem je pro firmu stopka na veřejné zakázky? Může ji úplně položit? A jak se vůbec Metrostav zapletl do korupce v kauze Davida Ratha?
Tropy v červnu. Teplotní rekordy padají ve světě i u nás. Co by měl stát dělat? Proč Česko podle soudu nedělá dost? A potřebujeme ministerstvo pro klima?
Začíná čas sklizně, pokračuje čas války. Svět bez ukrajinského obilí, Ukrajina bez západních zbraní. Dva zpravodajové – Jakub Szántó a Ľubomír Smatana.
Konec ministra Gazdíka, konec starostí Starostů? Je tohle změna politické kultury v Čechách? A jak kauza Hlubuček a spol. ovlivní přátelství Starostů s Piráty?
Pád Bitcoinu. Propad kryptoměn. Dal se očekávat? Kolik peněz vylétlo oknem a jakou roli v tom hrají býci a medvědi? Odpovídá Petr Lukáč, redaktor Hospodářských novin a autor podcastu Krypto Insider.
Český divák a streamovací služby. Třeba Netflix, HBO, Amazon. A teď nově i Disney. Blíží se konec televize, jak ji známe? A co kina? Zamýšlí se teoretik médií Martin Štoll.
Jsou trenéry, učiteli, vedoucími kroužků. Zneužívají děti. Opakovaně. A pak dál pořádají dětské tábory nebo zakládají dětské spolky. Jak to? A bude s tím stát něco dělat?
Evropa jako úkol - heslo českého předsednictví v Radě Evropské unie. Po 13 letech nás v červenci znovu čeká důležitá role. Jak ji zvládnout, a jak ji nepokazit?
Manželství pro všechny, nebo jen pro někoho? Proč se zrovna teď znovu hlasitě mluví o sňatcích stejnopohlavních párů? A proč jsou někteří pro a jiní proti?
Brusel píše Praze a ta Bruselu. V hlavní roli dotace a zase dotace. Obdržené, vrácené, i ty neprávem udělené. Nekonečný a zamotaný příběh střetu zájmů Andreje Babiše.
Plány, plány a zase jen plány. Česko a vysokorychlostní železnice. Proč se na rychlovlaky chodíme pouze dívat, když v Evropě už jimi desítky let jezdí?
Zabaveno komunisty, vráceno státem. Jak církve hospodaří na znovu nabyté půdě? Odpovídá datový novinář ČRo Jan Boček a odborník na životní prostředí Vojtěch Pelikán
Tálibán v Afghánistánu slíbil dodržování práv žen. Jaká je ale skutečnost? Podle novinářky Petry Procházkové z Deníku N omezují život Afghánek stále přísnější pravidla.
The story of capture and trial of Adolf Eichmann as told by a former Mossad operative Avram Avraham. This week, exactly 60 years ago, Eichmann was hanged in Israel.
Jedna z největších špionážních operací 20. stol. vyprávěná bývalým agentem Mosadu. Jak jsme unesli strůjce holokaustu. Speciální epizoda k 60. výročí popravy A. Eichmanna.
Nová fakta v kauze Vrbětice. Kriminalisté se zaměřili na zbrojařskou firmu Imex Group, která si ve Vrběticích pronajímala muniční sklady. Proč podezřívají jejího zaměstnance ze špionáže?
Jak dlouho spolu bude koalice SPOLU? Navždy, nebo jen do příštích voleb? A proč posiluje pouze ODS a její partneři v průzkumech balancují na hraně vstupu do sněmovny?
Heydricha viděla před atentátem jako jedna z posledních. Zahradnice Helena Vovsová. Pamětnice ze zámku, kde rodina zastupujícího říšského protektora žila.
Už zase se v Americe mluví o Donaldu Trumpovi. Tentokrát ve spojení s republikánskými primárkami. Koho se Trump rozhodl podpořit? Jaký má bývalý prezident vliv?
Nedostávají speciální víza ani pracovní povolení, nikdo jim nepomáhá. A to přesto, že prchají před válkou stejně jako miliony Ukrajinců. Političtí exulanti z Ruska.
Man Ray. Americký umělec, autor nejdražší fotky v historii. Čím oslnila, že za ni kupec nabídl skoro 300 milionů korun? Ví historik umění Jan Skřivánek.
Severoatlantické alianci přišly dvě nové přihlášky. Od Finska a Švédska. Jak významný milník v zajištění bezpečnosti Evropy by vstup obou skandinávských zemí do NATO znamenal?
Izraelští těžkooděnci, mlácení obušky a pohřeb palestinské novinářky televize Al Džazíra. Záběry, které obletěly svět. Co se děje v Jeruzalémě? A kdo novinářku zabil?
Drahé bydlení, drahý plyn, drahé jídlo. Drahé všechno. Co s tím? Probíráme s Kamilou Fialovou a Martinou Mysíkovou, ekonomkami ze Sociologického ústavu Akademie věd.
Kolektivní vina a svět sportu. Hokejové mistrovství nebo Wimbledon bez účasti ruských a běloruských sportovců. Téma pro komentátory Františka Kunu a Jaroslava Plašila.
Nový krotitel inflace - Aleš Michl. Bude dobrý guvernér ČNB? A jak chce zpomalit nejvyšší růst cen za 30 let? Odpovídá Luděk Vainert, komentátor Hospodářských novin.
Nerušit, ověřujeme. Český rozhlas v souvislosti s válkou na Ukrajině obnovil speciální projekt na vyvracení polopravd a překroucených faktů. Jmenuje se Ověřovna.
Bylo to chaboučké - hodnotí dlouho očekávaný projev Vladimira Putina ke Dni vítězství komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák. Zaznělo vůbec něco důležitého?
Začíná boj o Hrad. Proč někteří kandidáti už kandidaturu oznámili, a jiní zatím vyčkávají? Kdy spustí ostrou kampaň? Více v rozhovoru s politoložkou Lebedovou.
Robert Fico bude vyšetřovaný na svobodě, rozhodl slovenský parlament. Co bude s Ficem dál? A co jeho nevydání k vazebnímu stíhání vypovídá o politických poměrech v zemi?
Bezprecedentní únik informací o bezprecedentním rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Ten chystá návrh na zrušení práva na potrat. Odpovídá zpravodaj Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba.
Česko přichází o maturanty z matematiky. Didaktický test ve společné části zkoušky tento týden psalo jen 17 % maturantů. Máme to nějak řešit? Otázky pro učitele roku Marka Valáška.
Češi odhodili roušky a v plánu je konec pandemické pohotovosti. Kam zmizel covid-19? A co bude dál? Odpovídá viroložka Ruth Tachezy z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Teď jsem prostě voják se zbraní v ruce, popisuje z Donbasu režisér Oleh Sencov. Muž, který si v ruském vězení vysnil, že osvobodí rodný Krym. V maskáčích a na tanku s ukrajinskou vlajkou.
Kardinál Duka na blogu Aktuálně.cz řeší traumata znásilněných Ukrajinek. Zastává se ruských vojáků a sexuálnímu násilí nerozumí, soudí Adam Šindelář, dramaturg náboženských pořadů z Českého rozhlasu.
Kdo neplatí v rublech, nedostane plyn. Rusko začalo zavírat kohouty. Odstřihlo už Polsko a Bulharsko. Kdo bude další? Je to vyhrožování? Otázky na bývalou ekonomku Světové banky Janu Matesovou.
Na jednu stranu naděje, že už by se válečné hrůzy nemusely opakovat. Na druhou stranu nejistota, že by ještě něco přijít mohlo. Do Kyjeva a okolí, kde vládla smrt, se teď vrací život.
Superšpión, neústupný vlastenec. Muž, který rozhodl o atentátu na Heydricha. Brigádní generál František Moravec. Jeho ostatky se po půl století od úmrtí v USA vrací do Česka.
Ruská stopa v centru Prahy - investigativci Radiožurnálu zjistili, že Slovanský dům si pronajímá mimo jiné ruský oligarcha Michail Arustamov, napojený na blízké okolí Vladimíra Putina.
Fotbal, drogy, ženy. Nejdřív seriál, teď film. Vyšehrad - šokuje i baví. Zařadil se mezi nejnavštěvovanější české filmy za první dny v kinech. Co jeho úspěchu nahrává? Ví filmový kritik Pavel Sladký.
Německé balancování - ruský plyn, nebo větší pomoc Ukrajině? Kyjev už týdny žádá Západ o zbraně. Berlín teď slíbil, že zaplatí, co bude potřeba. Proč se spolkoví politici obávají odvážnějších kroků?
Bojuje se o Donbas, bojuje se o Mariupol. I tam měl Český rozhlas v minulých týdnech válečného zpravodaje - Martina Dorazína. Teď se na čas vrátil zpátky domů. Tady je jeho svědectví.
Na Mezinárodní vesmírnou stanici se dostala první soukromá výprava. Kam se ještě lidstvo podívá? Odpovědi hledá popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
Půl roku po pádu Bohemia Energy. Asi 4 000 jejích bývalých klientů jsou bez nového dodavatele. Přitom končí ochranná lhůta. Jaké je ponaučení? Ví Barbora Kladivová z ekonomické redakce ČRo.
Macron, nebo Le Penová. Francii čeká repete prezidentského klání. O jejich šancích mluvíme se zpravodaji Martinem Baluchou a Pavlem Novákem. Bude mít Francie svou první prezidentku v historii?
Utrpení, umírání, smrt. To vše nejenom vidí, ale také fotí Maxim Dondyuk. Ukrajinský dokumentární fotograf, který se se svým snímkem nedávno dostal na titulní stránku amerického magazínu Time.
Gabčík. Jeden z mužů, kteří provedli nejvýznamnější odbojový čin druhé světové války. Narodil se právě před 110 lety. Jaký byl? Vypráví Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu.
Až půl milionu ukrajinských uprchlíků najde podle ministerstva vnitra azyl v Česku. Velká část jsou děti. Jak je začlenit do společnosti? Odpovědi hledá analytik organizace PAQ Research Štěpán Kment.
Buča. Město mrtvých. Těla leží už týdny na ulicích. Některá mají svázané ruce a jiné jsou zohavené. Bude za to někdo potrestán? A jak se vůbec vyšetřují válečné zločiny?
Ruská ekonomika zažívá kvůli invazi na Ukrajinu nelehké časy. Rubl ale po propadu už posiloval a Moskva žádá, aby jím Evropa začala platit za plyn. Mluvíme s Vilémem Semerákem z Univerzity Karlovy.
Milost pro muže, který zmanipuloval stamilionovou státní zakázku. Skartace tajných dokumentů – prý omylem. Co se to na Hradě rok před koncem mandátu Miloše Zemana děje?
Negativní, lživé a hanlivé. A některé přímo nenávistné, xenofobní a rasistické. Komentáře na sociálních sítích v souvislosti s válkou na Ukrajině. Řeší je policie? A co považuje za trestný čin?
Serhij Žadan je ukrajinský rocker a spisovatel nominovaný na Nobelovu cenu. V posledních dnech dobrovolně pomáhá bránit svou zem před ruskými okupanty. Pro Vinohradskou 12 nahrál audiodeník.
Konec vlakového spojení Helsinky-Petrohrad, konec migrace Rusů do Finska? Vztah skandinávské země se svým velkým sousedem je dlouhodobě komplikovaný. A teď ho výrazně zhoršila válka na Ukrajině.
Písničkář Jaromír Nohavica si před lety potřásl rukou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. A teď se na něj obrací a spílá mu kvůli válce na Ukrajině. Puškinovu medaili ale vracet nechce.
První ministryně zahraničí USA. Rodačka z pražského Smíchova. Madeleine Albrightová. Velká osobnost mezinárodní diplomacie, na kterou vzpomíná bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.
Ukrajinských uprchlíků, především žen s dětmi, přišlo do Česka od začátku ruské invaze už na čtvrt milionu. Tři z nich vyprávějí o tom, jak se sem dostaly, co tu dělají a koho musely nechat doma.
Už 10 let žije mladá Ruska v Česku, o svém názoru na invazi na Ukrajinu chce mluvit ale jenom anonymně. Bojí se o rodinu doma, ale vlastně i o sebe. Její příběh vypráví reportérka Lucie Korcová
Největší, nejdražší, jaderný. A taky dlouho očekávaný. Zdeňka Trachtová mluvila se všemi vážnými zájemci. A vysvětluje, proč česká sázka na jádro nemůže skončit jen u jednoho nového bloku.
Osobní gesta jsou často tím, co se zapíše do dějin, hodnotí návštěvu tří evropských premiérů v Kyjevě analytik Českého rozhlasu Filip Nerad. Podle něho to může být inspirací, jak podpořit Ukrajinu.
People in besieged Mariupol drink rainwater and bury their neighbors in the gardens. There is a humanitarian crisis and we can´t help, says MSF's emergency coordinator Alex Wade.
Lidé v obleženém Mariupolu pijí dešťovou vodu a pochovávají sousedy na zahradách. Před očima se nám odehrává humanitární katastrofa, říká Alex Wade z Lékařů bez hranic.
Ceny nafty a benzinu překonávají rekordy. O důvodech i o tom, jestli je dobrý nápad snažit se je ovlivnit změnou zákonů nebo dotacemi, mluví ekonom Aleš Rod z Centra ekonomických a tržních analýz.
15 let vězení pro každého, kdo nebude informovat podle not kremelské propagandy. Tvrdá rána pro novináře v Rusku. Český rozhlas kvůli tomu stáhl z Moskvy svou zpravodajku.
Co vedlo ruského prezidenta k útoku na Ukrajinu? Co se mu honí hlavou? A ví to vůbec někdo? Odpovědi hledá Libor Dvořák, komentátor Českého rozhlasu, odborník na Rusko a postsovětský prostor.
Válka na Ukrajině se přelévá na internet. Jak silná je ruská státní propaganda? A můžeme ji úplně vypnout? To ví šéfredaktor serveru Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus David Slížek.
Kyjev se už řadu dní srdnatě brání a jeho strážci jsou odhodláni vytrvat do posledního muže. O životě v obléhaném městě vypráví přímo z místa Vojtěch Boháč, šéfredaktor Voxpot.cz a spolupracovník ČRo.
Ženy a děti, vyčerpané a promrzlé. Utíkají ze svých domovů před ruskými tanky. Na hraničních přechodech s Evropskou unií s nimi mluvili zvláštní zpravodajové Ľubomír Smatana a Pavel Novák.
Dva roky od prvních potvrzených případů nákazy novým koronavirem česká vláda dál rozvolňuje. Proč ale odborníci varují, že rizika covidu nejsou za námi? A v jaké fázi pandemie se vlastně nacházíme?
Divácky úspěšný televizní seriál Devadesátky rozproudil debatu. Jak moc se do naší reflexe první porevoluční dekády promítá nostalgie? A odkdy se vůbec dá hovořit o objektivním hodnocení dějin?
Jak to aktuálně vypadá v klíčovém východoukrajinském přístavu Mariupol v Doněcké oblasti? Jak bezprostřední ohrožení vnímají místní obyvatelé? A mají šanci město za pomoci armády ubránit?
Po uznání separatistických území na východě Ukrajiny znějí ze světa varování, že Rusko plánuje na Ukrajinu otevřený útok. Jak vypadá situace na ruské straně hranic, nedaleko epicentra napětí?
Reportéři Radiožurnálu zjistili, kam putovaly peníze v podezřelém kontraktu Fotbalové asociace na dezinfekci stadionů. Jak FAČR pozadí zakázky vysvětluje? A kdo všechno se na ní podílel?
Novela pandemického zákona, která na druhý pokus v pátek prošla Poslaneckou sněmovnou, odhalila limity demokratické debaty v parlamentu. Proč právě tato novela vzbudila tak velké spory?
Napětí mezi Západem a Ruskem kvůli Ukrajině trvá. Jak se vyznat v protichůdných tvrzeních ohledně stahování ruských jednotek od hranic Ukrajiny i možnosti „bezprostředního“ útoku?
Konec olympijských nadějí mužského hokejového týmu rozpoutal debatu o stavu českého ledního hokeje. Co vedlo k nejhoršímu výsledku v historii? A vrátí se vůbec český tým někdy na špici?
Mezi západem a Ruskem pokračuje slovní válka o osud Ukrajiny. Jak to na východě země teď vypadá? Jakou strategii by v konfliktu zvolila ukrajinská armáda? A měla by proti té ruské šanci?
Kardinál Dominik Duka čelí kritice ze strany části katolických věřících kvůli své reakci na obvinění bývalého papeže Benedikta XVI., že v minulosti kryl případy sexuálního obtěžování.
Sílící skandál spojený se špehovacím softwarem Pegasus v Izraeli vzbuzuje pochyby a kritiku veřejnosti. Může kauza ovlivnit důvěru lidí a také vyšetřování korupční aféry expremiéra Netanjahua?
Necelý rok před volbou nového prezidenta se hlásí první oficiální kandidáti. O dalších jménech se spekuluje. Co od nového prezidenta očekáváme? A v jakém stavu úřad předá současná hlava státu?
Kyjev se v posledních dnech stal centrem mezinárodní politiky. Ani intenzivní diplomacie ale zatím nepřinesla průlom v napětí s Ruskem. Jak situaci vnímají Ukrajinci? A je na obzoru nějaké řešení?
Dohodu s Polskem o dole Turów kritizují aktivisté i někteří zástupci dotčených obcí. Ministři a premiér ji vydávají za úspěch. Jaké argumenty padají? A dá se tu vůbec mluvit o vítězích a poražených?
USA se chystají na nedělní Superbowl, a to ve chvíli, kdy ohlásil konec kariéry legendární hráč amerického fotbalu Tom Brady, podle některých komentátorů nejlepší sportovec všech dob.
Česko míří k rozvolnění pandemických opatření. Od středy končí povinnost prokazovat se ve službách certifikátem o očkování, prodělané nemoci nebo testu. Je na uvolnění opatření správný čas?
Ještě dva týdny je možné podávat námitky k vytvoření památkových zón v Brně. Mají poskytnout ochranu ohroženým architektonicky cenným stavbám. Pomůže opatření zachovat kulturní dědictví?
Peking se chystá na zahájení zimních olympijských her. Proběhnou v časech pandemie, ale také ve stínu otázky dodržování lidských práv v Číně. Jak důležitá je olympiáda pro komunistický režim?
Alena Schillerová z hnutí ANO odmítá podezření, že stát platil za její osobní prezentaci. Co se na resortu financí odehrálo? A jak to vše zapadá do politického stylu bývalé ministryně?
Prezidentská kancelář odráží kritiku kvůli skartování tajné zprávy o Vrběticích. Jak Hrad situaci vysvětluje? Mohl mít k utajovanému dokumentu přístup někdo bez prověrky?
Policie prověřuje, zda se spolupracovník firmy Imex Group, která si pronajímala sklad ve Vrběticích, sešel před výbuchy s ruskou vojenskou rozvědkou GRU. Co je známo o roli Nikolaje Šapošnikova?
Pátrání po osudech Čechoslováků vězněných v Sovětském svazu přivedlo historika na stopu nepotrestané vraždy neozbrojených židovských odbojářů na Slovensku v roce 1944. Jaký byl příběh Michala Krecula?
V kauze muže omilostněného prezidentem republiky ze zdravotních důvodů sílí pochybnosti o jeho skutečném stavu. Nová zjištění v případu podnikatele Pavla Podroužka popisují reportéři Českého rozhlasu.
K vládnímu projednání míří návrh smlouvy mezi Českem a Polskem o hnědouhelném dole Turów. Smlouva by měla ukončit letitý spor o těžbu poblíž českých hranic. Jsou obě strany ochotné se dohodnout?
Po téměř 11 letech dospěl spor Evy Michalákové s norskými úřady o odebrání synů až k rozsudku Evropského soudu pro lidská práva. Co příběh rodiny ukázal o českém přístupu k ochraně dětí?
Úmrtí zpěvačky Hany Horké podnítilo diskusi o důsledcích šíření dezinformací v médiích a na sociálních sítích. Co u lidí vyvolává nedůvěru k informacím založeným na faktech? A jak se trendu bránit?
Britský premiér Boris Johnson hasí nejvážnější kauzu za dobu svého působení v čele vlády. Přinesou večírky v jeho sídle z doby koronavirových uzávěr konec politika, jehož dráhu lemují kontroverze?
Od února v Rakousku bude platit povinnost očkovat se proti koronaviru. Jak tvrdě bude stát vymáhat avizované pokuty? A budou Rakousko následovat i ostatní země Evropy?
V Česku padl vůbec poprvé zatím nepravomocný verdikt v otázce dezinformací spojených s covidem. Co všechno o pozadí příběhu víme? A jaký dopad lživé informace ve veřejném prostoru mohly mít?
Černá komedie K zemi hleď! (Don't Look Up) má namířeno k tomu stát se vůbec nejúspěšnějším filmem streamovací platformy Netflix. Proč uvedení filmu provázejí tak rozporné reakce?
Spor srbského tenisty Novaka Djokoviće s australskými úřady rozděluje mínění světových tenisových špiček i veřejnosti. Jaké argumenty zaznívají v samotné Austrálii?
Bývalý středočeský hejtman David Rath je znovu na svobodě. Jak důležitým mezníkem jeho podmíněné propuštění z vězení je? A jaký dopad měly jeho korupční kauzy na českou politiku?
Blíží se konec Milostivého léta, tedy doby, do které lidé v exekucích mohou výhodně splatit své dluhy. Proč se do akce nedaří zapojit více dlužníků? A jak se k milostivému létu staví exekutoři?
Teleskop Jamese Webba zdolal klíčovou překážku na cestě k plnému provozu - po nedávném startu nyní ve vesmíru dokončil choulostivou fázi rozvinutí svých součástí. Proč si od něj vědci tolik slibují?
Kazachstánem otřásla nejsilnější vlna občanské nespokojenosti za poslední desítky let. Co krizi s desítkami mrtvých a tisíci zadržených lidí způsobilo? A kam události mohou dál směřovat?
Varianta omikron se rychle šíří po světě. Nejpozději příští týden převládne podle vědců i v Česku. Co nového o působení omikronu v těle víme? Jak nakažlivý je? A jak vážné důsledky má onemocnění?
Reportér Radiožurnálu zjistil, že na některých klinikách estetické medicíny působí v roli lékařů lidé bez medicínského vzdělání. Případů mohou být až desítky.
Nový rok oživil debatu o přípravách Česka na nejvýznamnější diplomatickou akci za poslední dobu: v červenci se Praha ujme předsednictví EU. Odrazí se na jeho podobě nástup nové vlády?
Jakým tlakům bude muset v roce 2022 čelit vláda premiéra Petra Fialy? Jaké výzvy považuje šéf kabinetu za nejvážnější? A jak jim hodlá čelit? Hostem Vinohradské 12 je komentátor Petr Hartman.
V jakém stavu je demokracie po dvou bezprecedentních pandemických letech? Jak moc na globální krizi vydělávají populisté? Hostem Vinohradské 12 je politoložka Petra Guasti z FSV UK.
Česko má za sebou druhý rok života v pandemii, ale nejen to. Obměnila se vláda, jihem Moravy se prohnalo tornádo, byli jsme svědky řady povzbudivých příběhů lidské soudržnosti. Jak končící rok zněl?
Ve Vinohradské 12 se ohlížíme za hlavními tématy roku 2021. Svědectví dvou Afghánců, kteří se s námi spojili během vyhrocených srpnových dnů, připomínají dramatické dopady stažení koaličních vojsk.
Ve Vinohradské 12 se ohlížíme za nejdůležitějšími tématy roku 2021. Po šestnácti letech opustila vrcholnou politiku německá politička Angela Merkelová. Jak změnila Německo? A v čem byla unikátní?
Ve Vinohradské 12 se ohlížíme za nejdůležitějšími tématy roku 2021. Vojenské manévry Ruska u hranic s Ukrajinou oživily obavy z možné invaze. V jakých podmínkách žijí lidé na východě Ukrajiny?
Cultural ecologist and geophilosopher David Abram is contemplating the pivotal moment in which humankind finds itself as it tackles the climate crisis.
Ve sváteční epizodě Vinohradské 12 se ohlížíme za uplynulým rokem. Jaký byl očima studentky, dobrovolnice a seniora? Co nám pandemie vzala a co nás naučila?
Vinohradská 12 přináší výběr dobrých a inspirujících zpráv roku 2021. Jak se daří čápovi s protézou z 3D tiskárny? Může covid plnit chlapecké sny o práci na dráze?
Hromadění ruských vojsk a techniky na hranici s Ukrajinou vyvolává rostoucí obavy z hrozby vojenské akce. Proč se situace vyhrocuje právě teď? A kdo a jak ji může zklidnit?
Zatímco v zahraničí začínají některé vlády bít na poplach kvůli omikronu, česká vláda stále vyčkává, co přinesou příští dny a týdny. Co z toho pro nás před nadcházejícími svátky vyplývá?
Jak se změnila česká společnost za téměř dva roky pandemie covidu-19? A jak efektivně čelit negativním projevům, jako je agresivita či nedostatek empatie?
Debata o očkování či protiepidemických opatřeních štěpí letitá přátelství a dokonce i rodiny. Nabízíme tři příběhy lidí, kterým pandemie narušila přátelství a zpřetrhala vazby s nejbližšími.
Nakolik se bude lišit unijní politika kabinetu Petra Fialy z ODS od směru vlády předsedy hnutí ANO Andreje Babiše? A jaký pohled na Evropu v ní převládne?
Očkování proti covidu-19 je terčem rostoucího množství dezinformací, a to hlavně na sociálních sítích. Jaká je motivace jejich pisatelů? A jak se na šíření nepravdivých informací dívá zákon?
Stovky polských žen cestují podle nevládních organizací do Česka za umělým přerušením těhotenství. Co všechno musí splnit, aby tu potrat mohly podstoupit? A jak důležitou destinací Česko je?
Osm z deseti obyvatel Libanonu podle OSN bojuje s chudobou. Hluboká krize rozkládá veřejný sektor a vyhání ze země tisíce lidí. Na místě natáčel zpravodaj Radiožurnálu Štěpán Macháček.
Po víc než třech letech definitivně skončil případ Černošic a možného střetu zájmů premiéra v demisi Andreje Babiše. Znamená konec kauzy definitivní tečku za debatou o konfliktu zájmů?
Jméno Jana Lipavského z Pirátské strany zůstane na seznamu členů budoucí vlády. Kdo nakonec ustoupí - premiér, nebo prezident? A začne vláda fungovat do Vánoc?
Reportéři Radiožurnálu zmapovali činnost dvou nadací, které žádají lidi o pomoc dětem v Africe. Kam finance skutečně putují, ale není jasné. Jak to organizace vysvětlují? A jsou takové případy běžné?
Proč odcházející vláda změnila názor a zavádí od příštího března povinné očkování proti covidu pro lidi nad šedesát a vybrané profesní skupiny? A co s tím udělá kabinet Petra Fialy?
Miroslav Zikmund patří k legendám českého veřejného života, na jejichž osud dopadly historické zvraty 20. století. Jaký byl jako cestovatel a jako člověk? Čím si vysloužil obdiv a respekt tolika lidí?
Francouzská justice odsoudila tři Čechy za napadení thajské opoziční aktivistky v roce 2019. Podle thajské opozice existuje podezření, že trojice mohla být najatá k zastrašení oponentů thajské vlády.
Nominace bankéře Jozefa Síkely na post ministra průmyslu a obchodu vyvolává otazníky ohledně chybějící politické zkušenosti. S čím do nové vlády přichází?
Rostoucí počet zemí hlásí případy onemocnění nově zjištěnou variantou koronaviru. Co všechno o variantě omikron zatím víme? Jak nebezpečná může být? A jak může změnit boj proti pandemii?
Až třetina pacientů, která prodělala covid, hlásí dlouhodobé následky. Kam nás v poznání dopadů onemocnění posouvají nejnovější data lékařů královéhradecké fakultní nemocnice a dalších pracovišť?
Moskevský soud bude v pondělí projednávat další žalobu proti prominentní lidskoprávní organizaci Memorial. Proč se úřady snaží hnutí zlikvidovat? A co proces prozrazuje o povaze ruské státní moci?
Shodne se nastupující Fialův tým s dosluhujícím Babišovým kabinetem ohledně řešení pandemické krize? A může situaci zkomplikovat dvoutýdenní lhůta na schůzky prezidenta s kandidáty na ministry?
Osud tenistky Pcheng Šuaj, bývalé světové jedničky ve čtyřhře, dál obestírá nejistota. Jak se k jejímu zmizení staví Ženská tenisová asociace? A povede kauza až k bojkotu zimní olympiády?
Psychiatrická péče v Česku čelí podle ministerstva zdravotnictví, ombudsmana i lékařů systémovým problémům, včetně ponižování pacientů a používání silových metod. Změní poměry nastartovaná reforma?
Rakouská vláda hájí rozhodnutí o zavedení plošného povinného očkování proti koronaviru. Země zároveň jako první v současné vlně zavedla 20-denní lockdown. Jak situaci vnímá rakouská veřejnost?
Vláda zpřísňuje opatření ve snaze zbrzdit šíření koronaviru, který znovu začíná zahlcovat nemocnice. S jakými pocity v nich končí očkovaní i neočkovaní pacienti? A jak situaci vidí zdravotníci?
Kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) hájí výběr ministrů do budoucí koaliční vlády. Prezident Miloš Zeman s jedním jménem nesouhlasí. Co se bude dít dál? Protáhne nesouhlas jmenování kabinetu?
Jarmila Stibicová, Jiří Lukšíček, František Vaczula a Lívia Herzová jsou letošními laureáty Cen Paměti národa. Ve Vinohradské 12 připomínáme jejich životní příběhy.
Vinohradská 12 v anglickém originále: Uyghur rights advocate Rushan Abbas, director of US based Campaign for Uyghurs, on frustration over the lack of international action over China's alleged abuses.
Více než tři miliony Ujgurů drží čínská vláda podle lidskoprávních organizací v koncentračních táborech. Jak represe v provincii Sin-ťiang vypadají? Jak se ke kritice staví čínská vláda?
Konec energetické společnosti Bohemia Energy poškodil řadu českých domácností i firem. Dělá stát pro lidi v energetické nouzi dost? A kdo všechno v regulaci trhu selhal?
Ve skotském Glasgow spěje po dvou týdnech intenzivního jednání do finále klimatická konference COP26. Dohodne se skoro 200 zemí na řešení, které by zabránilo katastrofě způsobené oteplováním planety?
Na polsko-běloruské hranici sílí uprchlické drama. Tisíce běženců zůstávají bez pomoci zdravotníků a humanitárních pracovníků v pohraničním pásmu. Jak to vypadá na polské straně?
Policie se zabývá svědectvími žen, které v uplynulých dnech informovaly o údajném sexuálním obtěžování ze strany známého psychiatra Jana Cimického. Co všechno zatím výpovědi žen odhalily?
Podpis koaliční smlouvy a první zasedání nově zvolených poslanců přiblížily Česko směrem k „běžnému“ politickému provozu. Jsou všechny důležité otazníky vyřešeny? A kdy začne příští kabinet vládnout?
Praha||Barbora Sochorová, Kateřina Pospíšilová, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Reportéři Českého rozhlasu objevili další nesrovnalosti v majetkových záležitostech premiéra Andreje Babiše. Kolik ho stály akcie Agrofertu? Kde na jejich nákup vzal kapitál? A co na to odborníci?
Dosluhující vláda kvůli sílící epidemii plánuje další zpřísnění proticovidových opatření, na celkovou uzávěru společnosti se ale nechystá. Kam současná strategie Česko v příštích týdnech povede?
Správa pražských hřbitovů vypověděla pravoslavné církvi smlouvu o užívání krypty na Olšanských hřbitovech. Tvrdí, že ji poškozovala. Církev považuje rozhodnutí za politické. Co spor vyvolalo?
Národní centrála proti organizovanému zločinu se začala zabývat okolnostmi zářijového udělení prezidentské milosti. Získal ji podnikatel, který měl být vážně nemocný, přesto ale čile podniká.
O šancích na úspěch dlouho očekávané klimatické konference OSN ve Skotsku se začalo pochybovat ještě dříve, než o víkendu odstartovala. Proč lidé nedělají maximum možného pro to, aby planeta přežila?
Facebook čelí sílící kritice kvůli přístupu k dezinformacím nebo omezení nenávistných projevů na síti. K čemu zveřejnění tzv. Facebook Papers povede? Zesílí volání po regulaci vlivné sociální sítě?
Více než rok od vzedmutí vlny protestů proti poměrům v Bělorusku se zdá, že režim dokázal domácí odpor potlačit. Co se teď v zemi odehrává? A jak vlna demonstrací a represí změnila lidem životy?
Pandemická situace v Česku se zhoršuje. Otázkám kolem koronavirové strategie čelí vláda i opoziční koalice, která se domlouvá na podobě budoucího kabinetu. Co bude dělat jinak, než ten dosluhující?
Lídr ČSSD Jan Hamáček po volebním debaklu v pondělí rezignoval. Od soboty má nové vedení i KSČM. Jaká budoucnost obě strany čeká? Chystá se česká levice na restart nebo míří k bezvýznamnosti?
V USA se stupňuje právní bitva o texaský zákon zakazující většinu potratů, včetně přerušení těhotenství z incestu či znásilnění. Kam až spor může dojít? A co vypovídá o Americe v post-trumpovské éře?
Kancelář prezidenta republiky zveřejnila krátké video s prezidentem Zemanem na lůžku v nemocnici, i tak ale v komunikaci Hradu zůstává řada bílých míst. Některá z nich se pokoušíme zaplnit.
Vláda kvůli zrychlující epidemii covidu zpřísňuje protiepidemická opatření. Pomůžou šíření koronaviru zbrzdit? Co nás v příštích týdnech čeká? A jaké plány má formující se vláda Spolu a PirSTAN?
Počínáním prezidentova okolí v době nemoci Miloše Zemana se zabývá policie i Bezpečnostní informační služba. Senátoři mezitím podpořili aktivaci článku 66 Ústavy. Jak se v nastalé situaci zorientovat?
Jihokorejská show oslovuje pár týdnů po premiéře diváky po celém světě. Streamovací službě Netflix přináší stovky milionů dolarů a láme žebříčky sledovanosti. Čím globální publikum tak uchvátila?
Alternativní dodavatel energií Bohemia Energy ukončil činnost. Nejen tato firma doplatila na rychle rostoucí ceny na burzách. Co teď čeká její klienty? A jak se bude dál vyvíjet cena energií?
Nakažených koronavirem přibývá, vláda chce zkrátit platnost testů na covid a motivovat lidi k očkování. Volí stát adekvátní přístup, jak se sílící epidemií naložit?
Parlamentní strany začínají debatovat o tom, kdo obsadí klíčové funkce v nově zvolené Poslanecké sněmovně. Jaká jména se zatím objevují a proč bude předsednický post tak zásadní?
Rakousko se potýká se skandálem, do něhož byli zapojeni politici, média i experti na veřejné mínění. Aféra už stála křeslo premiéra Sebastiana Kurze. Jakou dohru může mít?
Co všechno má veřejnost mít právo znát o zdravotním stavu prezidenta? A jak vážnou komplikací je hospitalizace Miloše Zemana z hlediska povolebních jednání?
Česko hledá po volbách cestu k nové vládě. Dvojice opozičních koalic získala relativně bezpečnou většinu, zbraně ale neskládá ani dosavadní premiér Andrej Babiš (ANO). S jakými kartami se teď hraje?
O rozložení sil ve sněmovně bude jasněji až v sobotu, už teď je ale ve vzduchu debata o povolebním vývoji. Klíčová role v něm bude patřit prezidentu Miloši Zemanovi. Co všechno ho čeká?
Premiér Andrej Babiš (ANO) i přes sílící kritiku odmítá, že by se transakcemi v daňových rájích dopustil přestupku. Je prý obětí účelové kampaně. Jak načasování investigace vysvětlují sami novináři?
Premiér Andrej Babiš (ANO) musí jen krátce před sněmovními volbami vyvracet podezření, že způsobem nákupu nemovitostí ve Francii obešel české zákony. Daří se Babišovi kauzu vysvětlovat?
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) žádá omluvu Skotské fotbalové asociace kvůli přestřelce s českými fanoušky. Proč kauza Kamara a Kúdela nemá konce? A má český fotbal problémy s rasismem?
Čtvrtinu voličů v letošních sněmovních volbách budou tvořit senioři. Vinohradská 12 za nimi vyrazila do Ledče nad Sázavou. Co si o politické situaci myslí a jaká témata považují za klíčová?
Vláda Borise Johnsona tvrdí, že zásobovací krize v Británii se zlepšuje. Podle opozice ale pro vyřešení nedělá dost. Kdo je za kolaps dodavatelských řetězců zodpovědný? Může za něj odchod z EU?
Část obětí nedobrovolných sterilizací nebude mít nárok na odškodnění, které v létě odsouhlasil český parlament. Jaké možnosti nápravy teď tyto ženy mají? A proč debata o odškodnění trvala tolik let?
Německo stojí na prahu změny, ke kancléřskému postu míří 63letý sociální demokrat Olaf Scholz. Kam politik, dříve přezdívaný “Scholzomat”, zemi povede? Jaká politická zkušenost ho formovala?
Možnost poprvé v životě hlasovat v parlamentních volbách díky dosažení patřičného věku se i letos týká stovek tisíc mladých lidí. Vinohradská 12 za nimi vyrazila do západočeského Kynšperka nad Ohří.
Způsob, jakým Hrad informoval o prezidentově hospitalizaci, vzbudil nové otázky. Dozvídá se veřejnost o stavu prezidenta skutečně dost? Proč by měla mít právo znát jeho kondici do detailů?
Kancléřka Angela Merkelová odchází s nedělními volbami do Spolkového sněmu z vrcholné politiky. Kam Německo posunula a jak velký zlom bude změna pro zemi znamenat?
V Rusku se množí obvinění úřadů z podvodů a manipulací při víkendových parlamentních volbách. Kreml kritiku odmítá. Co volby prozradily o síle mocenské vertikály, kterou vystavěl Vladimir Putin?
Jak se dezinformace dostávají do veřejného prostoru a kdo je do něj posílá? A jaký dopad může mít podobný obsah před parlamentními volbami? Redaktor iROZHLAS.cz mapuje příběh dezinformačního videa.
V rámci předvolebního dílu vyrazil tým Vinohradské 12 natáčet do krušnohorských Vejprt. Města, které má dlouhodobě nízkou volební účast. Proč tam lidé k volbám nechodí? A co je naopak motivuje volit?
Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá kritiku kvůli brožuře o onkologické prevenci, v jejímž závěru se objevila jeho fotka. Jedná se o nefér politickou kampaň? Jak se k věci staví jednotliví aktéři?
Vláda potvrdila, že Česko dál bude střídat letní a zimní čas jako dosud. Proč se země Evropské unie nedokázaly shodnout na slibovaném jednotném čase? Odpovídá socioložka Dana Hamplová.
Ruský občan Alexandr Franchetti čeká v předběžné vazbě na rozhodnutí o tom, jestli ho Česko vydá Ukrajině kvůli podezření z podílu na anexi Krymu. Jak se to může odrazit na česko-ruských vztazích?
Má Česko důvod k obavám ze zrychlující se epidemie covidu? Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch tvrdí, že ne. Odborníci ale nabádají k obezřetnosti. Jak je Česko na další vlnu připraveno?
Reportérka Monika Tódová přinesla ve slovenském Denníku N svědectví bývalých aktérů korupční sítě, která prorůstala slovenským státem. Jak systém vlivných lidí chráněných před zákonem fungoval
Kdo jsou „političtí turisté“ na kandidátkách letošních voleb? Která politická uskupení z přesunů politiků do jiných „stájí” nejvíc těží a kdo se nejvíc potýká s odlivem vlastních členů?
Středoamerický Salvador zavádí jako vůbec první země na světě kryptoměnu bitcoin coby oficiální platidlo. Většina obyvatel s krokem nesouhlasí, proti je i Světová banka. Jaká rizika může opatření mít?
Vyrovnaný státní rozpočet, zavedení důchodové reformy, posílení investic i dobudování klíčové dopravní infrastruktury. Jaké sliby se dosluhující vládě ANO a ČSSD podařilo splnit, a jaké naopak ne?
Česká inspekce životního prostředí prověřuje pokus vědce, který experimentem se solí zpochybnil oficiální verzi o otravě Bečvy. Proč i rok po havárii zůstávají klíčové otázky nezodpovězené?
Inventura vládních slibů v oblasti evropské politiky. Co se podařilo splnit, a co naopak ne? Jak dopadly kroky vlády v oblasti migrace, daňových podvodů nebo větší viditelnosti na evropské půdě?
E-mailové schránky vládního hnutí ANO provozuje holding Agrofert, zjistili reportéři Radiožurnálu a iROZHLAS.cz. Premiér odmítá, že jde o propojení politiky a byznysu. Co o kauze víme?
Jaké příběhy sportovce na stupně vítězů dovedly?Nakolik jim zkomplikovala přípravu na hry pandemie covidu? A jak náročné překážky hendikepovaní sportovci ve vrcholovém sportu musejí překonávat?
Stát nevýhodně přišel o rybník na Rakovnicku, který bude potřebovat k opatřením proti suchu. Za desítky milionů ho bude muset vykoupit zpět. Kde úřady pochybily?
Ve Vinohradské 12 přinášíme svědectví dvou Afghánců, jedné ženy a jednoho muže, kteří spolupracovali se zahraničními organizacemi a mají důvod se bát o svůj život i osudy svých nejbližších.