„Máme za sebou bezprecedentní rok. Vláda zaspala, nechala utrhnout energie ze řetězu. A teď tady máme daňový balíček 2.0,“ uvedla pro Radiožurnál místopředsedkyně hnutí a poslankyně Alena Schillerová.
Z vyjádření předsedů nejsilnějších senátorských klubů vyplývá, že vládní konsolidační balíček má šanci na schválení. Jen členové klubů TOP 09, ODS a KDU-ČSL mají dost hlasů na to, aby ho podpořili.
„Od samého počátku jsem velký odpůrce obstrukcí. Tvrdím, že klíčová je efektivita, a ta se podle mě úplně vytratila,“ popsal nezařazený poslanec Ivo Vondrák v rozhovoru.
Sněmovna v pátek po poledni schválila takzvaný konsolidační balíček, který má podle vlády přispět ke snižování rozpočtových schodků. Pro hlasovalo 108 poslanců, proti 86 zákonodárců.
Mimořádná schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy (ODS) se má podle dohody vedení Sněmovny konat v úterý 17. října. Pokusu o svržení kabinetu bude Fialova vláda čelit potřetí.
„Hnutí ANO čekalo na nějakou záminku pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Výrok o tom, že jsem volal řediteli České televize, abych ovlivnil vysílání, je čistokrevná lež,“ řekl ministr Radiožurnálu.
Druhé čtení trvalo zhruba 17 hodin a provázela ho kritika ze strany opozice. Vládě má umožnit v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 97 miliard korun a do roku 2025 celkem o 150 miliard korun.
Předlohu měnící na šedesát zákonů čeká v dolní komoře druhé čtení. V něm mohou zákonodárci podávat pozměňovací návrhy. Opozice jich chce uplatnit desítky, některé jsou ve sněmovním systému už nyní.
Opoziční strany se chystají předložit řadu pozměňovacích návrhů, k většině opatření mají totiž výhrady. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nevyloučil, že některým z návrhů opozice koalice vyhoví.
Hodiny debat o programu, neprojednaná třetí čtení a opoziční obstrukce. I tak vypadá jednání české Sněmovny. Vyřešit by to mohly změny jednacího řádu, ty jsou ale zatím v nedohlednu.
Největší obavy z negativních dopadů vnímají obecně mladší respondenti či lidé z nejmenších obcí. Z pohledu volebních preferencí souhlasí zejména ti, kteří volili SPD (87 %) a Andreje Babiše (81 %).
Od prvního července se vlaky po několika letech vrátí do původní trasy, cesta z Prahy do Brna ale potrvá o několik minut déle než před miliardovou rekonstrukcí a výlukou.
„Je to ministr, který nemluvil ve sněmovně, neargumentoval, nic nedělal, neřešil žádné problémy v zemědělství, takže jako by tam nebyl,“ vysvětlil Radim Fiala (SPD).