Březina, Diviš, Janeček i Zítko. Neúspěšní kandidáti na prezidenta se chtějí odvolat ke správnímu soudu

Hned 12 uchazečů o Pražský hrad odmítlo ministerstvo vnitra s tím, že nesplnili zákonné podmínky. Především pak nedodali dostatečný počet podpisů. Karel Diviš, Tomáš Březina a Karel Janeček odevzdali více než 50 tisíc občanských podpisů, nakonec však kvůli vysoké chybovosti na požadovanou hranici nedosáhli. Všichni tři už avizovali, že se obrátí na Nejvyšší správní soud. Stejně bude postupovat i Pavel Zítko, který odevzdal na 15 tisíc podpisů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí, podzim, Pražský hrad, ilustrační foto

O tom, kdo usedne na Pražské hradě, se rozhodne 27. a 28. ledna 2023 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prvotní kontrolou ministerstva vnitra neprošlo hned 12 uchazečů o Pražský hrad, protože nesplnili zákonné podmínky pro kandidaturu. Šlo především o chybějící podpisy. Pro kandidaturu bylo potřeba nasbírat 50 tisíc podpisů občanů, 20 podpisů poslanců nebo 10 podpisů senátorů.

116 chybějících podpisů

Některým však unikl postup do pomyslného prvního kola jen o pár podpisů. Například podnikateli Karlu Divišovi schází podle úředníků ministerstva 116 podpisů.

„Předáno bylo 63 210 řádků, po odečtení neúplných a škrtnutých řádků zbylo 61 438. První kontrolní vzorek měl poté chybovost 17,847 %, druhý kontrolní vzorek měl chybovost 19,765 %. Podle zákona proto bylo odečteno určité množství podpisů od celkového počtu validních a výsledek pana Karla Diviše je 49 884 podpisů, což tedy nepřesahuje 50 tisíc podpisů nutných pro registraci,“ vysvětlil postup ministerstva Tomáš Jirovec, ředitel odboru voleb.

Karel Diviš | Zdroj: Profimedia

S tím však uchazeč o Hrad Diviš nesouhlasí a chce se proti rozhodnutí odvolat. Podle jeho záznamů totiž v podpisových arších odevzdali 61 600 podpisů. „Pokud bychom chybovost vztáhli na 61 600 podpisů, pak by se odečetlo 11 584 podpisů a byl bych na 50 016 podpisech, což znamená potvrzenou kandidaturu,“ uvedl na twitteru. Využije tak možnosti odvolat se k Nejvyššímu správnímu soudu.

‚Jsme v šoku‘

Takového opravného prostředku využije i podnikatel Tomáš Březina, který ministerstvu odevzdal 64 758 podpisů, to znamená, že zhruba pět tisíc řádků bylo neúplných nebo škrtnutých. Úředníci z odboru voleb mu však uznali pouze necelých 46 tisíc podpisů.

Kandidát na prezidenta Tomáš Březina | Zdroj: Profimedia

„Vzhledem k tomu, že první kontrolní vzorek obsahoval chybovost 27,224 %, tak byl proveden druhý kontrolní vzorek. Jeho chybovost byla 31,035 %. Na základě zákona pak bylo odečteno určité množství podpisů od těch validních,“ zdůvodnil Jirovec.

To však Březina rozhodně nečekal. „Celý štáb včetně mě je z toho v šoku. Žádnou chybu jsme neudělali a vysokou chybovost si vysvětlit nedokážu. Nic z tohoto vývoje jsme nepředpokládali. Uskutečníme takové kroky, které nám teď zákon umožňuje,“ reagoval pro Seznam Zprávy.

Chybovost přes 30 %

Novým prezidentem se chtěl stát i miliardář Karel Janeček, k přihlášce tak připojil 71 828 podpisů. I v jeho případě však ministerstvo vnitra objevilo vysokou chybovost analyzovaných vzorků.

Zahájení prezidentské kampaně Karla Janečka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„U prvního to bylo 33,494 %, proto byl proveden druhý kontrolní vzorek s výsledkem chybovosti 32,6 %. Opět tedy došlo k odečtení určitého množství podpisů,“ vysvětlil Jirovec, proč mu úředníci schválili 48 091 signatur.

Janeček si však takovou odchylku nedokáže vysvětlit a i on využije zákonného opravného prostředku u soudu. „Takto vysokou chybovost nelze statisticky dost dobře vysvětlit. Situaci zanalyzujeme a věřím, že najdeme příčinu. Každopádně se odvolám a v zákonné lhůtě požádám o přezkoumání.,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

‚Budeme se bránit‘

Neuspěl ani uchazeč Pavel Zítko, který sbíral podpisy i po odeslání přihlášky. Spolu s ní tak v termínu odevzdal petiční archy s 15 589 podpisy, ministerstvo uznalo 15 190 z nich. Zítko se snažil v minulých dnech přesvědčit pracovníky resortu o správnosti jeho postupu, ti však s jeho právním výkladem nesouhlasili a později dodané podpisy již neověřovali.

Pavel Zítko na tiskové konferenci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po zveřejnění výsledků na svém facebooku naznačil, že se chce proti rozhodnutí ministerstva bránit. „Ještě není konec! Budeme se bránit!!!“ uvedl na závěr příspěvku.

Během ministerské kontroly pracovníci vybrali podle zákona vzorek 8500 podpisů, ověřili jejich správnost a v případě, kdy chybovost přesáhla tři procenta, provedli úředníci ještě jednu kontrolu na jiném vzorku. Pokud chybovost opět překonala tři procenta, odečetlo ministerstvo od celkového počtu podpisů na petici právě tolik, kolik odpovídalo procentuální chybovosti v obou kontrolních vzorcích.

Ministerstvo dostalo 22 přihlášek, jedna ale přišla po termínu. První kolo prezidentských voleb se koná již 13. až 14. ledna 2023, druhé kolo následuje o 14 dní později.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme