Poslanci ANO vyšlou do boje o Hrad Babiše, senátoři Zimu. Zákonodárci z jedné strany se často neshodnou

Poslanci ANO stojí za šéfem Andrejem Babišem, senátoři ale do klání o Hrad vysílají bývalého rektora Tomáše Zimu. Senátoři za STAN podali pomocnou ruku svému kolegovi Marku Hilšerovi, poslanci ale naopak nikomu. Zákonodárci ze stran Spolu zase ve velké většině preferují Pavla Fischera. Server iROZHLAS.cz zkoumal, koho jednotliví poslanci a senátoři pomohli vyslat do lednových prezidentských voleb, a nabízí přehled politických klubů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Tomáš Zima

Andrej Babiš a Tomáš Zima | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Uchazeči o post prezidenta mají poslední týden na to, aby ministerstvu vnitra odevzdali kandidátní listiny. Jejich součástí musí být kromě údajů o nominantovi také podpisové archy. Uchazeči potřebují buď 50 tisíc podpisů od občanů, nebo dvacet od poslanců, případně deset od senátorů.

Ve sněmovně je situace přehledná. Všech dvacet poslanců SPD svými podpisy unisono podpořilo kolegu Jaroslava Baštu. Bývalý čelný představitel ČSSD, za vlády Miloše Zemana i ministr, se angažoval i v diplomatické sféře. Byl českým velvyslancem v Rusku i na Ukrajině.

„Podpořil jsem Jaroslava Baštu, a to z důvodu jeho konzistentního postoje v otázce svobody a boje proti totalitnímu režimu. Byl starým režimem vězněn za názory, a i přes to podepsal po propuštění Chartu 77,“ uvedl pro iROZHLAS.cz například Radek Koten.

Jelikož má SPD ve sněmovně právě potřebných dvacet křesel, Bašta si kandidaturu musel spolupodepsat.

Právě probíhá celostátní Grémium hnutí SPD, na kterém jsme odstartovali ostrou kampaň pro komunální a senátní volby. Dále jsme doporučili našemu poslaneckému klubu, aby nominoval poslance Jaroslava Baštu jako kandidáta pro prezidentské volby, které se uskuteční v lednu 2023. #spd

15:49 – 10. 09. 2022

2 8

Hnutí ANO

Nejsilnější opoziční stranou ve sněmovně je hnutí ANO, které disponuje 72 mandáty. Jeho kandidátem bude expremiér Andrej Babiš, který si boj o Hrad dlouhé měsíce rozmýšlel, nakonec rozhodnutí kandidovat oznámil v neděli večer. Už dříve uvedl, že nebude sbírat podpisy občanů a případně si vystačí právě s poslanci ANO.

Předsednictvo hnutí ANO podpořilo Babišovu kandidaturu. Bývalý premiér slíbil pozitivní kampaň

Číst článek

Ti se už v minulém týdnu v reakcích pro iROZHLAS.cz shodli na jediné variantě. Že podpoří kandidáta ANO, ať už to bude kdokoliv.

„Podpořím svým podpisem rozhodně jen jednoho kandidáta a bude to kandidát za hnutí ANO,“ hlásil například Jaroslav Bžoch. Jeho kolega Martin Kukla dokonce rovnou zmínil Babišovo jméno.

Zato v Senátu se hnutí ANO chová úplně jinak. Od minulého volebního období horní komory sedí v jednom klubu společně se senátory ČSSD. A právě odtud pramení základ podpory pro bývalého rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimu.

Ten se sice původně snažil získat dostatek podpisů občanů, zasekl se ale na 37 tisících, a proto oslovil zákonodárce. Sehnal jich celkem 13 a mezi nimi i senátory za ANO Ondřeje Febera, Věru Procházkovou a Ladislava Václavce nebo končícího senátora za ČSSD Jana Žaloudíka.

„V prezidentské volbě podporuji emeritního rektora Univerzity Karlovy, pana profesora Tomáše Zimu. Myslím, že bude zastávat úřad prezidenta s důstojnosti sobě vlastní,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Feber.

Jiný senátor za ANO Zdeněk Matušek pak řekl, že zatím nikomu kandidaturu nepodepsal, v průběhu týdne ale bude mít s některými uchazeči schůzky. Prozradil z nich alespoň jméno uchazeče Josefa Rousala.

Spolu pro Fischera

Situace v Senátu je dynamičtější než ve sněmovně i ve vládních kruzích. Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) na začátku října sice oznámila, že do prezidentských voleb nikoho nenasadí, hned trojici kandidátů ale označila za „nejpřijatelnější“.

Nese si s sebou ‚pachuť nevýhry‘, hodnotí šance staronového kandidáta Fischera politolog

Číst článek

Zatímco ale Petr Pavel a Danuše Nerudová již deklarují sesbírání dostatku občanských podpisů, jediný z této trojice se na zákonodárce obrátil senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer. Ve sněmovně získal podporu dvacítky poslanců ze stran Spolu, včetně všech tří předsedů klubů Marka Bendy (ODS), Jana Jakoba (TOP 09) a Marka Výborného (KDU-ČSL).

Většina oslovených poslanců z těchto tří stran se také v odpovědích vyjadřovala vesměs velmi pozitivně ke všem třem kandidátům – Pavlovi, Nerudové i Fischerovi. Výjimkou byl poslanec TOP 09 Michal Zuna: „U nového prezidenta je pro mě důležitá tolerance a smířlivost, aby byl skutečně prezidentem všech. Proto z tohoto trojlístku nebudu volit Pavla Fischera z důvodu jeho výroků o LGBTQ+.“

Přestože tolik podpisů ani zdaleka nepotřeboval, získal Fischer podpisy dalších 32 senátorů v horní komoře.

„Pavla Fischera jsem podpořil podpisem již 7. října a udělal jsem to proto, že ho znám jako kolegu a předsedu výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnosti, který svou práci vykonává velmi dobře. Společně jsme absolvovali cestu na Tchaj-wan a Ukrajinu. Je obráncem demokracie, svobody, svébytnosti a suverenity,“ řekl pro Radiožurnál šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

I v Senátu se opřel o přízeň občanských demokratů, lidovců a TOP 09. Svůj podpis pod Fischerovu kandidaturu ale přidal i Zbyněk Linhart (za STAN).

Už 11 uchazečů tvrdí, že má dostatek podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Někteří počty tají

Číst článek

Mezi pravicovými senátory ale není Fischer jediným kandidátem. Dlouholetý člen horní komory z Českokrumlovska a čerstvě prezidentem Zemanem oceněný Tomáš Jirsa (ODS) pro iROZHLAS.cz uvedl, že zatím podpis nikomu nedal a stále nemá koho volit: „Přesvědčuji senátorku Danielu Kovářovou. Před rokem ještě na Hrad kandidovat chtěla. Teď dělá Zagorku…“

Nově zvolená senátorka Kovářová se k tomu zprvu vyjadřovat nechtěla. Uvedla jen, že k tomuto tématu vydá „zásadní prohlášení“. V něm následně stálo, že se rozhodla žádostem o to, aby se zařadila mezi prezidentské kandidáty, nevyhovět a chce se naplno věnovat práci v Senátu.

Hilšerova desítka

Zatímco její kandidatura padla, další senátor Marek Hilšer se do boje o Hrad může naplno pustit. Pátý z prezidentské volby 2018 se pokusí překonat tehdejší výsledek, kterým bylo 455 tisíc hlasů (8,8 %). Stejně jako před pěti lety se pokusil nejprve získat podpisy občanů, nakonec ale bude zřejmě muset opět využít senátory.

Tentokrát měl ale daleko snazší práci. Většinu z potřebných deseti podpisů mu zařídili kolegové ze senátorského klubu Starostové a nezávislí. Podle zjištění iROZHLAS.cz se jich Hilšerovi podepsalo minimálně devět. Desátým je bývalý člen starostenského klubu Zdeněk Hraba, který přestoupil k ODS a TOP 09.

Hilšer má boj o Hrad jistý, ať už sesbírá podpisy občanů, nebo ne. Podpořili ho hlavně senátoři za STAN

Číst článek

Na druhé straně o podpisy poslanců STAN uchazeči o Hrad buď nestojí, nebo ani sami zákonodárci svou podporu nenabízí. Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářové hnutí vyjádří podporu kandidátům, až bude znám jejich definitivní výčet.

„Osobně je mi sympatičtější, když prezidentští kandidáti získávají podpisy občanů a jsou s nimi v dlouhodobém v kontaktu. Zvláště když proti nim stojí kandidáti, kteří shánějí podpisy poslanců na poslední chvíli,“ vysvětluje například Ondřej Lochman, proč nikomu kandidaturu nepodepsal.

Piráti

Žádné konkrétní odpovědi nepřišly od Pirátů. Ve sněmovně mají se čtyřmi poslanci nejmenší klub a v horní komoře sedí jejich dva senátoři v šestičlenném klubu SEN 21 a Piráti.

Šéf tohoto klubu i hnutí Senátor 21 Václav Láska či místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti) podle odpovědí zaslaných redakci ale nikoho z uchazečů o Hrad nepodpořili.

Jakub Grim, Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme