Vesnice proti městům? Mýtus, který se nepotvrdil, Pavel bodoval v obcích bez ohledu na velikost

Diskuzi o dělení voličské podpory rozpoutal v prezidentské kampani příspěvek bývalého novináře Jana Tuny: „Praha a láska musí zvítězit nad vsí a nenávistí.“ Toho se okamžitě chytila kampaň Andreje Babiše, která výrok nejen odsoudila, ale zároveň se přes něj pokusila voliče z vesnic mobilizovat. Jak je to ale s volebním výsledkem v obcích podle velikosti skutečně? Server iROZHLAS.cz přináší unikátní data ve spolupráci s agenturou PAQ Research.

Tento článek je více než rok starý.

Data Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiše volí vesnice, Pavla zase Praha. Tak takový mýtus se podařilo po druhém kole letošních prezidentských voleb jednoznačně vyvrátit. Úspěšný prezidentský kandidát Petr Pavel totiž podle unikátních dat serveru iROZHLAS.cz a výzkumné agentury PAQ Research bodoval celorepublikově v obcích bez ohledu na jejich velikost.

Zaměříme-li se na data podrobněji, je zřejmé, že Petr Pavel skutečně nejvíce ovládl velká města nad 70 tisíc obyvatel. Získal tam více než dvě třetiny veškerých voličů. Naopak nejtěsnější poměr hlasů pro Andreje Babiše a Petra Pavla nabízí výsledky z obcí střední velikosti (mezi 5–70 tisíci obyvatel), kde rozdíl mezi kandidáty představuje jen devět procentních bodů.

„Petr Pavel dosáhl v obcích do pěti tisíc obyvatel na 55,16 % hlasů. Tedy vyhrál i těsně v malých obcích. Ve městech nad 70 tisíc obyvatel, což je většina krajských měst, získal 68,13 % hlasů. Takže vyhrává ve všech typech obcí. To je velký rozdíl oproti volbám v roce 2018,“ komentoval výsledky sociolog výzkumné agentury PAQ Research Daniel Prokop.

Úspěšnější než Drahoš

Právě srovnání s rokem 2018 nabízí vhled do rozdílu mezi kampaní Petra Pavla a neúspěšného prezidentského kandidáta a senátora Jiřího Drahoše. Ten totiž dosáhl celkově výrazně horších výsledků ve všech typech obcí. O téměř 10 procentních bodů méně získal i ve velkých městech – ta byla přitom jediná, která se mu podařila před jeho rivalem Milošem Zemanem uhájit.

Pavel si jádro voličů z 1. kola udržel. Od Babiše se na 400 tisíc podporovatelů ve finále odvrátilo

Číst článek

„Drahoš sice vyhrál větší krajská města, ale docela přesvědčivě prohrál v menších obcích, kde dostal okolo 44 % hlasů. Takže jeho baštami byla jen velká města. Petr Pavel naopak dokázal mobilizovat i v menších obcích,“ potvrzuje Prokop.

Pavlova podpora v malých a středních obcích je přitom prakticky srovnatelná s podporou pro Miloše Zemana před pěti lety. Výrazně úspěšnější byl právě ve velkých městech, která zcela ovládl. Podle Prokopa třeba i proto, že dokázal oslovit také voliče v méně bohatých regionech, což Jiří Drahoš při posledních prezidentských volbách nedokázal.

„Vidíme, že (Pavel – pozn. red.) vyhrál i Olomoucký kraj. Je tedy konkurenceschopný i v regionech, které jsou chudší. Bylo by dobré, aby toho politická reprezentace využila a pomohla těmto chudým regionům, aby každé další volby nebyly o tom, že se bojuje proti některému kandidátovi, kterého rodí nedůvěra k establishmentu,“ uzavírá sociolog.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme