Málo sněhu oživilo v Rakousku debaty o budoucnosti skiareálů v klimatické krizi. ‚Musíme se adaptovat.‘

Po týdnech teplého počasí je v rakouských Alpách znovu sníh. Většina resortů je otevřená a láká návštěvníky. Nedostatek srážek a teplotní rekordy ale oživily debaty o budoucnosti zimních sportů v Rakousku. Ponuré vize podpořilo i zdražování skipasů kvůli rostoucím nákladům na energie. Lyžařská střediska přesto nehází flintu do žita a hledají cesty, jak rozšířit nabídku a přilákat nové hosty i v létě. Patří mezi ně i skiareál Semmering.

Tento článek je více než rok starý.

Semmering Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouská lyžařská střediska hlásí ideální podmínky, zima se vrátila v plné síle

Rakouská lyžařská střediska hlásí ideální podmínky, zima se vrátila v plné síle | Zdroj: Profimedia

U nástupní stanice lanovky je mlha. Vynořují se s ní spokojení lyžaři, snowboardisté i sáňkaři. U turniketů se téměř nečeká. Semmering je blízko Vídně, obyvatelé metropole tak vyráží lyžovat většinou sem. Jsou mezi nimi i dva Češi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak se skiareály připravují na budoucnost ve světě klimatické krize

„Sníh celkem dobrý. Napadl tady minulý týden, takže podmínky perfektní,“ říká Jakub. Dneska navíc vyšlo počasí, takže nejenom, že tady skoro nikdo není ve všední den, ale navíc se jezdí pěkně,“ dodává jeho společník. 

Sezóna na východě Alp letos začala později, až v polovině prosince. „Teď máme pro lyžování výborné podmínky. Je hodně přírodního sněhu. Už to vypadá jako opravdová zima. Bohužel ještě nejsou v provozu všechny sjezdovky. Jednoduše bylo příliš teplo a nemohli jsme v krátké době všechny zasněžit. Teď fungujeme z 80 procent,“ říká ředitel střediska Nazar Nydza.

Každých deset let

Semmering leží relativně nízko. Vrchol střediska je ve 1350 metrech nad mořem. Teplé zimy podle Nydze přichází kvůli měnícímu se klimatu zhruba každých deset let.

Rakouské ski areály hledají alternativy kvůli oteplování. Chtějí se více zaměřit na léto

Číst článek

„Musíme s tím žít. Nic s tím nenaděláme. V budoucnu se chceme zaměřit nejen na zimní turismus, ale na celoroční provoz. Už jsme udělali dva projekty, na které lákáme letní hosty. Máme nové dětské hřiště a lanové centrum,“ vysvětluje Nydza. 

Nedostatek sněhových srážek a extrémně teplé počasí zasáhlo i významná, výše položená střediska, jako je salcburské Zell am See. Kolem Vánoc a Nového roku se lyžovalo na bílých pruzích umělého sněhu, obklopeného z obou stran zelenohnědým terénem. 

„Podobnou situaci jsme zažili před 32 lety. Také sezona 2015/2016 byla úplně stejná. Ale zima nakonec stejně přišla. Klimatická změna tu určitě hraje svou roli, o tom nepochybuji. Nejvyšší teploty, jako 12 stupnů Celsia, to je opravdu nenormální,“ přibližuje představitel zdejší vlakové společnosti Erich Egger.

Adaptace na klimatické změny

Zell am See ročně přivítá stovky tisíc hostů a turismus je na sněhu závislý. V Rakousku se ale stále víc mluví o budoucnosti lyžařského průmyslu. Vede se debata o nutné transformaci v kontextu klimatické krize.

Sníh se v Alpách drží o měsíc méně, než je průměr za 600 let, zjistili vědci. Mohou za to změny klimatu

Číst článek

„Snažíme se jít dvěma cestami. Zaprvé, chceme udržet zimní sporty. Proto jsme investovali hodně peněz do účinného zasněžovacího systému. Koneckonců 90 procent zimních návštěvníků u nás chce lyžovat. A zadruhé hledáme alternativy,“ vysvětluje Egger.

Musíme vytvořit nabídku i pro jaro, léto a podzim. Rozšířili jsme turistické trasy, postavili jsme zážitková hřiště. Některé resorty se zaměřují na horskou cyklistiku. Už se nám díky tomu podařilo letní návštěvnost zdvojnásobit,“ doplňuje.

Egger zmiňuje ještě třetí možnou cestu jak reagovat klimatickou změnu – a to mít na teplou zimu v záloze připravený plán B. V téhle oblasti ale prý zatím příliš nápadů nevzniklo. Možná kromě jednoho.

„Všimli jsme si, že hosté mnohem víc vyžadují kulinářské zážitky přímo na svahu. Chtějí dobré jídlo na pěkných vyhlídkových terasách. Zůstat na hoře, trochu lyžovat ale také relaxovat. To je nové. Proto investujeme víc i do gastronomie,“ říká. 

Egger dodává, že právě teď je ideální čas na zimní dovolenou. Sněhu už je dost a nával turistů spojený se školními prázdninami v Rakousku a Německu přijde až za zhruba tři týdny.

Ladislav Novák, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme