Šije pánské sukně. ‚Nosili je už Slované. Oproti kalhotám nabízí neomezený rozsah pohybu,‘ říká

Sukni zpravidla považujeme za ženský typ oděvu, umělecký krejčí Ondřej Ludín z Technické univerzity v Liberci s tím ale nesouhlasí. „V létě je to opravdu pohodlný kus oděvu. A nemyslím tím jenom pro cesty do zaměstnání a po městě, ale když jsem v tom pracoval na zahradě a připravoval dřevo na zimu, tak mě zaujal rozsah pohybu. Oproti klasickým kalhotám je neomezený,“ vyzdvihuje Ludín.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Ludín, umělecký krejčí z Technické univerzity v Liberci, tvůrce pánských sukní | Foto: Radek Pirkl | Zdroj: Technická univerzita Liberec

Liberec nesl v minulosti nálepku města módy. Kolébkou módy byla a je i textilní fakulta liberecké univerzity, kde jako lektor na katedře oděvního návrhářství působí umělecký krejčí Ondřej Ludín. Mimo jiné se zaměřuje i na poněkud netradiční části pánského oděvu, pánské sukně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sukně je opravdu pohodlným kusem oděvu, tvrdí Ondřej Ludín, který je šije i nosí

„U nás se forma sukně a zavinovacího oděvu objevovala už ve slovanských oděvech. A samozřejmě nejznámější pánská sukně na světě je kilt. Ne každý ho nosil, ale každý o něm slyšel, určitě ho viděl v televizi,“ připomíná Ondřej Ludín.

Sám sukně nosí a říká, že mu oproti klasickým kalhotám umožňují větší rozsah pohybu. Ten využije třeba při práci na zahradě nebo sekání dřeva.

Pánská sukně z dílny Ondřeje Ludína | Foto: Radek Pirkl | Zdroj: Technická univerzita Liberec

Ludín šije pánské sukně z přírodních materiálů. „Je to vlna nebo směs vlny s jiným materiálem. Je to materiál jak do tepla, tak do chladu. Spousta lidí tvrdí, že vlnu nemůžou nosit, protože je kouše, ale je to o zpracování. Můžete mít vlnu, kterou nepoznáte od bavlny,“ přibližuje.

Známým představitelem nošení pánské sukně v našich končinách je také zpěvák Jiří Korn. „Ten je ikonou, která se nebojí šokovat nějakým avantgardním oblečením,“ dodává Ludín.

Jana Švecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme