Kanadská provincie povolila držení tvrdých drog. Od kroku očekává větší zájem o odvykací léčbu

V kanadské provincii Britská Kolumbie na západě země se spustil pilotní projekt, v rámci kterého bude legální mít u sebe malé množství tvrdých drog. Jeho cílem je zvýšit počet závislých osob, které vyhledají odbornou pomoc.

Tento článek je více než rok starý.

Ottawa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Heroin (ilustrační foto)

Heroin (ilustrační foto) | Foto: OverHook | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Pokud policie u někoho narkotikum najde, tak ho nezatkne, nepošle ho do vězení ani mu drogu nezabaví. Naopak dostane poučení jak a kde vyhledat pomoc a kde se léčit. Tolerance se týká jenom dospělých uživatelů, v případě nezletilých bude policie nadále nekompromisní.

V Česku užívá pravidelně tvrdé drogy přes 44 tisíc lidí. Problém s návykovými látkami je i u dětí

Číst článek

Jako malé množství si úřady představují 2,5 gramu tvrdých drog – půjde o kokain, heroin, extázi, metamfetamin a syntetickou drogu fentanyl, která je teď populární jako pašovaná droga z Mexika.

Pilotní projekt má trvat tři roky. Kanadské ministerstvo zdravotnictví bude shromažďovat údaje od lékařů, policie i z odvykacích zařízení. Z těchto dat zjistí, jaký efekt toto opatření má, vyhodnocovat to bude průběžně také každé čtvrtletí. Pokud by vyšlo najevo, že má projekt negativní dopad a počty závislých budou stoupat, může ho také předčasně ukončit.

‚Nestydět se za závislost‘

Ministryně zdravotnictví Kanady Caroline Bennettová upozornila, že rozhodně nejde o legalizaci tvrdých drog. „Veškeré další činnosti související s drogami včetně jejich výroby, pašování nebo vývozu jsou stále nelegální. A to i v případě látek, kterých se opatření týká a v množství menším než 2,5 gramu,“ uvedla v prohlášení.

Vyrobit pervitin se naučí každý. Za feťáctví už se lidi nestydí, je to věc identity, tvrdí autoři knihy PIKO

Číst článek

Podle ministryně má vládní krok přispět k tomu, aby se narkomani nestyděli za svou závislost. Vést má k větší dostupnosti zařízení zdravotní a sociální péče a ve finále má zachraňovat životy.

V provincii jsou drogy závažným problémem. Už v roce 2016 v ní byl vyhlášen stav ohrožení užíváním drog – tehdy na předávkování zemřelo tisíc lidí. V dalších letech potom počty ještě stoupaly, proto vláda Britské Kolumbie požádala federální vládu o výjimku z trestní represe držení drog.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme